Skocz do zawartości
Nerwica.com
Szukaj w
 • Więcej opcji...
Znajdź wyniki które...
Znajdź wyniki...

psycholog abcZdrowie

Psycholog
 • Zawartość

  13
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

  nigdy
 1. psycholog abcZdrowie

  PROSZĘ O POMOC - pytanie do psychologa

  @shira123 Wydaje mi się, że „może” nie jest tu do końca dobrym słowem. Oczywiście, że może, bo nikt mu tego nie jest w stanie zabronić. Inną sprawą jednak jest fakt czy należy to robić. Warto również uwzględnić tutaj kwestie prawne, ale w tej kwestii polecam skontaktować się z radcą prawnym. Tam uzyskasz informacje czy i w jakich sytuacjach nagrywanie drugiej osoby bez jej wiedzy jest dozwolone. Jeśli pytasz o moją opinię to uważam, że w przypadku terapii o wiele lepszym wyjściem jest uzgodnienie z terapeutą czy możesz nagrywać sesję. Wtedy nie tylko masz pełną jasność całej sytuacji, ale również jesteś w porządku wobec terapeuty. Niektórzy terapeuci podczas zawiązywania kontraktu proszą również o to, by sesje nie były nagrywane. Wówczas tym bardziej powinno to zostać skonsultowane.
 2. psycholog abcZdrowie

  Witam serdecznie

  @ala1983 tak jestem tutaj na zastępstwie 🙂 Na razie w związku z innymi zobowiązaniami, trochę jest mnie mniej na forum, ale od marca powinnam już częściej się udzielać. @Kalebx3 Gorliwy moim zdaniem psychofarmakologia w części przypadków jest potrzebna, a wręcz konieczna. Uważam jednak, że w zależności od przypadku powinna iść w parze z odpowiednią psychoterapią, ponieważ wówczas leczenie powinno przynieść lepsze rezultaty. I oczywiście zdaję sobie sprawę, że tutaj nie ma łatwych spraw - jeśli mówimy o zdrowiu psychicznym czy psychoterapii to nigdy nie ma łatwych spraw 🙂
 3. psycholog abcZdrowie

  SCHIZOFRENIA-pytania do psychologa

  @z o.o. neuroleptyki, nie wywołują działania narkotycznego, więc nie doprowadzają do uzależnienia, dlatego przy odstawieniu tych leków nie powinien pojawić się zespół abstynencyjny. Mimo to przedwczesne odstawienie leków nieskonsultowane z lekarzem jest niewskazane i może doprowadzić do nawrotu choroby bądź pogorszenia jej przebiegu.
 4. psycholog abcZdrowie

  Przerwa w relacjach ,dlaczego ,co oznacza?

  Skoro Twoja przyjaciółka nie chce, żebyś stał się dla niej obojętny, to być może czeka na pierwszy krok z Twojej strony. Walentynki mogą być dobrą okazją, ale uważaj na "coś wielkiego" - czasami mały gest i szczera rozmowa znaczą o wiele więcej.
 5. psycholog abcZdrowie

  Obawa o utratę kontroli i żal o przeszłość.

  @Xonar ciężko udzielić jednoznacznej odpowiedzi na Twoje pytanie, musielibyśmy dokładnie przeanalizować sytuacje, w których masz poczucie, że się kontrolujesz. Zastanów się jednak czy w rodzinie, w której dorastałeś nie musiałeś się kontrolować - czy wówczas reagowałeś spontanicznie czy może bałeś się pokazać siebie prawdziwego. Ważne również, żebyś odpowiedział sobie na pytania od kiedy tak się kontrolujesz i od kiedy zaczęło Ci to przeszkadzać. Być może miało to miejsce po jakiejś konkretnej sytuacji? Nawiązując do drugiego pytania, żal odbieramy zwykle w życiu negatywnie, ale to uczucie jest nam bardzo potrzebne, ponieważ informuje nas o tym, że nie jesteśmy z siebie zadowoleni, że stać nas na więcej. Chroni nas również przed popełnieniem drugi raz tych samych błędów. Warto też rozróżnić sytuacje, w których odczuwasz żal – czy byłeś wówczas w stanie coś z tym zrobić czy nie miałeś nad tym kontroli. Jeśli mogłeś coś zrobić, warto wyciągnąć wnioski, by nie popełniać tych samych błędów. Jeśli nie mogłeś zrobić nic, musisz to po prostu zaakceptować.
 6. psycholog abcZdrowie

  Przerwa w relacjach ,dlaczego ,co oznacza?

  @Adiseeker dopóki nie porozmawiasz tak szczerze ze swoją przyjaciółką, nie będziesz wiedział co dokładnie oznacza stwierdzenie „przerwa”. Na forum możemy jedynie snuć pewnego rodzaju domysły, natomiast na to pytanie może odpowiedzieć Ci jedynie przyjaciółka. Może za jakiś czas powinieneś spróbować skontaktować się z nią i spotkać się. Spróbuj porozmawiać z nią w cztery oczy a nie pisząc lub dzwoniąc do niej. Zapytaj się, czego brakowało jej w waszym ostatnim kontakcie i jakie są jej oczekiwania. Możesz nawet zapytać się jej wprost, czy w jej życiu pojawił się jakiś mężczyzna. Być może nawet najgorsza wiedza, będzie dla Ciebie zdrowsza niż ciągły niepokój i stres, który jak już zdążyłeś zauważyć, nie jest dobry dla Twojego organizmu. Co do sensu życia, na to pytanie odpowiedziałeś sam sobie w powyższym poście. Skoro nie nudzi Ci się i nauka i zdobywanie wiedzy, może warto kłaść większy nacisk w tym kierunku, ale nie rezygnując jednocześnie z relacji z innymi ludźmi. W życiu wszystko powinno być utrzymywane w równowadze.
 7. psycholog abcZdrowie

