Skocz do zawartości
Nerwica.com

Mój lęk paniczny


ŁukaszMM

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, już od ponad 10 lat zmagam się z lękiem panicznym, były okresy lepszej jakości życia gdy byłem w stanie podróżować i lęk był minimalny a także takie jak obecnie, gdy jest fatalnie. Lęk głównie pojawia się gdy chcę oddalić się od domu co sprawia, że od ponad roku niemal nigdzie się z domu nie ruszam, poza najbliższą okolicą i spacerami z pieskami. Jest to bardzo uciążliwe i dla mnie i dla moich najbliższych, chciałbym go ograniczyć choćby do takiego stopnia by móc normalnie pracować i się przemieszczać.

 

Czy ktoś zna może dobrych specjalistów, psychoterapeutów od takich przypadków, najlepiej w Wielkopolsce? Biorę obecnie leki SNRI i przeciwlękowo Fluanxol ale wciąż mam ogromny problem z przełamaniem tego lęku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej. Podzielę się swoją historią. Mam nerwicę lękowąi hipochondrie. Czasem bez objawów kilka lat ale teraz to już mam kumulację. Odkąd miałam koronawirusa w listopadzie wszystko się nasiliło. Okropnie boję się że znowu mnie dopadnie. Tyle się słyszy o braku miejsc w szpitalach i braku respiratorów. Odczuwam duszności, kaszel nie wiem czy to objawy somatyczne czy koronawirus. Przed chwilą wymiotowałam chyba z nerwów. Jak mogę sobie pomóc? Nie daje już sobie rady. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napady lęku to objaw zaburzeń nerwicowych. Rozumiem, że masz tylko napady paniki? A masz jeszcze coś? Czy te napady lęku pojawiły się nagle w twoim życiu czy są czymś wywołane np. pandemią.

 

Od razu ci mówię, że w leczeniu zaburzeń nerwicowych podstawą jest psychoterapia. W nerwicy najczęściej proponuje się psychoterapię poznawczo-behawioralny ale też czasem psychoterapię skoncentrowaną na rozwiązaniach albo psychoterapię schematu. Dobrze by było, żeby ktoś ci poradził w jakim nurcie będzie ci łatwiej pracować. Bo są zarówno terapie polegające na "grzebaniu w przeszłości" ale też takie, które pomagają bardziej nastawić Cię na to co się dzieje "tu i teraz". Ale od razu ci mówię, że analiza przeszłości jest mocno stresująca i nieraz może dojść do najgorszego czyli popełnienia sambójstwa - przepraszam, że tak straszę, ale to ważne żebyś wiedział nad czym chcesz pracować. Są jeszcze terapie grupowe dzienne prowadzone przez szpitale w klinikach nerwic ale tu musisz mieć skierowanie.

 

W ogóle też od razu chcę ci powiedzieć, że leki które bierzesz to dość mocne leki. Przy psychoterapii leki (szczególnie neuroleptyki) mogą niepotrzebnie pewne rzeczy tłumić, co przełoży się na skuteczność twojej terapii. Ogółem leki nie są zalecane przy jakiejkolwiek psychoterapii, ewentualnie przed nią, żeby pacjent zebrał siły na psychoterapię. Ten Fluanxol to neuroleptyk, mocno tłumiące chyba, od razu ci mówię, że neuroleptyki przy nerwicy to niezbyt dobry pomysł, chyba że ktoś wzmaga się z naprawdę czymś ostrym, lekarzem nie jestem, ale we mnie też ładowano kiedyś neuroleptyki przy nerwicy i dobrze się to nie kończyło... też od razu mówię, że leki psychotropowe po pewnym czasie przestają już działać... 

 

Powodzenia!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×