Skocz do zawartości
Nerwica.com

Pamięć emocjonalna


zujzuj

Rekomendowane odpowiedzi

Mam jakieś dziwne stany i nie potrafię tego ogarnąć...podczas normalnych czynności, czytanie czegoś, oglądanie TV, jazda samochodem zaczynam sobie przypominać przerózne stany emocjonalne z dzieciństwa...np: jak sie jarałem móc pograc w jakąs gre na kompie...Tylko że to są najpierw emocje a potem idzie pamięć i sobie przypominam w jakims ułamku jak sie czułem robiąc coś jako dzieciak. Te flashbacki mają charakter ogólny, albo bardziej szczegółowy...Zawsze pozytywny

 

Kiedyś jakoś mnie naszło żeby pojechac sobie do miejscowości gdzie jako dzieciak spędzałem wakacje. Mieszkali tak moi dziadkowie i jak miałem coś koło 12 lat to sie przeprowadzili gdzie indziej...więc pamiętałem ta miejscowość tylko za dzieciaka. Pojechałem i ku mojemu zdziwieniu coś mi sie stało...Strasznie wyrażnie wróciły emocje, stany jakie musiałem przeżywać jako dzieciak.Przez 20 minut płakałem, śmiałem sie na zmianę...w zasadzie to ja ryczałem i nie mogłem sie opanować. Tak jakbym na poziomie fizycznym przypomniał sobie stan emocjonalny...który jest zupełnie inny niż ten mój dzisiejszy. To było jakieś rozładowanie, rozblokowanie, bardzo przyjemnej natury

 

W taki właśnie sposób ale na dużo mniejszą skalę przypominają mi sie stany emocjonalne z dzieciństwa...tak jakby na poziomie jakichś neurologicznych refleksów...zupełnie z nienacka i bez kontaktu z rzeczywistością...ale to jest takie subtelne. To dopiero mi uświadamia w jakim stanie jestem na codzień dziś..i jak jest on rózny od tego normalnego z dawnych czasów. Nie wiem co o tym myśleć. Ma ktoś takie rzeczy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

od kilku tygodni tak mam. Nie wiem co jest tego przyczyną. Nagle przypominam sobie jakąś konkretną sytuację z dzieciństwa i to, jak się wtedy czułam i co myślałam. U mnie z kolei nie zawsze są to pozytywne emocje. Taki flashback nie jest wynikiem tego, o czym myślę lub w jakiej jestem sytuacji w momencie, kiedy się pojawia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To tak jakbym teraz był troche emocjonalnie zamknięty a te wspomnienia jakby rozbijały skorupę...ale to nie jest na poziomie takim...sam nie wiem. Teraz oglądałem sobie reklamę klocków lego technics, no i sobie myśle że mógłbym sobie je kupić i sie bawić jak dzieciak. Alete wspomnienia tosa wspomnienia jakby zamrożone emocje były odmrażane...Same emocje jakby sie pojawiały.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mnie się raz zdarzyło, że miałem silny emocjonalny powrót do pewnej złej sytuacji z dzieciństwa, ale nie było w pełni samoistne, lecz pod wpływem pewnego bodźca zewnętrznego, który skojarzył mi się z sytuacją z dzieciństwa; trwało to bardzo krótko, po 1-2 sekundach przerwałem działanie bodźca i emocje również zniknęły. Czasem zdarza się, że jest bodziec kojarzący się z tamtą sytuacją z dzieciństwa, ale nie oddziałuje bezpośrednio na mnie, tylko, że tak powiem w pobliżu mnie; wtedy odczuwam lekkie nawiązanie emocjonalne do przeszłości.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zujzuj, Mi też się potrafią tak znienacka albo pod wpływem jakiś sytuacji przypomnieć zdarzenia z dzieciństwa czy młodości, albo tylko sprzed kilku lat, ale prawie zawsze są to złe, traumatyczne przeżycia( ale tylko dla mnie bo pewnie inni nawet tego nie pamiętają) które psują mi nastrój i muszę szybko uciec od nich myślami aby nie pogrążyć się w dołku. Często to mnie męczy, wprowadza w fatalny nastrój mam to od bardzo dawna i tylko gdy przyjmowałem antydepresanty tego nie miałem.

 

-- 18 kwi 2014, 18:29 --

 

A jedyne dobre wspomnienia to mam te związane ze smakiem np oranżady, pepsi, bloku chałwowego, czy tego jak np grałem w grę na atari i to wszystko z lat 80-tych może dlatego tak tęsknie do czasów PRL-u. :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zujzuj

 

-- 18 kwi 2014, 18:29 --

 

A jedyne dobre wspomnienia to mam te związane ze smakiem np oranżady, pepsi, bloku chałwowego, czy tego jak np grałem w grę na atari i to wszystko z lat 80-tych może dlatego tak tęsknie do czasów PRL-u. :(

 

 

Pokolenie lat 80- tych? Kto z Was tęskni za tamtymi smakami? :-) Z tych samych powodów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja z lat 80-tych mam raczej dobre wspomnienia, owszem już zaczynało się prześladowanie w szkole ale nie aż tak jak później, kiedy totalnie się wycofałem z życia. Mieszkałem wtedy w innej miejscowości niż obecnie i mam jakieś lepsze wspomnienia, życie było jeszcze beztroskie a takie rzeczy jak napoje, słodycze, zabawy dawały autentyczną radość która później gdzieś uleciała. No ale już wtedy miałem myśli samobójcze, także aż tak różowo nie było.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja z lat 80-tych mam raczej dobre wspomnienia, owszem już zaczynało się prześladowanie w szkole ale nie aż tak jak później, kiedy totalnie się wycofałem z życia. Mieszkałem wtedy w innej miejscowości niż obecnie i mam jakieś lepsze wspomnienia, życie było jeszcze beztroskie a takie rzeczy jak napoje, słodycze, zabawy dawały autentyczną radość która później gdzieś uleciała. No ale już wtedy miałem myśli samobójcze, także aż tak różowo nie było.

 

Dziękuję Ci serdecznie, już od dawna nie rozumiem czemu jeszcze nie mam Cibie na PW.

 

Ale trzeba nam więcej Prawdziwych Mężczyzn i Prawdziwych Kobiet, żeby sobie pomóc. Więcej trzeba tej Energii :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×