  SCHIZOFRENIA-pytania do psychologa

  @z o.o. Zgadzam się, Kvelux SR tok lek, który może powodować koszmary senne. Warto jednak zaznaczyć, że należą one do działań niepożądanych, więc jeżeli objawy po zwiększeniu dawki leku wkrótce nie ustąpią, warto skonsultować się z lekarzem i powiedzieć o problemach.
 8. psycholog abcZdrowie

  Witam serdecznie

  Dziękuję wszystkim za takie miłe powitanie :) @z o.o. Dziękuję za zaproszenie do sekcji, z pewnością tam zajrzę. Jeśli chodzi o sekcję pytań do eksperta to jak najbardziej, będę starała się rozwiewać Wasze wątpliwości :)
 9. psycholog abcZdrowie

  UZALEŻNIENIA-pytania do psychologa

  Objawy odstawienia energetyków wynikają ze znajdujących się w tych napojach substancji, głównie kofeiny, ale także między innymi cukru. Dlatego w pierwszej fazie może nastąpić znaczny spadek samopoczucia, może wystąpić ogólne rozdrażnienie i problemy z koncentracją. Warto jednak poświęcić trochę czasu, by pozbyć się uzależnienia. Jeśli chodzi natomiast o długość trwania objawów odstawiennych to trudno to jednoznacznie określić, ponieważ zależy to od wielu czynników. Można wśród nich wymienić między innymi wiek, indywidualne predyspozycje, a także czas uzależnienia. Najczęściej jednak zespół odstawienny nie trwa dłużej niż kilka dni.
 10. psycholog abcZdrowie

  NERWICA LĘKOWA-pytania do psychologa

  Przyczyn zrywów mioklonicznych może być wiele. Warto pamiętać, że występują one również u ludzi zdrowych i nie muszą mieć związku z chorobami czy zaburzeniami. Często jednak mioklonie mają związek z chorobami układu nerwowego, więc jeśli występują one często i są intensywne to warto skonsultować się z lekarzem w tej sprawie.
 11. psycholog abcZdrowie

  ZABURZENIA OSOBOWOŚCI-pytania do psychologa

  Zaburzenia schizotypowe są bardzo zbliżone do zaburzeń osobowości, jednak klasyfikacja ICD-10 rozróżnia je jako osobne. U osób z zaburzeniami schizotypowymi często występują skłonności do wycofania się oraz problemy z zawieraniem znajomości. Zaburzenia osobowości to kategoria o wiele szersza, obejmująca cały szereg zachowań powodujących trudności w funkcjonowaniu społecznym. Leczenie to kwestia indywidualna i zależy od wielu czynników.
 12. psycholog abcZdrowie

  PROSZĘ O POMOC - pytanie do psychologa

  W odpowiedzi na pytania: 1) Oczywiście terapeuta ma prawo do zmiany superwizora a kontakt pacjenta z superwizorem swojego psychoterapeuty jest nie jest raczej praktykowany . Tak jak było to wspomniane powyżej, superwizor wspiera terapeutę w jego pracy, pomaga przyjrzeć się doświadczeniu terapeuty w pracy z pacjentem i pokazuje ewentualne przeszkody w relacji pomiędzy terapeutą a pacjentem. Superwizja służy głównie omówieniu pracy terapeuty. 2) Psychoterapeuta ma prawo odmówić udostępnienia swojej dokumentacji w prywatnym gabinecie. Natomiast w trakcie wizyt na NFZ, pacjent ma prawo do wglądu w dokumentację medyczną, natomiast nie w prywatne notatki specjalisty. Inną kwestią jest to w jakim celu chciałeś uzyskać wgląd w dokumentację. Jeśli masz jakieś wątpliwości co do prowadzonej przez psychoterapeutkę terapii, być może warto porozmawiać o nich na kolejnym spotkaniu. 3) Terapeuta ma obowiązek poinformować i uzyskać zgodę od pacjenta na nagrywanie sesji. Pacjent jednak może spróbować poprosić terapeutę, aby ten udostępnił mu kopię nagrania.
 13. psycholog abcZdrowie

  Witam serdecznie

  Witam serdecznie, cieszę się, że mogę dołączyć do Waszej społeczności. Może na początek kilka słów o mnie. Pracuję jako psycholog i socjoterapeuta, zajmuję się pracą zarówno z dziećmi i młodzieżą, jak również z osobami dorosłymi. Pracuję też z całymi rodzinami wspierając je w codziennym funkcjonowaniu. Rozpoczęłam szkolenie w zakresie psychoterapii w nurcie psychodynamicznym. Bardzo się cieszę, że będę mogła na tym forum odpowiedzieć na Wasze pytania, wymienić się doświadczeniami i podyskutować na różne tematy. Mam nadzieję, że przyjmiecie mnie do grona Waszej społeczności. Pozdrawiam
×