przyczyny nerwicy natręctw

Forum o nerwicy natręctw: doświadczenia, historie, pytania.

przez linka 21 kwi 2011, 19:57
marcja, tu nie chodzi o dziedziczność ..... :roll: tylko o przekazywanie wzorcó, a to co innego. Gdyby ten maluch wychodwywał się w zdrowym, wolnym od zaburzeń domu zapewne byłby normalnie funkcjonującym dzieciakiem :)
Zawsze trzeba działać. Źle czy dobrze, okaże się później. Żałuje się wyłącznie bezczynności, niezdecydowania, wahania. Czynów i decyzji, choć niekiedy przynoszą smutek i żal, nie żałuje się...
Przyjaciel forum

przez marcja 21 kwi 2011, 20:01
Nieee... I NL i NN bywaja dziedziczne. To jest fakt.
Dziecko niczego nie obserwowalo-majac pare miesiecy pojecia nie mialo, czy szklanki sa ustawiane w taki, czy w inny sposob. Pojecia rowniez nie mialo, ze matka MUSI polozyc sie o 20. Mimo to od tak majac pare miesiecy zaczelo wykonywac rozne dziwne ruchy wraz z dzwiekami i tak jej zostalo, przeszlo w natrectwo. Kolejne natrectwa zapewne dojda z czasem...

przez linka 21 kwi 2011, 20:07
marcja, podaj jakiekolwiek badania potwierdzające taką tezę.... gdzie to udowodniono?

Zapewniam cie, że dziecko które ma kilka miesięcy jeszcze nie dość dokładnie widzi własne palce więc to raczej nierealne........ natomiast już kilkumiesięczny berbeć doskonale wie kiedy jego matka jest zdenerwowana, zmęczona, spięta, zestresowana itd.
Zawsze trzeba działać. Źle czy dobrze, okaże się później. Żałuje się wyłącznie bezczynności, niezdecydowania, wahania. Czynów i decyzji, choć niekiedy przynoszą smutek i żal, nie żałuje się...
Przyjaciel forum

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez marcja 21 kwi 2011, 20:15
Jesli chodzi o przyczyny nerwicy, dotad jednoznacznie nie ustalono NICZEGO, w zadnych badaniach. Jak pisalam jest jednak wiele teorii dot. jej powstawania, w zaleznosci od szkoly, do jakiej przypisuja sie badacze i psychologowie. I tak np. Dobzhansky bardzo interesujaco pisze o dziedziczeniu nerwicy.
Dziwnym trafem mala kolezanki ma akurat NN, jak jej matka a nie inne zaburzenie, ktore takze moglo wyniknac z wyczuwania jej zdenerwowania...

przez linka 21 kwi 2011, 20:18
marcja, No włąśnie, więc twierdzenie, ze to koniecznie wina genów a nie wpojonych zachowań est ryzykowna i nie potwierdzona.
Moja mam także ma nerwicę ...ja też, ale to dlatego, ze wychowywałam się w takim a nie innym środowisku - jestem o tym przekonana :smile:
Być może depresja endogenna, lub inne zaburzenia typu CHAD są dziedziczne ....ale nerwica....itd. Wątpię.
Przyjaciel forum

przez marcja 21 kwi 2011, 20:29
Nigdzie nie napisalam, ze koniecznie ;)
Ale dziedziczenie to jeden z "pomyslow" psychologii na ta dziwna chorobe, jaka jest nerwica...Jest tak samo prawdopodobne jak pozostale, wiec "watpie" oczywiscie mzoesz napisac, ale nie zmieni to faktu, ze dziedziczenie moze odgrywac spora role:)

Zreszta jak czytam teraz w mojej ksiazce o nerwicy, takie informacje podaje takze APA:

"Badania wskazuja na udzial czynnikow genetycznych w rozwoju zaburzenia lekowego z napadami paniki i zaburzeniach kompulsywnych (APA 94) Odkrycie, ze inni czlonkowie rodziny mogli cierpiec lub wciaz cierpia na to zaburzenie, nie jest niczym niezwyklym. W pokoleniach naszych rodzicow i dziadkow takiej diagnozy czesto nie stawiano,a ludzie radzili sobie z tym probleme m najlepiej, jak potrafili. W poprzednich pokoleniach zaburzenie to moglo niekiedy "skrywac sie" za uzaleznieniem od alkoholu lub tym, co uwazamy za "ekscentryczne" zachowania czlonka rodziny" ("Opanowac lek".B. Fox)

przez imponderabilia 21 kwi 2011, 20:44
na moment się wtrącę cytując (czy raczej parafrazując słowa) mojej pani psychiatry, gdy powiedziałam, że mama też ma nerwicę i że pewnie odziedziczyłam "to nie jest dziedziczne, tu chodzi o przyjęte normy zachowań, wzorce"

przez NoOneLivesForever 21 kwi 2011, 20:47
marcja, tu nie chodzi o dziedziczność ..... tylko o przekazywanie wzorcó, a to co innego. Gdyby ten maluch wychodwywał się w zdrowym, wolnym od zaburzeń domu zapewne byłby normalnie funkcjonującym dzieciakiem :)
Dokładnie. Naprawdę przejmujemy podświadomie olbrzymią ilość zachowań, nawyków i różnych psychicznych mechanizmów od rodziców. Kiedyś byłem, przerażony gdy uświadamiałem sobie po kolei, od którego rodzica pochodzi dany nawyk, cecha charakteru, czy sposób myślenia.
NoOneLivesForever

przez imponderabilia 21 kwi 2011, 20:48
i raczej dziedziczymy pewną wrażliwość, cechy charakteru sprzyjające zachorowaniu, niż samą chorobę

przez marcja 21 kwi 2011, 20:49
Ale coz to oznacza? Jedynie to, ze ow psychiatra ma poglady odpowiadajace innej szkole, innemu nurtowi...
Jest jednak ignorantem, jak dla mnie, bo powinien przed swa wypowiedzia dodac "Uwazam, ze". Wtedy wszystko by gralo ;)

