Skocz do zawartości
Nerwica.com

Obawa o utratę kontroli i żal o przeszłość.


Gość Xonar

Rekomendowane odpowiedzi

1.Dlaczego boję się utraty kontroli nad sobą? Jestem chyba zbyt wstrzemięźliwy. Np. Jak coś mnie bardzo rozbawi, to mimo iż chciałbym się roześmiać na całego, to bardzo często kończy się to zaledwie półuśmiechem.Pamiętam też że gdy spotykałem się kiedyś z pewną dziewczyną, to miałem niejako obawy z pójściem na całość -W sensie że nie chciałem się w 100% oddać pożądaniu/dać się ponieść.Czy to może być spowodowane tym że mam ojca alkoholika i przebywałem przez długi czas w patologii?

2.Jak sobie można poradzić z żalem, że w przeszłości zmarnowało się bardzo dużo cennego czasu? 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Xonar ciężko udzielić jednoznacznej odpowiedzi na Twoje pytanie, musielibyśmy dokładnie przeanalizować sytuacje, w których masz poczucie, że się kontrolujesz. Zastanów się jednak czy w rodzinie, w której dorastałeś nie musiałeś się kontrolować - czy wówczas reagowałeś spontanicznie czy może bałeś się pokazać siebie prawdziwego. Ważne również, żebyś odpowiedział sobie na pytania od kiedy tak się kontrolujesz i od kiedy zaczęło Ci to przeszkadzać. Być może miało to miejsce po jakiejś konkretnej sytuacji?

Nawiązując do drugiego pytania, żal odbieramy zwykle w życiu negatywnie, ale to uczucie jest nam bardzo potrzebne, ponieważ informuje nas o tym, że nie jesteśmy z siebie zadowoleni, że stać nas na więcej. Chroni nas również przed popełnieniem drugi raz tych samych błędów. Warto też rozróżnić sytuacje, w których odczuwasz żal – czy byłeś wówczas w stanie coś z tym zrobić czy nie miałeś nad tym kontroli. Jeśli mogłeś coś zrobić, warto wyciągnąć wnioski, by nie popełniać tych samych błędów. Jeśli nie mogłeś zrobić nic, musisz to po prostu zaakceptować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×