Skocz do zawartości
Nerwica.com

Lęk przed przeciwstawieniem się komuś.


Ethard

Rekomendowane odpowiedzi

Uważam, że ten temat jest trochę niejasny. Obrona swoich poglądów, a sprzeciwianie się komuś, to jednak trochę inne rzeczy.

Ja zawsze bronię (za dużym egoistą jestem, żeby tego nie robić) swojego zdania (w dyskusji), ale zdarza mi się odpuszczać innym, jednakże nie ze względu na jakiś lęk czy brak asertywności, tylko po prostu dla świętego spokoju. Nie mam nic gorszego dla mnie, niż długotrwałe kruszenie kopii z drugim człowiekiem o coś, co w sumie nie ma dla mnie dużego znaczenia. Dla niektórych to niemalże plama na honorze, jeśli tylko mieli by odpuścić dyskutantowi choć na chwilę, ich słowo musi być ostatnim słowem, więc potrafią spożytkować mnóstwo czasu i energii, żeby tak się stało. Ja tak nie umiem, bo zwyczajnie tego nie lubię. Szkoda mi sił na jałowe "dyskusje", więc daję sobie siana. Co mi stanie, że kogoś nie przekonam do swego? Nic zupełnie.

 

Są jeszcze inne sytuacje gdy powstrzymuję się od przeciwstawiania się komuś. Nie robię tego zazwyczaj, gdy wiem, że konsekwencją tego będzie sprawienie komuś przykrości (choć tu muszę mieć choćby cień sympatii do takiej osoby). Po za tym w pracy, dość rzadko omawiam przełożonym ;). Czasami jednak są takie sytuacje, że lepiej to zrobić, gdyż nie zawsze dysponują taką wiedzą jak ja na dany temat i najzwyczajniej w świecie się mylą . Wtedy łaskawie i dyplomatycznie uświadamiam ich o tym. :smile:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

depas, akurat taka chwiejność tego typu, że w zależności od towarzystwa myślisz inaczej to nic wyjątkowego. Jest to zwyczajny mechanizm adaptacyjny, inaczej zachowujemy się w środowisku rodziny, inaczej wśród kolegów. Ja staram się niwelować te różnice. Przecież jestem tym samym człowiekiem, niezależnie gdzie się znajduję. Czy babcia mnie będzie namawiała na narkotyki, czy koledzy nie robi to różnicy. Tak samo z obiadem. :great:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×