-- Cz kwi 21, 2011 8:56 pm --

NoOneLivesForever napisał(a):
marcja, tu nie chodzi o dziedziczność ..... tylko o przekazywanie wzorcó, a to co innego. Gdyby ten maluch wychodwywał się w zdrowym, wolnym od zaburzeń domu zapewne byłby normalnie funkcjonującym dzieciakiem :)
Dokładnie. Naprawdę przejmujemy podświadomie olbrzymią ilość zachowań, nawyków i różnych psychicznych mechanizmów od rodziców. Kiedyś byłem, przerażony gdy uświadamiałem sobie po kolei, od którego rodzica pochodzi dany nawyk, cecha charakteru, czy sposób myślenia.

Bo cos w tym tez jest:

- dziedziczenie
- zaburzenia rownowagi chemicznej
- podswiadome nierozwiazane konflikty
- wyuczone wzorce zachowan

Oto podstawowe tezy dot. przyczyn nerwicy- kazda szkola psychologiczna ma swoja. Jak to zwykle w zyciu bywa, pewnie kazda szkola ma troche racji. Ciekawe, ze nawet jednak badacze maja tylko watpliwosci i przypuszczenia. A tutaj na forum prosze, niektorzy juz wiedza na pewno jak jest ;)

przez NoOneLivesForever 21 kwi 2011, 21:12
- podswiadome nierozwiazane konflikty
- wyuczone wzorce zachowan
Myślę, że te punkty są najistotniejsze.

to podstawowe tezy dot. przyczyn nerwicy- kazda szkola psychologiczna ma swoja. Jak to zwykle w zyciu bywa, pewnie kazda szkola ma troche racji. Ciekawe, ze nawet jednak badacze maja tylko watpliwosci i przypuszczenia. A tutaj na forum prosze, niektorzy juz wiedza na pewno jak jest
Też jestem badaczem :twisted: i to takim z górnej półki, bo sam na własnej skórze przechodzę chorobę i myślę, jak nią rozgryźć. Jak dobry aktor, który grając rolę bezdomnego idzie mieszkać na śmietnik. :smile: a nie jak ci pożal się boże psychologowie co to 'jedyn' z drugim tylko popatrzą na pacjenta, zmierzą go wzrokiem z góry na dół i już mają gotowe teorie, i są mądrzy. :smile: hehe
NoOneLivesForever

przez marcja 21 kwi 2011, 21:18
NoOneLivesForever napisał(a):Też jestem badaczem :twisted: i to takim z górnej półki, bo sam na własnej skórze przechodzę chorobę i myślę, jak nią rozgryźć. Jak dobry aktor, który grając rolę bezdomnego idzie mieszkać na śmietnik. :smile: a nie jak ci pożal się boże psychologowie co to 'jedyn' z drugim tylko popatrzą na pacjenta, zmierzą go wzrokiem z góry na dół i już mają gotowe teorie, i są mądrzy. :smile: hehe

Wszystko zalezy od psychologa..;) Nie ma co generalizowac.

Dobry aktor, ktory gra role bezdomnego, faktycznie nie doswiadczy pelni bezdomnosci,ze wgledu na to, ze ma tak naprawde cieply dom, ale za to spojrzy na sprawe z dystansem, jakiego nie musi miec prawdziwy bezdomny, moze na chlodno oszacowac przyczyny bezdomnosci ludzi, ktorych spotkal i wskazac im je...:)

przez NoOneLivesForever 21 kwi 2011, 21:22
Wszystko zalezy od psychologa.. Nie ma co generalizowac.
nom
Dobry aktor, ktory gra role bezdomnego, faktycznie nie doswiadczy pelni bezdomnosci,ze wgledu na to, ze ma tak naprawde cieply dom, ale za to spojrzy na sprawe z dystansem, jakiego nie musi miec prawdziwy bezdomny, moze na chlodno oszacowac przyczyny bezdomnosci ludzi, ktorych spotkal i wskazac im je...:)
yhy :)
NoOneLivesForever

przez *Monika* 21 kwi 2011, 23:18
imponderabilia napisał(a):i raczej dziedziczymy pewną wrażliwość, cechy charakteru sprzyjające zachorowaniu, niż samą chorobę

Zgodzę się.

Możemy mówić o predyspozycjach do zaburzeń poprzez wzorce jakie wynosimy z domu rodzinnego, wychowanie. Nie jest tajemnicą przecież,że relacje z ludźmi opieramy na doświadczeniach, a więc na relacjach z rodzicami : mama-dziecko-tata.

Napewno nie można mówić o genetycznym dziedziczeniu NN. Bzdura totalna.
Obrazek
Główny Moderator

Sortuj wg