Skocz do zawartości
Nerwica.com

Mianseryna vs Mirtazapina - redukacja marihuany


pomozecie

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie,

chciałbym zredukować ilość spożywanej marihuany, jednak gdy tylko przestaję to dopada mnie niesamowity lęk, derealizacja a co najgorsze masę objawów somatycznych w tym potliwość, taka że kapie, a koszulek muszę zmienić kilka w ciągu dnia. Depresji nie ma wielkiej, po za lękami i objawami somatycznymi.

Jedyne leki jakie wchodzą w grę to Mianseryna vs Mirtazapina. SSRI odpadają ze względu na nadaktywność mojego HPA.
Natomiast mam kilka pytań:
Pierwsze i najważniejsze: Mianseryna działa na receptor ALFA1 gdzie Mirtazapina na ten receptor nie działa. Mirtazapina natomiast działa na receptor ALFA2. Jaka jest różnica w działaniu ALFA1 , ALFA2. Im więcej informacji na ten temat tym lepiej.
Drugie: który silniej będzie działał na zatrzymanie pocenia się, dlaczego ?
Trzecie: który efektywniej receptorowo działa na lęki.

THC zmniejsza uwalnianie acetylocholiny w hipokampie, noradrenaliny z zakończeń nerwowych układu współczulnego, a także glutaminianów z neuronów hipokampa.

Poddajmy proszę pod dyskusję ten wątek. Życzę miłego dyskutowania. Każdy kto ma odrobinę wiedzy na temat tych leków proszę niech się wypowie.

n-Vitro-Receptor-Potency-of-Risperidone-Olanzapine-and-Mirtazapine-K-I-nM.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4 pytanie: Mianseryna działa na NET , Mirtazapina nie ( prawda? ) , czy czasami zwiekszenie NET nie jest równe, ze zwiększeniem lęków ? Czy w tym przypadku mianseryna mogłaby je potęgować ?

Najważniejsze cele: redukcja lęków i gonitwy myśli oraz redukcja nad potliwości. Depresja nie występuje praktycznie więc poprawa humoru na ostatnim miejscu może być.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na lęki receptorowo według mnie może lepiej działać mianseryna, bo silniej blokuje receptory alfa-1 adrenergiczne, serotoninowe 5-HT2A/2C i histaminowe H1. Może to też powodować m.in. zmniejszenie wydzielania kortyzolu przy nadaktywności HPA. 

 

Hamowanie NET może przyczyniać się do zmniejszenia lęku, ponieważ noradrenalina (NE) powinna zapobiegać niekontrolowanym wzrostom adrenaliny. Do tego hamowanie NET powoduje zahamowanie DAT w korze przedczołowej, co może dawać pewne dodatkowe działanie przeciwdepresyjne i przeciwlękowe. 

 

Na samym początku mianseryna może jedynie uspokajać, dopiero po paru tygodniach może zacząć poprawiać nastrój.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakie działanie daje blokada alfa-1?
Nigdzie nie mogę znaleźć, dlaczego ma uspokajać ta blokada?

W internecie o alfa-2 jest, ze ich blokada powoduje zwiększenie serotoniny i ne, natomiast co daje konkretnie blokada alfa-1 proszę o wytłumaczenie.

To będzie zapewne główna różnica między mianseryną a mirtazapiną.

Następnie jak to się przekłada na układ somatyczny, regulację pocenia się? Bo z pewnością to alfa to ma duże, tylko w którą stronę ?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W mięśniówce gładkiej naczyń krwionośnych znajdują się receptory alfa-1 adrenergiczne. Obecne są one również w wątrobie oraz w dolnej części układu moczowego. Zastosowanie leków blokujących receptory alfa-1 adrenergiczne prowadzi do rozkurczu naczyń tętniczych oraz żył.

Korzystny terapeutycznie jest również wpływ alfa-blokerów na przemiany metaboliczne lipidów. Mechanizm tego działania leków nie został całkowicie wyjaśniony. Wykazano, że leki z tej grupy hamują syntezę cholesterolu oraz jego estrów wewnątrz hepatocytów. Dodatkowo wzmaga to wychwyt cholesterolu z krwi na zasadzie sprzężenia zwrotnego.

 

Objawy uboczne, które mogą wystąpić po przyjęciu alfa-blokerów: niedociśnienie ortostatycznezmęczeniesennośćbóle głowy, obrzmienie błony śluzowej nosa, omdleniaosłabienieobrzękizaburzenia rytmu serca.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mechanizm działania NaSSA
(1) Leki z grupy NaSSA wywierają działanie przeciwdepresyjne głównie dzięki antagonizmowi receptorów adrenergicznych alfa 2, które powoduje nasilenie transmisji serotoninergicznej i noradrenergicznej.
(2) Z uwagi na wpływ na receptory serotoninergiczne 5HT2A i 5HT 2C powodują także nasilenie uwalnianie noradrenaliny i dopaminy w korze przedczołowej.
(3) Wpływ na inne receptory może mieć związek z dodatkowymi korzyściami terapeutycznymi, ale też profilem działań niepożądanych.

Mirtazapina:

 

(1) Antagonizm autoreceptora adrenergicznego alfa 2 powoduje wzmożone uwalnianie noradrenaliny z neuronu w miejscu sinawym. Noradrenalina wiąże się z receptorem postsynaptycznym alfa 1 neuronu serotoninergicznego w jądrach szwu, co nasila "iskrzenie" tego neuronu i uwalnianie serotoniny z zakończenia aksonu do synapsy.
(2) Antagonizm heteroreceptora adrenergicznego alfa 2 na zakończeniu neuronu serotoninergicznego powoduje nasilone uwalnianie serotoniny do synapsy.
(3) Antagonizm autoreceptora adrenergicznego alfa 2 na zakończeniu neuronu noradrenergicznego powoduje nasilone uwalnianie noradrenaliny do synapsy.

