Skocz do zawartości
Nerwica.com
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki które...
Znajdź wyniki...
bedzielepiej

jakie suple żrecie i jak się czujecie

Rekomendowane odpowiedzi

41 minut temu, sebastian86 napisał:

czy zenszen mozna łaczyc z psychotropami?

A słyszałeś gdzieś, że nie wolno?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
52 minuty temu, sebastian86 napisał:

slyszalem

Cytat

Żeń-szeń

Żeń-szeń (Panax ginseng) to roślina o szerokim zastosowaniu w przemyśle farmaceutycznym i kosmetycznym. Od lat wiadomo, że roślina ta korzystnie wpływa na poprawę funkcji poznawczych i pomaga przywrócić równowagę psychiczną, dlatego często znajduje się w preparatach na poprawę koncentracji czy pamięci.

Okazuje się jednak, że żeń-szeń wykazuje niekorzystny wpływ na leki stosowane w leczeniu depresji – inhibitory monoaminooksydazy, do których należą fenelzyna, moklobemid i trancypromina. Ekstrakty z tej rośliny nasilają działanie leku, co może powodować wzrost stymulacji psychoaktywnej, a także wystąpienie działań niepożądanych, podobnych do objawów przeziębienia czy grypy, takich jak dreszcze i bóle głowy. 

Okazuje się również, że żeń-szeń wchodzi  w interakcje z suplementami zawierającymi ekstrakty z kofeiną (gdzie kofeina jest w wyższym stężeniu), co może skutkować nadmiernym poceniem się, pobudzeniem czy zaburzeniami rytmu serca. Osoby zażywające preparaty na nadciśnienie powinny unikać suplementów zawierających żeń-szeń, który podwyższa ciśnienie krwi i może zmniejszyć skuteczność leczenia. Podobna interakcja występuje w przypadku leków przeciwzakrzepowych, głównie acenokumarolu i warfaryny.

Miłorząb japoński

Miłorząb japoński (Ginkgo biloba) ma podobne zastosowanie co żeń-szeń i jest jednym z najczęściej stosowanych preparatów roślinnych na pamięć i koncentrację. Niestety wiele osób przyjmujących leki nie powinno zażywać preparatów zwierających ekstrakty z tej rośliny.

W grupie wysokiego ryzyka interakcji znalazły się, tak jak w przypadku żeń-szenia, osoby przyjmujące leki przeciwzakrzepowe, leki stosowane na obniżenie ciśnienia krwi czy antydepresanty. Co ciekawe, jednoczesne stosowanie aspiryny i Ginkgo biloba może zwiększyć ryzyko samoistnych krwawień. Przy długotrwałym stosowaniu ibuprofenu, diklofenaku czy ketoprofenu zwiększamy ryzyko podrażnienia błony śluzowej żołądka, wrzodów oraz krwawienia z przewodu pokarmowego. Z drugiej strony inhibitory pompy protonowej wykazują zmniejszone działanie w przypadku stosowania suplementów z miłorzębem japońskim.

Źródło: Halina Bojarowicz, Paulina Dźwigulska. Suplementy diety. Część III. Interakcje suplementów diety z lekami. Hygeia Public Health 2012, 47(4): 442-447.

jeśli chodzi o leki psychotropowe, to żeń-szeń nie należy brać z lekami antydepresyjnymi, gdyż grozić może zespół serotoninowy, o lekach przeciwpsychotycznych (neuroleptykach) nigdzie nie ma wzmianki...

- przy perazynie, można

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-mozna-przyjmowac-zen-szen-razem-z-lekiem-perazin

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dziś wzięłam D3, magnez, szałwię w tabl, tryptofen

Wszystko razem odpręża, relaksuje, wycisza, uspokaja, 

Dawno nic nie brałam 

Bo nie było potrzeby 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jutro dokupię b12 i kwas foliowy i będzie komplet 

Do wiosny przetrwać trzeba depresyjne, zimne, długie noce zimowy okres

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jednak najlepiej się czuje po magnezie i D3, różeniec górski w mieszance 

Tryptofen 500 śpiąca chodziłam po tym całą dobę, 

Więc nie będę już tego brać

Zwykłe suplementy najlepsze dla mnie w małych dawkach 

Tak żeby trochę odprężało ale nie usypiało 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Gdy odstawiałem antydepresanty, zacząłem stosować ashwagandhę z powodzeniem.

Pomaga na sen, poprawę nastroju, energię.

Leków nie biorę pół roku.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
2 godziny temu, katrin123 napisał:

@Jureckitryptofen

A kiedy go bierzesz na noc czy rano?

I co można dorzucić żeby jeszcze lepiej działał?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@Jureckidziś już nic nie wzięłam

Tylko wodę z tataraku

Mam w domu korzeń tataraku 

Zalałam gorącą wodą 

Po 10 minutach jest dobry, dobrze smakuje 

Ma rekomendacje nie gorsze niż żeń szeń, ze starej książki wiedza o ziołach, i na tym pozostanę na razie 

Do d... z tymi wszystkimi specyfikami, one nic nie dają

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi