Skocz do zawartości
Nerwica.com

LEWODOPA+KARBIDOPA (Sinemet, Nakom)


Lord Cappuccino

Rekomendowane odpowiedzi

Lek zawierający lewodopę- aminokwas, który jest prekursorem do produkcji dopaminy

oraz

karbidopę- inhibitor obwodowej dekarboksylazy lewodopy, który wykazuje powinowactwo do obwodowej dekarboksylazy (czyli enzymu, który rozkłada m.in. lewodopę)- i blokuje go. Dzięki czemu lewodopa nie jest metabolizowana przez ten enzym i przenika do oun, a tam za pośrednictwem dekarboksylazy l-aminokwasów zostaje przekształcona w dopaminę.

 

Lek stosowany głównie jak agoniści dopaminy- w chorobie Parkinsona.

 

Ciekawostka- lewodopa występuje w suplementach diety w postaci ekstraktów z rośliny mucuna pruriens/świerzbiec właściwy/aksamitne ziarno. Niestety bez inhibitora dekarboksylazy większość lewodopy zostanie rozłożona zanim dotrze do oun.

 

Ciekawostka2- karbidopę można przyjmować razem z 5-HTP(ponieważ dekarboksylaza odpowiada także za rozkład 5-HTP)- jednoczesne przyjmowanie karbidopy z 5-HTP znacznie zwiększa stężenie we krwi tego drugiego ergo nasila produkcję serotoniny. UWAGA! Byly przypadki sklerodermii u pacjentów, którzy jednocześnie stosowali karbidopę i 5-HTP!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No nieźle. Akurat zamówiłem lewodope w suplemencie. Czułem, że potrzeba czegoś co zablokuję jej rozkład... I teraz załatw tutaj karbidope...

 

A tak na marginesie. Co myślicie na temat podwyższonej prolaktyny? Nie brałem żadnych leków kiedy badanie było robione, przed również (na pewno tydzień przerwy był, od moklo głównie). Wynik: 446.6, norma 86-324. Wiem, że prolaktyna hamuję dopaminę. Tylko nie wiem czy ten wynik jest chwilowo zawyżony (chyba powtórzę badanie, tym razem dodatkowo poziom ft4 - niedobór może "utrupiać") czy faktycznie ma jakiś związek z chorobą. Jedną z przyczyn podwyższonej prolaktyny jest zmniejszona aktywność dopaminy - i bądź tu mądry...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest odwrotnie- dopamina hamuje prolaktynę. Dopamina jest neurohormonem- jej inna nazwa to prolaktostatyna i reguluje uwalnianie prolaktyny. Gdy bierzemy np. leki przeciwpsychotyczne, które blokują aktywność dopaminy via rec. dopaminowe D2- to właśnie dlatego podnosi się stężenie prolaktyny. Przy nałogowym onanizmie będzie podobnie- po każdym "wystrzale" wzrasta poziom prolaktyny, na zasadzie sprzężenia zwrotnego ujemnego spada poziom dopaminy, której potężny ładunek jest za każdym razem marnotrawiony i tyle. Choroby też mogą podwyższać prolaktynę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×