Skocz do zawartości
Nerwica.com

Małżenstwo a choroba psychiczna.


Pawełkk

Rekomendowane odpowiedzi

Jak to jest z tym malzenstwem, kiedy kosciół moze zabronic slubu albo uniewaznic malzenstwo? Jak ktos funkcjonuje tak jak normalny czlowiek tylko czesto w domu rodzinnym zdarzaja sie drobne odzywki kłutliwe to czy moze zawrzec zwiazek malzenski? Kiedy sie jest nie zdolnym a kiedy zdolnym do malzenstwa? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, Pawełkk napisał:

A czy trzeba mowic przed slubem ksiedzu biegłemu psychiatrze o wszystkich objawach choroby jak o niektorych nawet nie da sie pomyslec bo sa takie nieprzyjemne? 

Jeżeli ksiądz jest biegłym psychiatrą to pewnie domyśla się jakie mogą być objawy. W kwestii ślubu będzie go pewnie bardziej interesowało to czy druga strona wie o chorobie i czy choroba nie będzie uniemożliwiać spłodzenia i wychowania dzieci oraz wzięcia odpowiedzialności za rodzinę i wytrwaniu jej w wierze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 23.04.2019 o 21:59, Pawełkk napisał:

Jak to jest z tym malzenstwem, kiedy kosciół moze zabronic slubu albo uniewaznic malzenstwo? Jak ktos funkcjonuje tak jak normalny czlowiek tylko czesto w domu rodzinnym zdarzaja sie drobne odzywki kłutliwe to czy moze zawrzec zwiazek malzenski? Kiedy sie jest nie zdolnym a kiedy zdolnym do malzenstwa? 

Kościół niewiele może, ale Ty możesz pozwolić sobie wmówić, że jest inaczej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie jest pragnienie małżeństwa, jestem w takim wieku, że jeżeli miałbym kiedyś spłodzić potomstwo, to na to najwyższy czas. Nigdy nie miałem sympatii, często ostatnio śnią mi się kobiety. Myślę, że nie nadaję się na rodzica - jak np. mówiłbym dzieciom, że można iść do piekła, popełnić grzech śmiertelny - nie chciałbym wychować ich na heretyków, skrupulantów też nie chciałbym z nich zrobić.

Powiedziałbym, że mam nasilające się z wiekiem zaburzenia obsesyjno-kompulsywne, które mogłyby być uznane za utrwalone, już ponad 10 lat temu psychiatra powiedziała mi, że to książkowy przypadek. Mam orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, dostałem nawet rentę socjalną (dwa razy, nie musiałem się odwoływać). Od 2008 r. mam rozpoznanie zespołu Aspergera, od 2015 r. - zaburzeń schizotypowych. Leki zacząłem brać w 2008 roku, pod koniec, nie miałem wtedy ukończonych 18 lat.

Mam dwójkę młodszego rodzeństwa, już dorosłego, a tata nie skończył 50 lat. Mam 27,5 roku, rodzice byli wyraźnie młodsi niż ja teraz, gdy się rodziłem. Marzeniem mojej psychiki jest żona podobna do mnie, która miałaby całościowe zaburzenia rozwoju czy chorobę psychiczną, najlepiej jeszcze orzeczenie o niepełnosprawności z tego powodu. Mimo tego nie chciałbym, aby moje dzieci były niepełnosprawne. Nie chcę, żeby były obciążeniem dla społeczeństwa, tak jak ja. Chcę, aby były przede wszystkim święte, nie zmarły bez łaski uświęcającej, nigdy nie popełniły grzechu śmiertelnego.

Pewien ksiądz powiedział, że bardzo możliwe, że nigdy nie będę zdolny do małżeństwa, stwierdził też, że bardzo możliwe, że ktoś taki nie może popełnić świętokradztwa, mówił także, że należy mi się zasiłek pielęgnacyjny. Inny ksiądz stwierdził, że jestem na tyle chory, że nie mogę popełnić grzechu ciężkiego. 

Najbardziej dokuczają mi natręctwa na tle religijnym (przysięganie, jakby na szkielecie "magicznych" natręctw, których miałem dużo w gimnazjum) i związane z możliwością zakażenia (te chyba najbardziej mnie upośledzają). Miałem stwierdzone inne zaburzenia preferencji seksualnych, o których nie chcę pisać, bo ksiądz mi zabronił czy polecił nie pisać. Nie mam prawa jazdy, w ogóle się o nie nie starałem, przez co o wiele trudniej mi znaleźć pracę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×