Zablokowanie  przez NaSSA receptorów postsynaptycznych 5HT 2A, 2C i 3 powoduje zwiększenia wiązania przez serotoninę receptora postsynaptycznego 5HT 1A - "pośredni agonizm" (-> dodatkowy mechanizm działania przeciwdepresyjnego).

Mianseryna:

 

(1) Antagonizm autoreceptora adrenergicznego alfa 2 powoduje wzmożone uwalnianie noradrenaliny z neuronu w miejscu sinawym. Noradrenalina nie wiąże się z zablokowanym receptorem postsynaptycznym alfa 1 neuronu serotoninergicznego w jądrach szwu, więc nie dochodzi do nasilenia "iskrzenia" tego neuronu.

(2) i (3) - jak w przypadku mirtazapiny

Mechanizm działania Mianseryny i Mirtazapiny w języku polskim ODNOŚNIK DO STRONY

Podtrzymując dyskusję - czy to alfa 1 to coś uspokaja w przypadku mianseryny czy tylko daje skutki uboczne ?

Czy alfa-1 może być pomocne w nadpotliwości czy wręcz przeciwnie ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, pomozecie napisał:

czy to alfa 1 to coś uspokaja w przypadku mianseryny czy tylko daje skutki uboczne ?

W ulotce piszą coś takiego:

 

Uważa się, że właściwości uspokajające mianseryny związane są z blokowaniem receptorów histaminowych H1 i adrenergicznych alfa1.

 

W skutkach ubocznych jest wzmianka o częstoskurczu, a blokada alfa-1 może go wywoływać. 

 

4 godziny temu, pomozecie napisał:

Czy alfa-1 może być pomocne w nadpotliwości czy wręcz przeciwnie ?

Znalazłem taki artykuł:

 

Rolę leków doustnych w leczeniu nadpotliwości ogranicza szereg czynników: działania niepożądane leków, ograniczone dowody (głównie anegdotyczne korzyści w pojedynczych przypadkach) oraz pojawienie się nowszych, skuteczniejszych terapii. Stosowane środki doustne to przede wszystkim klonidyna i niektóre środki antycholinergiczne. Centralnie działająca alfa 2-agonista adrenergiczny, klonidyna jest inhibitorem układu współczulnego, ma ośrodkowy efekt termoregulacyjny i wykazano, że poprawia objawy nadmiernej potliwości w kilku małych opisach przypadków (South Med J. 2000;93:68-69, opublikowana korekta pojawia się w South Med J 2000;93:264). Środki antycholinergiczne, takie jak bromek glikopironium i oksybutynina, mogą zmniejszać pocenie się, ale w dawkach wystarczająco wysokich, aby uzyskać pożądany efekt, powodują również wiele skutków ubocznych, takich jak zaparcia, suchość w ustach i zatrzymanie moczu. Wreszcie beta-blokery, takie jak propranolol i benzodiazepiny, mogą być przydatne w nadpotliwości wywołanej stresem. Terazosin jest blokerem swoistym dla alfa 1 z minimalnym efektem alfa 2 i dlatego nie wpływa na pocenie się.

 

No i tutaj drugi artykuł to potwierdzający:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32221728/

 

Wniosek: Blokada alfa-1 nie odgrywa żadnej roli w nadpotliwości. Hamować nadpotliwość mogą leki pobudzające alfa-2 (klonidyna), leki antycholinergiczne (niektóre neuroleptyki, TLPD) i beta-blokery.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapoznałem się z tym co napisałeś.

Ale wnioskuje dalej, czyli antagoniści alfa 2 jakim jest mirtazapina mają z reguły wpisana nadpotliwość ?

Cholera zła wiadomość. Ponieważ szukałem antydepresnta, który nie wpływa w ogóle na nadpotliwość a dodatkowo nawet ja redukuje. Stąd myślałem o miansie albo mirtazapinie.

Postaraj się przeanalizować swoją wiedzę i pomyśleć czy miansa lub mirta to dobry pomysł ?

A może coś innego ?

 

Uaktywnijcie się inni, tyle Was na forum ludzie jeśli mogę prosić.

 

Moim zdaniem miansa a mirta to całkowicie inne leki. Miansa nie może być nassa ponieważ to NRI bez wyraźnego wpływu na serotoninę, a nie może być zaliczana ponieważ alfa1 przewyższa alfa2.

I na pewno to nie siostry bliźniaczki o podobnym działaniu. Ludzie tak piszą bo to sedacyjne leki i po jednym i po drugim chodzi się otumaniony. Ale później już inaczej działają.

I chciałbym tu jakiegoś mądrego człowieka który by mi te różnice wyjaśnił , pod względem terapii substytucyjnej od marihuany na okres ok 3 miesięcy.

CBD nie wchodzi w grę ponieważ w moim przypadku powoduje pobudzenie, rozdrażnienie, leki.

 

Nie wstydźcie się , piszcie swoje doświadczenia z marihuana , jeśli są osoby co paliły kilka lub kilkanaście lat.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,ciekawe rzeczy o Mirtazapinie,nie znam sie na tak wnikliwej strukturze dzialania ale moge dodac od siebie ,a jestem weteranem Mirty....dobrze dziala przeciwlekowo o ile ktos ja dobrze zniesie na wejsciu i toleruje,choc u mnie nie miala zadnych sensacji,wieczorem ladnie wycisza ,usypia,w dzien dodaje energi i napewno sie nigdy na niej nadmiernie nie poce,wrecz prawie wcale ,nawet latem nie jest zle.Pozdrawiam Panow.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×