Skocz do zawartości
Nerwica.com

Problem ze snem - hydroksyzyna i zolpidem


jokejoke

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć!

 

Pierwszy raz jestem na tym forum i chciałbym się poradzić Was.

 

Od dłuższego czasu mam problemy ze snem związane również z depresją oraz nerwicą. Tak na prawdę lekarz psychiatra nie był w stanie stwierdzić co mi jest. Zaczął od mianseryny później przepisał chlorprotiksen. Mianseryne odstawiłem, nic nie pomagało, ani na depresję ani na mój sen. Chlorprotiksen działał rewelacyjnie jako lek na depresje, nerwicę a także na sen. Jednak wyglądałem po nim jak zombie. Był strasznie mocny.

 

Obecnie od lekarza dostaję pramolan - pomaga bardzo, biorę doraźnie, nie trzymam się kurczowo schematu i czuję, że pomaga wtedy, gdy trzeba.

 

Ale w sumie nie o tym chciałem pisać. Jednak to jest ważne.

 

Na sen otrzymałem hydroksyzynę oraz zolpidem.

 

Mam pytanie czy lepiej zastosować np. o 19 Pramolan a o 22 Zolpidem żeby było działanie przeciwlękowe (boje się spać, być samemu w domu) czy hydroksyzynę która również działa przeciwlękowo ale w całkiem inny sposób. Pramolan nie otumania, hydroksyzyna tak.

 

Potrzebuję pomocy, potrzebuję dobrego psychiatry który rozumie... jestem chory śmiertelnie (ok obecnie są leki i medycyna nazywa to przewlekłą chorobą...) mam już dość... chce mi się żyć, nie mam problemu z wyjściem na dwór, na zakupy, do pracy... nic z tych rzeczy. Po prostu boje się swoich myśli oraz wspomnień z przeszłości, głupich znajomych i wspomnień z nimi.

 

Potrzebuję dobrych leków na depresję ale wstydzę się być otwartym przez psychiatrą, wiem, że potrzebuję mocnych leków a zawsze jak idę to mówię tak: panie doktorze, ale te leki takie co nie działają wie pan narkotycznie. To zawsze daje takie słabsze... ;/

 

Kurde, nie wiem od czego zacząć. Możecie polecić jakiegoś psychiatrę, faceta obowiązkowo - nie wiem czemu ale chce żeby to był przystojny, mądry facet w okolicy 40tki. Będzie mi łatwiej rozmawiać. Z Warszawy Psychiatrę

 

Czy są jakieś leki które łączną leczenie bezsenności i strachu z leczeniem depresji a w ciągu dnia leki które łączą leczenie strachu z nerwicą.?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj!

 

Mianseryna jest lekiem przeciwdepresyjnym z grupy NaSSA i wykazuje dodatkowe działanie nasenne (przez blokadę receptora histaminowego H1+blokada receptora srotoninowego 5-HT2a)- ale jak widać po Twoim przykładzie nie każdemu pomaga. Chlorprotiksen jest faktycznie pomocny we wszelkiego rodzaju nerwicach i przy bezsenności. Nie wiem jaką dawkę brałeś, ale być może powinieneś zastosować mniejszą. Rozpiętość dawek terapeutycznych waha się od 15mg do aż 400mg/dobę. Opipramol (Pramolan) można brać na stałe albo doraźnie, pomaga przy stanach depresyjnych przebiegających z lękiem, nerwicy. Hydroksyzyna działa przeciwlękowo, ale w inny sposób niż opipramol(Pramolan) bo wykazuje inny mechanizm działania. Opipramol jest silnym agonistą receptorów sigma (1 i 2), a hydroksyzyna odwrotnym agonistą receptora histaminowego H1+antagonistą receptora serotoninowego 5-HT2a. Faktycznie może nieco "otumaniać". Ma jednak tę przewagę nad zolpidemem, że nie uzależnia. Zolpidem przyjmowany regularnie dzień w dzień może doprowadzić od uzależnienia fizjologicznego+psychicznego. Ma z kolei tę zaletę, że wykazuje inny mechanizm działania niż hydroksyzyna, jest krótko-działający i nie otumania, nie powoduje "zamułki" następnego dnia.

 

Być może powinieneś brać jakiś SSRI o profilu przeciwlękowym- paroksetynę, sertralinę albo escitalopram. Te leki wykazują działanie przeciwdepresyjne, przeciwlękowe i do pewnego stopnia być może wyregulowałyby sen. W ciągu dnia mógłbyć się doraźnie wspomagać krótko-działającymi benzodiazepinami- tylko też bez przesady, bo również istnieje ryzyko uzależnienia przy regularnym stosowaniu w dużych dawkach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź na mój pierwszy post. Przyjmowałem 15mg chlorproteksinu i to już było za dużo, jedna tabletka mnie składała.

Dokładnie chciałbym coś z tego SSRI bo dużo o tym czytam, ale też widzę, że ludzie tego nadużywają a jak się idzie do lekarza i o to prosi to myślą już, że lekoman. A jeszcze jak powiesz, że znasz nazwy tych leków to już w ogóle.

 

W takim razie odpowiedniejsze będzie dla mnie pramolan + zolpidem? Oczywiście zolpidemu nie biorę codziennie, w sumie to dziś go wezmę pierwszy raz od X czasu (miesięcy wielu) potrafię go odstawić. Problem ze snem wynika z tego ,że nie potrafię opanować myśli. Myśli, strachu, obaw. A nie tego, że spać nie mogę, bo jak zasnę to nie budzę się w nocy i śpie jak dziecko. Po prostu wiem, że jak wezmę tabletke, to wieczorem nie mam tych problemów, tych myśli, tych setek myśli.

