Skocz do zawartości
Nerwica.com

NLPZ a SSRI


feniksx

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Może ktoś doświadczony by się wypowiedział jak to jest w każdym SSRI w ulotce jest zapis ze nie wolno lub trzeba uważać przy stosowaniu NLPZ. Jak to jest i dlaczego tak jest? Co można brać a czego nie???

 

Jestem po wyrwaniu zęba i mam brać coś przeciwzapalnego, A w sumie to wychodzi ze nic nie mogę brać. Zostaje mi tylko paracetamol przeciwbólowo??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wynika to z 3 rzeczy:

 

1) SSRI hamują wychwyt zwrotny serotoniny przez trombocyty, które odpowiadają za krzepliwość. Serotonina występuje głównie w układzie pokarmowym i właśnie w płytkach krwi. NLPZy wykazują działanie antyagregacyjne(przeciwpłytkowe). Ten skumulowany efekt zwiększa ryzyko krwawień w górnym odcinku przewodu pokarmowego.

 

2) Niektóre SSRI są słabymi/umiarkowanymi inhibitorami CYP2C9, który odpowiada za metabolizm wielu NLPZ i tym samym podbijają ich stężenia.

 

3) Ponadto istnieją publikacje, które wskazują, że NLPZy obniżają skuteczność antydepresyjną SSRI nawet o kilkadziesiąt procent. Mechanizm nie jest znany.

 

Przeciwbólowo pozostaje paracetamol- chociaż ma on bardzo słabe działanie przeciwzapalne. W gruncie rzeczy nie można go zaliczyć do NLPZ. Podejrzewam, że nie umrzesz jeśli zażyjesz SSRI+ ketoprofen(Ketonal) czy ibuprofen(Ibuprom), ale wskazana ostrożność.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzięki za mega odpowiedź, przyda się zapewne nie tylko mi....

...zaryzykowałem i rano wziełem ibuprofen 200mg.... bo ból dziąsła jest mega duży, a paracetamol musiałbym łykać x2 i 3 razy dziennie bo na mnie działał może 2-3h.... ibuprofen nadal działa, a brałem go o 11.... ale jak kazdy nerwicowiec zastanawiałem się czy sobie nie zaskodzę przy Parogenie....

nie będe ukrywał, że kiedyś wypiłem nimesil który dentysta zapisał i po raz pierwszy w życiu dostałem duszności na 2h... przez lek... a brałem go 4-5lat wcześniej jak nie brałem SSRI i nic nie powodowal....

 

a co do krzepliwości fakt mówiono mi to kilka razy na forum.... i powiedziałem o tym rodzinnej, a ona otworzyła sobie mądrą książke i stwierdziła, że to nie prawda, że w książce naukowej nic o tym nie napisali ;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja nie naduzywam... zawsze chce brać jak najmniej... I ciągle brałem paracetamol jak już coś bolało. U dentysty ciągle mnie pytają czy aspiryne mogę.... A skąd to mam wiedzieć??? Jako przeci ws zapalny chcieli mi gocwlozyc do dziury w dziasle.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×