odmowa wydania tańszego zamiennika jakieś zmiany?

Masz pytanie związane z lekami ? Chcesz podzielić się 'wrażeniami' z innymi ? Farmakologia czy psychoterapia... ?

przez manila 02 lis 2013, 02:15
Witam jestem tu nowa i proszę o pomoc. Kilka miesięcy temu brałam fluoksetynę 20 mg jednak zmienił mi się lekarz i ostatnio wydał mi receptę na fluoxetin 20 mg, to niby to samo. Nie ma teraz za dużo kasy i każdy grosz się dla mnie liczy, więc chciałabym jak najmiej płacić za leki. Kiedyś istniała możliwość wykupienia tańszych zamienników leków, więc tym razem poprosiłam w aptece o fluxemed 20g zamiast fluoksytyny - to najtańszy zamiennik. I ku mojemu zaskoczeniu odmówiono mi. Pani powiedziała, że to inna nazwa i nie może mi wydać tego leku, tłumaczyła się jakąś nową zmianą przepisów ale żadnych konkretów nie podała. Czy rzeczywiście coś się zmieniło i miała prawo mi odmówić a jeśli tak to na jakiej podstawie prawnej?

przez 1234qwerty 02 lis 2013, 02:30
manila, szczerze mówiąc pierwszy raz słyszę o takiej sytuacji. Jeszcze w lipcu korzystałem z prawa do tańszego zamiennika. Gdyby coś się zmieniło, to raczej byłoby o tym głośno. Próbowałaś skorzystać z google? ;)
Gdyby wyszedł taki przepis to by musiało coś o nim być.

przez Lord Cappuccino 02 lis 2013, 10:33
O ile mi wiadomo to obowiazuje nadal ustawa, ktora mowi, ze farmaceuta ma OBOWIAZEK wydac tanszy zamiennik. Chyba, ze lekarz na recepcie napisal NZ- nie zamieniac.
There is no wonder drug, there are only lies...
Nie udzielam porad na pw. Wszelkie inne sprawy mile widziane.
Moderator/ R2 - D2

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez *Wiola* 02 lis 2013, 11:07
Wykupowałam leki w czwartek i okazało się , że tego z recepty nie ma na stanie, pani szukała więc zamiennika, zaznaczając , że moze mi dać każdy tańszy , natomiast droższy nie .
Moderator

przez Lord Cappuccino 02 lis 2013, 12:56
To prawda- zgodnie z ustawą może wydać tańszy zamiennik(wręcz ma obowiązek zaproponować), a droższego nie. Chyba, że lekarz napisał na recepcie NZ. Więc jeśli fluxemed jest tańszy od fluoxetin to pani w aptece Cię zrobiła w jajo.
Moderator/ R2 - D2

przez Unikalny 02 lis 2013, 13:11
Idź do innej apteki i sprawdź jak tam będzie :))
Unikalny

przez manila 02 lis 2013, 15:47
Dzięki z odpowiedzi. Czyli wygląda na to, że poprostu chcieli mnie tam naciągnąć :bezradny: Niestety byłam wcześniej w kilku aptekach i w żadnej nie mieli zamienników, tylko w tej jednej. Mówiłam, że zawsze wybierałam tańsze zamienniki różnych leków i nie było z tym nigdy problemów to mi odpowiedziała, że teraz przepisy się zmieniły i mi nie sprzeda tego :/ A o tej zmianie nikt oczywiście nie wie? Teraz i tak już jest po ptokach żeby chodzić po innych aptekach bo moja recepta jest już nieważna :why: ale na przyszlość chciałabym wiedziedzieć co zrobić w tej sytuacji :(

Oczywiście na recepcie nie było napisane, że nie zamieniać.
Próbowalam też wygooglować jakieś zmiany ale nic nie znalazłam.
Ostatnio edytowano 02 lis 2013, 15:50 przez manila, łącznie edytowano 1 raz

przez Reiben 02 lis 2013, 15:50
Opisana sytuacja wydaje mi się aż niemożliwa. Gdyby mi się przytrafiła, wróciłbym do tej apteki z dyktafonem i chyba ostatecznie dostałbym ten zamiennik, co nie ;p
Reiben

przez tahela 02 lis 2013, 15:50
Z tego co wiem to właśnie jest obowiązek zamienienia na ządanie klienta leku na tańszy a na droższy nie można, dlatego ja zawsze prosze o wypisanie najdroższego orginału i wtedy jest mozliwosc wymiany na wszystkie inne generyki.
Kto utraci raz będzie zawsze czekać
Zatrzymujesz czas i zaglądasz w przepaść
Zostaje smutek i tylko smutek
Ostry jak nagły serca głód
Wiatr co zwala z nóg
Smutek i ty

przez manila 02 lis 2013, 16:05
Niemożliwa ale prawdziwa. Gdyby nie dopadł mnie lęk to pewno bym się bardziej kłóciła, ale niestedy dałam się zbyć z przekonaniem, że coś się teraz zmieniło o ja o tym nie wiem :(

przez trombeczka 09 lis 2013, 21:03
Mi też o tym jedna farmaceutka mówiła, że teraz jest jakaś inna lista i niektórych leków nie można zamieniać, pokazywała mi tą książkę nawet, ale w innych aptekach nigdy nie miałam żadnych problemów :yeah:
Edyta
Wenlaflaksyna
Escitalopram

przez Lord Cappuccino 11 lis 2013, 13:15
Żadna zmiana w przepisach nie zaszła. Jeśli odmówiono wydania tańszego zamiennika to a) być może ten zamiennik wyleciał z nowej listy leków refundowanych(ale to nie ma nic wspólnego z odmową wydania tańszego zamiennika), b) ktoś tu kogoś chciał naciągnąć.
Moderator/ R2 - D2

Sortuj wg