 

Napisałem również post w dziale depresja, jeśli możesz to przeczytaj go i wypowiedz się i tam.

 

Jeśli piszesz, że paroksetyna tak działa, przeciwlękowo i depresyjnie to byłby strzał w dziesiątke dla mnie!

Czy znacie jakiś lekarzy psychiatrów na NFZ w Warszawie?

 

A co lepiej pozwoli mi opanować mój lęk, lęk przed chorobą, zrozumiałem, że ją mam, ale się nie pogodziłem, zadaje sobie to pytanie dlaczego ja! dlaczego!

Oraz co pozwoli lepiej wyciszyć ten natłok myśli, gonitwy myśli (tak w ogóle co to jest? depresja nerwica? te myśli) hydroksyzyna czy pramolan?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie chciałbym coś z tego SSRI bo dużo o tym czytam, ale też widzę, że ludzie tego nadużywają a jak się idzie do lekarza i o to prosi to myślą już, że lekoman. A jeszcze jak powiesz, że znasz nazwy tych leków to już w ogóle.

 

To zależy od lekarza. Niektórzy przepisują SSRI taśmowo niemalże jak syrop na kaszel. Ale faktycznie lepiej nie zdradzić się z "głębszą" znajomością tematu bo to może zrodzić niewygodne pytanie albo zostać odebrane jako próba podważania autorytetu lekarza. Możesz opowiedzieć historyjkę, że Twój kolega X brał taki lek Y (zamiast "paroksetyny" użyj jakiejś nazwy handlowej tego leku- np. Seroxat), miał podobne objawy do Ciebie, i bardzo mu pomogło, co pan dr myśli na ten temat?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy można łączyć hydroksyzynę z zolpidem czy nie jest to wskazane?

Hydroksyzyna powoduje u mnie pewne wyciszenie cielesne jednak nie skraca czasu zaśnięcia (chociaż powoduje to, że dobrze mi się śpi)

Pramolan powoduje u mnie pewne wyciszenie umysłowe jednak nie pomaga w ogóle zasnąć, nie wpływa na sen kompletnie.

 

Próbowałem takiego leku jak alprazolam, on mnie bardzo uspokajał, ale działał pieruńsko mocno i powodował chęć wzięcia następnej tabletki bo był tak przyjemny. Taki luz jakiś cielesny i umysłowy.

 

Czy jest coś takiego, jakiś lek który działałby jak połączenie hydroksyzyny i pramolanu? To byłoby cudowne działanie które trafiłoby w lęki moje.

 

No i najważniejsze od którego zacząłem. Wziąć tabletki Hydro + Zolpi lub Pramo + Zolpi czy jeśli już to Zolpi samo. Wiem, że sam zolpidem mnie totalnie uśpi. Wiem bo działa na mnie bardzo dobrze, nawet pół tabletki. Ale musze go wziąć tak 15 min przed snem. Nie będę mógł leżeć w łóżku. Nie bedzie tego wyciszenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Próbowałem takiego leku jak alprazolam, on mnie bardzo uspokajał, ale działał pieruńsko mocno i powodował chęć wzięcia następnej tabletki bo był tak przyjemny. Taki luz jakiś cielesny i umysłowy.

 

No tak. Alprazolam jest przez niektórych odbierany jako jedna z "najprzyjemniejszych" benzodiazepin.

 

W zasadzie to możesz stosować naprzemiennie różne kombinacje tych trzech leków (z zolpidemem ostrożnie z uwagi na ryzyko uzależnienia). Wszystkie z tych leków działają hamująco na ośrodkowy układ nerwowy, ale każdy z nich ma inny mechanizm leżący u podstaw jego działania uspokajającego/nasennego.

Hydroksyzyna jest odwrotnym agonistą receptora histaminowego H1+antagonistą receptora serotoninowego 5-HT2a.

Opipramol(Pramolan) jest agonistą receptorów sigma 1 i 2.

A zolpidem jest agonistą podjednostki alfa1 receptora GABA-A.

 

W związku z tym, że te trzy leki mają trzy różne mechanizmy działania ich efekt uspokająco-nasenny kumuluje się jeżeli zażywa się łącznie dwa lub trzy. Jest to tzw. synergizm hiperaddycyjny (1+1=3), czyli działają mocniej niż gdyby podawać je osobno. Same połączenia są akurat generalnie bezpieczne.

 

Czy jest jakiś lek który działałby jak połączenie hydroksyzyny i opipramolu(Pramolan)? Hm. Taki lek musiałby łączyć mechanizm działania opipramolu i hydroksyzyny, a takiego leku raczej nie ma. Pozostaje politerapia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmmm.... jakby prawie celowo zapomniałeś o najważniejszym z najważniejszych czynników składowych-uzupełniających

powyższe zestawy vitamin (skumulacjowłącznieisynergizmęhajperaddikszyn!) - to zafsze lubiany i na czasie C2H5OH! %21laugh.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj zastosowałem sam Zolpidem. Czekałem, czekałem chciałem zasnąć bez tabletek. Nie wyszło to, leżałem w łóżku, pociłem się, bałem się... tak doczekałem do 2.30 w nocy aż wziąłem tabletkę, zasnąłem nie wiem kiedy, było pięknie, obraz mi falował jak po narkotykach. Wstałem wypoczęty bardzo. Wiem, że zolpidem to nie rozwiązanie stąd chciałbym udac się chyba do psychiatry o lek przeciwdepresyjny który działa przeciwlękowo oraz reguluje prace snu. Przeciwlękowy... nie boję się ludzi i zwierząt, boje się samonotności, boje się, że umrę w samotności. Boje się ciszy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×