Skocz do zawartości
Nerwica.com

Prośba o zdiagnozowanie problemu


Qltr

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, chciałbym się dowiedzieć jaka może być przyczyna problemów które zaraz opiszę.

Mam 18 lat i od dziecka boje się podejmować wyzwania, a może raczej nie chcę pokazywać innym, że mi na czymś zależy, że się staram itd.

 

Podam kilka przykładów, które dobrze obrazują to, co "siedzi" w mojej głowie.

 

Kiedy byłem mały rodzice chcieli zapisać mnie na różnego rodzaju zajęcia pozaszkolne, jednak ja za żadne skarby nie chciałem nawet raz na żadne pójść. Bałem się podjąć wyzwania a rodzicom mówiłem, że mi się nie chce.

 

Zawsze byłem zdolny z nauk ścisłych. Gdyby nie moja "przypadłość", to możliwe że teraz byłbym olimpijczykiem, jednak ja chciałem pokazać wszystkim w koło, że jestem zdolny, ale mi nie zależy.

Wszyscy moi nauczyciele od matematyki ochrzaniali mnie, że jestem mega inteligentny, ale leniwy i niechlujny.

Większości z was pewnie po usłyszeniu czegoś takiego byłoby przykro, spróbowalibyście coś ze sobą zrobić.

Tymczasem ja czerpałem nieopisaną przyjemność słuchając kolejnych nauczycieli mówiących, że marnuje swój talent.

 

Jeszcze jeden przykład - pamiętam jak w gimnazjum mieliśmy sprawdzian z pompek. Zależało mi, żeby zrobić jak najwięcej, jednak nie chciałem pokazać rodzicom, że nad tym pracuje więc pompowałem tylko jak nie było nikogo w domu :)

 

Mój problem bardzo odbija się też na moim życiu społecznym - przykładowo boje się zaprosić kogoś gdzieś bo chcę, żeby myślał, że mam ciekawsze rzeczy do roboty niż spotkania z nim.

Nigdy też nie zrobiłem sobie żadnej ciekawej fryzury, nie używałem perfum itd. bo takie rzeczy pokazują, że chce się podobać a ja jak zwykle musiałem udawać, że mi nie zależy.

 

 

W efekcie brak mi zainteresowań, a moje życie towarzyskie praktycznie nie istnieje.

Dodam jeszcze, że dopiero niedawno zdałem sobie sprawę z całego problemu, wcześniej jakoś go nie dostrzegałem albo uważałem za błahy.

 

Z góry dzięki za pomoc w zdiagnozowaniu mojej przypadłości :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To się zwie ... GŁUPOTA !!!

 

Nikt nie przyjdzie po księcia, który siedzi w kącie i BOI się przyznać, że mu na czymś zależy.

I o zgrozo ! może się okazać, że jest w czymś dobry !

 

Zbieraj tyłek i do dzieła !

Jesteś młody i jak piszesz utalentowany - KORZYSTAJ Z TEGO ! Inni nawet tego nie mają ...

 

Inaczej możesz przegapić całe swoje życie ... i NICZEGO nie doświadczyć, zobaczyć, zdobyć, poczuć ... TWÓJ WYBÓR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To się zwie ... GŁUPOTA !!!

Mogę spytać jakie masz wykształcenie, że wydajesz takie sądy?

Przecież napisałem, że mój problem występuje od dziecka (odkąd tylko pamiętam).

Czy można winić 5 letnie dziecko za to, że się czegoś boi, podczas gdy innym sprawia to przyjemność?

 

Zresztą teraz, kiedy jestem starszy udaje mi się na pewnych płaszczyznach walczyć z tymi lękami.

Problem w tym, że cały czas występują i na pewno wpływają na moją podświadomość, różne decyzje itd.

 

 

 

 

Qltr, A myślałeś o tym,żeby udać się do psychoterapeuty? napewno nie zaszkodzi.

Swoje pasje fajnie byłoby rozwijać!

Dzięki za odp.

Myślałem, ale na razie raczej tego nie zrobię (nawet tutaj opisana dolegliwość mnie blokuje).

 

W każdym razie wydaje mi się, że bardzo przejrzyście opisałem swój problem i mam nadzieję, że jakiemuś specjaliście na forum uda się dokładnie określić co mi jest i z czego to się wzięło.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie jesteśmy od diagnozowania. od tego są specjaliści. udaj się do psychologa

no dokładnie chciałam to samo napisać.

na forum jedynie możemy Cię nakierować.

 

na pewno psycholog - warto porozmawiać.

nie zwlekaj -im szybciej, tym lepiej dla Ciebie.

pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na podstawie opisu nie widzę tu żadnych zaburzeń.... są to pewne szkodliwe schematy, coś pod nimi musi siedzieć więc zachęcam do psychoterapii w celu rozwoju swojej osobowości i zmienianiu niekorzystnych schematów zachowań na korzystne....

Dzięki za odp.

Mógłbyś napisać coś więcej o takiej psychoterapii? Jakiś link?

Z góry dziękuję!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×