Skocz do zawartości
Nerwica.com

Selektywność, artykuł Newsweeka - leki


Badziak

Rekomendowane odpowiedzi

# Fluoksetyna – (nazwy handlowe: Prozac, Deprexetin, Bioxetin, Bioksetyna, Seronil, Fluoxetin, Fluoksetyna, Fluctin, Andepin, Deprenon, Fluctine, Fluval, Sarafem) - pierwszy i najstarszy lek z tej grupy, działa najmniej selektywnie. Pobudza, nie działa uspokajająco. Zalecany w depresji, w której nie mamy energii nic robić. NIE WOLNO podawać w przypadku występowania myśli samobójczych, gdyż może pomóc zmobilizować do samobójstwa. Działa w organizmie najdłużej (do 6 tyg.), po odstawieniu, z wszystkich leków SSRI. Uznawana za najlepszy wybór w przypadku BPD.

# Paroksetyna – (n. handlowe: Seroxat, Rexetin, Paxil, Deroxat) – działa przeciwlękowo, uspokajająco, może powodować nadmierną senność, mocno wpływa na libido, ma najostrzejszy syndrom odstawienia. Prawdpodobnie najmocniejszy z grupy SSRI i najbardziej selektywnie działający na serotoninę.

[http://bpd.szybkanauka.net/leki ]

 

Co to znaczy, że jeden działa najmniej selektywnie, a drugi najbardziej? Selektywność = skuteczność? Bardzo proszę o wytłumaczenie mi tego pojęcia.

 

 

http://www.newsweek.pl/artykuly/sekcje/nauka/leki-na-depresje-zmieniaja-osobowosc,50634,1

"Leki przeciwdepresyjne, z tej samej grupy co Prozac, powodują zmiany osobowości, gdyż nasilają ekstrawersję i osłabiają neurotyzm."

Dlaczego w tym artykule podkreślają, że leki z tej samej grupy co Prozac zmieniają osobowość? Przecież badania były wykonywane na paroksetynie, a nie na fluoksetynie, więc nie bardzo rozumiem. Czy to, że zarówno fluoksetyna jak i paroksetyna należą do SSRI to warunkuje jednocześnie takie same wyniki badań? Takie generalizowanie ma pokrycie w rzeczywistości? To znaczy, że Prozac też pośrednio zmienia osobowość? Bo jakoś tak z tego artykułu wynika, że odnosi się do wszystkich SSRI.

"Dotychczas panowała powszechna opinia, że zmiany osobowości w czasie stosowania leków z grupy SSRI są jedynie efektem ubocznym terapii - podkreślają autorzy pracy. Najnowsze badania dowodzą, że to właśnie te zmiany są w dużym stopniu odpowiedzialne za długotrwałą poprawę nastroju u pacjentów."

 

Poza tym co myślicie o wiarygodności tych badań?

 

Dodam jeszcze, że niezłych mają dziennikarzy w Newsweeku - najpierw stwierdzają, że antydepresanty to placebo (antydepresanty-nie-dzia-aj-newsweek-t19867.html?hilit=newsweek), żeby po pół roku pisać, że trwale zmieniają osobowość.

 

[Dodane po edycji:]

 

hm z badania wynika, że paroksetyna jest skuteczniejsza niż psychoterapia

a co do mojego pytania o wiarygodność to właśnie wyczytałam, że jeden z tych uniwersytetów należy do Ligi Bluszczowej (8 najbardziej prestiżowych uczelni w USA)

swoją drogą jestem ciekawa w jaki sposób zbadali neurotyzm, ankiety?

przepraszam jeśli zadaję głupie pytania, ale czeka mnie pierwsza wizyta u psychiatry i chciałam się trochę zorientować w temacie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Selektywność leków przeciwdepresyjnych oznacza że są to leki nowej generacji, które powodują mniej skutków ubocznych. Jeśli zaś chodzi o ''zmiany osobowości'' spowodowane lekami przeciwdepresyjnymi to są one takie same jakich się doznaje po wypiciu herbaty ziołowej. Teoretycznie człowiek jest albo spokojniejszy albo pobudzony, ale nikt przecież nie uznaje tego za jakoś ingerencje w jego osobowość. Ogólnie newsweek o ile ma dobre artykuły z dziedziny politologii, socjologi czy kultury o tyle doniesienia psychologiczne są bardziej nastawione na szokowanie, a nie na podejście merytoryczne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Selektywność SSRI polega na sile wychwytu serotoniny w stosunku do innych amin biogennych jak np.noadrenalina,dopamina ale także w mniejszym stopniu i znaczeniu pobudzanie przezeń receptorów muskarynowych,adrenergicznych czy histaminowych ... im wyższa selektywność SSRI tym stosunek wychwytu serotoniny do innych amin jest wiekszy ..na chłopski rozum -citalopram jest bardziej selektywnym SSRI od fluoksetyny poniewaz silniej wychwytuje od niej serotonine zas słabiej m.in.noradrenaline...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×