Skocz do zawartości
Nerwica.com

Wieloletnie leczenie się neuroleptykami - jaki wpływ ma na zdrową osobę? Czy da się odwrócić skutki uboczne?


poszkodowany

Rekomendowane odpowiedzi

1. Spotkał ktoś się z sytuacją, że był wieloletni okres czasu leczony lekami przeciwpsychotycznymi?

2. Jaki wpływ może to mieć na zdrową osobę? Co wtedy dzieje się z dopaminą i całym jej układem?

3. Ja np. po tak długim okresie leczenia neuroleptykami odczuwam zmęczenie, mniej energii...

 

4. Czy zmiany jakie wywołały leki przeciwpsychotyczne się cofają? Ma ktoś jakieś informacje?

5. Nie od dziś wiadomo, że taki zestaw leków ma wpływ na kurczenie się mózgu, istoty szarej itd.

6. Ma ktoś jakieś informacje odnośnie niekorzystnych skutków neuroleptyków w okresie...

 

7. Długoterminowym i jakimś zestawieniem artykułów, głównie są pewnie po angielsku.

8. Brał ktoś leki dłuższy okres, a nie był chory? Można w jakiś sposób powrócić do zdrowia?

9. WYPOWIADAJCIE SIĘ TU NA TEMAT ZMIAN DIAGNOZY, POWROTU DO ZDROWIA

 

10. PODJĘTYCH KROKÓW, EFEKTAMI NEUROLEPTYKÓW I JAKIE ZMIANY U WAS ZASZŁY

11. PO LECZENIU

12. CYTUJCIE POSZCZEGÓLNE PUNKTY JEŚLI CHCECIE ROZWINĄĆ WYPOWIEDŹ

 

Notka: Ja byłem na zastrzykach wiele lat. Około 3 lat arypiprazol i 1 rok paliperydon.

Doprowadziło to do wystąpienia późnych dyskinez i pojawienia się zespołu metabolicznego.

Biorąc leki nie byłem wstanie się skupić i wykonywać podstawowych czynności.

Po odstawieniu problemy te minęły. Ale czuję się tak jakbym miał obniżony intelekt.

I mniejszą sprawność umysłową zachowaną, problemy z rozumowaniem i pamięcią.

 

13. POZDRAWIAM

Zachęcam do bliżej wypowiedzenia się na poszczególne tematy. Na pewno komuś się przyda.

14. WŁASNE DOŚWIADCZENIE TEŻ MILE WIDZIANE

Wypowiedzcie się.

15. Każdy ruch jest DOBRY!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@poszkodowany Podstawowa zasada - Leki są stworzone dla ludzi CHORYCH i z tego względu powinny być podawane wyłącznie osobom CHORYM. Świadome podanie substancji leczniczej zdrowej osobie to jakby próba otrucia.

 

I tu podstawowe pytanie - czy ty zostałeś w ogóle uznany za osobę CHORĄ? Czy masz diagnozę jakiejś CHOROBY ewentualnie zaburzenia, które wymagało aż podawania leków neuroleptycznych?

 

Leki neuroleptyczne zostały stworzone do leczenia przede wszystkim zaburzeń psychotycznych i afektywnych. Później zaczęto je stosować wspomagająco (poza wskazaniami rejestracyjnymi) do leczenia choroby tików nerwowych, ciężkich zaburzeń lękowych, ciężkich zaburzeń depresyjnych, ciężkich zaburzeń osobowości, ciężkich zaburzeń zachowania u osób upośledzonych umysłowo, u osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu i u osób z zaburzeniami otępiennymi oraz nawet w leczeniu bezsenności.

 

Nie wiem z jakiego powodu podawano ci te neuroleptyki, ale skoro podawano ci aż dwa neuroleptyki i to jeszcze w zastrzykach to chyba musiało być jakieś ważne ku temu wskazanie. Nie wiem jakie, bo nic o tym nie napisałeś. Też mnie zastanawia, jak to było, że przez cały okres ich brania miałeś problemy z wykonywaniem podstawowych czynności. Co mam rozumieć przez "podstawowe czynności"? Że byłeś w ogóle wyłączony z życia, nie pracowałeś??? Zgłaszałeś to w ogóle lekarzowi? Leki powinny być tak dobierane, aby pacjent mógł funkcjonować normalnie bez objawów chorobowych. Czasem to dobieranie trwa nawet latami, ale jednak mocno ułatwia leczenie i ogółem życie pacjenta. 

 

 

Edytowane przez eleniq

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Cytat

2. Jaki wpływ może to mieć na zdrową osobę? Co wtedy dzieje się z dopaminą i całym jej układem?

"leki" przeciwpsychotyczne zmniejszają poziom dopaminy.

Dopamina, generalizując, jest neuroprzekaźnikiem odpowiedzialnym za motywację do działania. Jest także prekursorem adrenaliny, hormonu, który oprócz tego, że w sytuacji stresowej powoduje pobudzenie układu współczulnego, pełni także istotną funkcję regulacyjną w organiźmie, a także częściowo daje energię do działania i pokonywania trudności.

 

Niski poziom dopaminy mają też ludzie w przewlekłej depresji, daje to takie objawy jak zaburzenia koncentracji, spadek zdolności intelektualnych, niska motywacja, spowolnienie ruchów, brak chęci do aktywności fizycznej. Sam miałem takie epizody depresji, że leżałem cały dzień na łóżku i nic nie jadłem, bo nie miałem siły się zwlec z łożka i zrobić sobie coś do jedzenia.

 

Więc możliwe, że zmiany w Twoim mózgu można trochę odkręcić, tak samo jak przy wychodzeniu z głębokiej depresji.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×