Skocz do zawartości
Nerwica.com

Pytanie odnośnie depresji


Eldivo

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie. 

Mam takie pytanie odnośnie depresji. Nie byłem z tym jeszcze u psychologa/psychiatry i miewam ostatnio spore huśtawki nastrojów, nie mam energii do życia, wszystko mnie przybija i jak mam wyjść do ludzi to aż cały drżę. Do tej pory jakoś sobie z tym radziłem, ponieważ normalnie pracuję z ludźmi i gdzieś tam to umykało w tłumie, ale od jakiegoś czasu mam styczność z mobbingiem w pracy, nie tylko od strony pracodawcy ale i również współpracowników. Głównie chodzi o wygląd, bo jestem grubszy, a jestem taki, ponieważ nie mam energii żeby się zabrać za siebie bo mnie psychika blokuje w dodatku tarczyca, ale to już odrębny temat. Mobbing w pracy polega na ubliżaniu, poniżaniu, straszeniu itp. Było to wielokrotnie zgłaszane wyżej, ale nic nikt sobie z tego nie robi. Zmiana pracy chwilowo nie jest w grze, bo w okolicy niczego zupełnie nie ma, to jedyny zakład który daje sporo miejsc i w miarę rozsądne wynagrodzenia jak na te czasy. I teraz pytanie brzmi, czy jeśli bym poszedł z moimi problemami do psychiatry, czy jest on w stanie mi w jakiś sposób pomóc, żebym ja mógł jakoś psychicznie odpocząć od tego zakładu? Nie jestem typem człowieka, który wyłudza L4 lub podobne, bo ostatni raz byłem na grypę 2 lata temu. Praca mi się podoba tylko Ci ludzie i atmosfera. Jeśli nawet już bym dostał jakieś L4 na to jeśli w ogóle coś takiego istnieje to czy nie będę miał tego napisane w świadectwie pracy, bądź w przypadku wystawienia owego L4 żeby później w firmie nie było głupich komentarzy w moim kierunku. 

Prosiłbym o odpowiedź kogoś kto zna temat. Z góry dziękuję 🙂 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj. 

Jeśli psychiatra stwierdzi że potrzebujesz jego pomocy to zapewne dostaniesz leki od niego. Może porozmawiać o zwolnieniu, na początku proponuje o takim gdzie będziesz wchodzić na leki, typu " boje się że nie dam rady gdy leki będą się rozkręcać". Ogólnie psychiatra może wypisać zwolnienie z czasem na dłużej, bodajże na pół roku chyba nawet🤔 teraz nie pamiętam dokładnie bo dawno coś takiego miałam. W tym że w tym czasie może być kontrola zwolnienia przez ZUS. Chyba najłatwiej uzyskać zwolnienie u lekarza prywatnego niż na NFZ 🤪 

Co do mobbingu, nie wiem w jakim zawodzie pracujesz, ale wiem że w dzisiejszych czasach ciężko jest coś z tym zrobić. Możesz iść do PIP ale wtedy ryzykujesz zwolnieniem z pracy 😏 i to takie błędne koło. 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czas zwolnienia lekarskiego od psychiatry obejmuje maksymalnie 182 dni. Potem można się ubiegać o świadczenie rehabilitacyjne. Następnie okres ochronny mija i można zostać zwolnionym bez wypowiedzenia. Oczywiście psychiatra nie daje od razu tak długiego zwolnienia, na początek zwykle 30 dni, a potem można przedłużać. 

Co widzi pracodawca na zwolnieniu pracownika: wskazania lekarskie i kod literowy zwolnienia, miejsce udzielenia świadczenia, Zwolnienie lekarskie nie zawiera takich informacji jak rozpoznanie lekarskie lub zalecane leczenie.

Zwolnienie od psychiatry nie zostaje w papierach pracownika bezpośrednio – na wydanym później świadectwie pracy nie będzie podanej wprost informacji o leczeniu psychiatrycznym.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Dryagan napisał:

Czas zwolnienia lekarskiego od psychiatry obejmuje maksymalnie 182 dni. Potem można się ubiegać o świadczenie rehabilitacyjne. Następnie okres ochronny mija i można zostać zwolnionym bez wypowiedzenia.

Sprostowanie. Pracodawca może rozwiązać umowę już po ustaniu zasiłku chorobowego (czyli tych 182 lub 91 dni - w zależności od stażu pracy w firmie). 

Świadczenie rehabilitacyjne mogą przyznać niezależnie od tego czy człowiek nadal jest zatrudniony czy nie, ale pracodawca nie musi już trzymać pracownika na takim świadczeniu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, acherontia styx napisał:

Sprostowanie. Pracodawca może rozwiązać umowę już po ustaniu zasiłku chorobowego (czyli tych 182 lub 91 dni - w zależności od stażu pracy w firmie). 

Świadczenie rehabilitacyjne mogą przyznać niezależnie od tego czy człowiek nadal jest zatrudniony czy nie, ale pracodawca nie musi już trzymać pracownika na takim świadczeniu.

Tak, racja - mój błąd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×