Widzenie tunelowe

Inne zaburzenia.

Widzenie tunelowe

przez _someone_ 10 sty 2012, 06:30
Czy ktoś już przeżywał podobnie? Czy da się wyjść z tego najgorszego stanu?

Widzenie tunelowe

W syndromie presuicydalnym, widzenie tunelowe zwykło się nazywać zawężeniem świadomości. Jest to taki stan, w którym osoba nie dostrzega innych, alternatywnych wyjść sytuacji jak tylko pozbawienie się życia. Widzenie tunelowe i zawężenie świadomości jest mocno związane ze stanami depresyjnymi (tak jak emocje negatywne rzeczywiście zmniejszą pole widzenia odbierane wzrokowo).

Do samobójstwa, nie dochodzi nigdy nagle – to proces, który wymaga czasu. Zawężenie, depresja, tendencje autodestrukcyjne muszą się pojawiać przez jakiś czas. To ostatnie wydarzenie po którym osoba decyduje się na odebranie sobie życia, jest po prostu ostatnią kroplą, która przelewa czarę, nie zaś jedynym powodem podjęcia decyzji o samobójstwie. Dlatego, w zapobieganiu samobójstwom, tak dużą rolę mogą odegrać bliscy – oczywiście jeśli wykażą się zainteresowaniem i dostrzegą symptomy tunelowego widzenia.

Po czym można rozpoznać elementy widzenia tunelowego?

osoba nie znajduje rozwiązań własnych problemów i trudności, bądź znajduje ich mało
propozycje rozwiązań torpeduje, znajdując minusy proponowanych pomysłów
trudno jej opisać możliwe pozytywne zakończenia problemów
osoba porzuca poszukiwanie alternatywnych rozwiązań po znalezieniu jednego – nawet jeśli pomysłów, nie jest satysfakcjonujący.
Offline
Posty
108
Dołączył(a)
10 kwi 2011, 01:29

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości

Przeskocz do