Skocz do zawartości
Nerwica.com

SERTRALINA (ApoSerta, Asentra, Asertin, Miravil, Sastium, Sertagen, Sertralina Krka, Sertranorm, Seraloft, Stimuloton, Zoloft, Zotral)


shadow_no

Czy sertralina pomogła Ci w Twoich zaburzeniach?  

104 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czy sertralina pomogła Ci w Twoich zaburzeniach?

    • Tak
      60
    • Nie
      27
    • Zaszkodziła
      17


Rekomendowane odpowiedzi

6 minut temu, Wiolcia napisał:

Ja miałam problem ze spaniem ok półtorej tygodnia. Najdłużej utrzymywały się mdłości, kompletny brak apetytu, i biegunka. Trwało to ponad dwa tygodnie. Po trzech tygodniach wszystkie skutki uboczne przeszły.

Mam nadzieję, że bezsenność sobie pójdzie, ale brak apetytu to dla mnie super sprawa 🙂 Od mirtazapiny mam jeszcze 10 kg nadwagi. Jest więc światełko w tunelu ;) Spróbuję wytrwać, przeczekam, może będę lepiej spać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, jachuu napisał:

cześć wszystkim,

Jest to mój pierwszy post na forum, wcześniej śledziłem jako gość.

Chcę zaczerpnąć waszej opinii na swój temat. 

 

Otóż od września jestem na Asertinie (lekarz zdiagnozował zespół lęku uogólnionego) , na początku 50mg przez 2 miesiące, od grudnia 100mg. I ja chyba nie widzę znacznej poprawy. Na początku te lęki, które towarzyszyły mi na co dzień minęły ale to trwało krótko, około tygodnia po dawce 50mg i około tygodnia po wejściu na 100mg czułem się lepiej. Teraz jakby stan się ustabilizował i lęki dalej się pojawiają (co raz częściej). Sertralina miała aktywizować a dla mnie tak jakby "usunęła" to co złe ale dalej jest jak było, czyli nic nie robię, najchętniej cały dzień bym tylko leżał, dalej mam niechęć do wszystkiego, nie potrafię się cieszyć, itp. Dodam, że codziennie pojawiają się koszmary senne oraz nie ma czegoś takiego jak wysypianie się. Dbam o higienę snu ale ile bym nie spał to zawsze wstaję rano zmęczony i zaspany jak nigdy. 

Lekarz zalecił wizytę po pół roku od ostatniej chyba, że coś by się działo to przyjść wcześniej.

Czy uważacie, że jeszcze powinienem dać czas sertralinie czy to jest moment aby udać się na konsultację?

 

ps. chodzę na psychoterapię.

Pozdrawiam

Dziękuję za odpowiedź

Ja już bym zmieniła lek na inny. A jak lekarz się nie zgodzi to zmieniłabym lekarza... Po takim czasie czułbyś już poprawę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Karola35 napisał:

Komuś jeszcze ta bezsenność przeszła czy raczej pogorszenie snu utrzymywało się?

 

 

ile już się u Ciebie utrzymuje? u mnie przeszło po pierwszym tygodniu ale są strasznie realistyczne sny, zdarzało mi się budzić z krzykiem i pogorszenie snu sporadycznie obserwuje do dzisiaj, a biorę setre od września.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, jachuu napisał:

 

ile już się u Ciebie utrzymuje? u mnie przeszło po pierwszym tygodniu ale są strasznie realistyczne sny, zdarzało mi się budzić z krzykiem i pogorszenie snu sporadycznie obserwuje do dzisiaj, a biorę setre od września.

U mnie od 2 miesięcy przy mikroskopijnej dawce - tylko 5 mg. Wcześniej spałam jak dziecko ale tyłam (na sen mam mirtazapinę, po niej się strasznie tyje). Miałam dodaną sertralinę po to, by zahamować apetyt. Sama zaczęłąm od brania tak niskiej dawki żeby powoli się oswajać. I nagle przestałąm spać :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Biorę sertralinę jakieś11 lat. Szału nie ma, ale jeśli odstawiam to po 3-4 miesiącach zaczynam mieć mocno obniżony nastrój - depresja bez konkretnego powodu i poczucie pustki. Przed zażywaniem sertraliny tak nie było - miałam lekkie dołki i napady paniki, ale nigdy nie było takiego zjazdu. Zaczęłam brać  serrtralinę  w czasie rozwodu, bo ciężko to przeżywałam a potem psychiatra kazała dalej brać. Czyżby jednak coś mi sertralina  w mózgu narobiła?

 

 

I druga sprawa - sertralina może trochę wycisza, ale szału nie ma. Ataki paniki wciąż się trafiają. Biorę 50mg od zawsze. Czy gdybym zwiększyła do 100mg to ataki lęku panicznego miałyby szansę zniknąć? Wiem, że nikt tu nie jest lekarzem, ale wiele osób zna sprawę z punktu widzenia pacjenta. Any suggestions?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, marta_anna napisał:

Ktoś wie czy przyjmowanie sertraliny jest przeciwwskazaniem do wzięcie szczepionki na COVID astrazeneca? 

Nie sądzę, żeby to było p/wskazanie. Nie spotkałam się jeszcze żeby którykolwiek z leków był p/wskazaniem. Chyba że pytasz pod kątem interakcji z etanolem zawartym w tej szczepionce, ale to też raczej nie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sertra z etanolem nie wchodzi w interakcję. Sprawdzone organoleptycznie ;) 

Co do szczepionki - pytam na wszelki wypadek bo podobno przy jakichś lekach jest niewskazana. Ale prawdopodobnie z sertraliną można bo gdzieś widziałam na fb że Anglicy pisali że biorą sertrę i wzięli szczepionkę.  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, marta_anna napisał:

Sertra z etanolem nie wchodzi w interakcję. Sprawdzone organoleptycznie ;) 

Co do szczepionki - pytam na wszelki wypadek bo podobno przy jakichś lekach jest niewskazana. Ale prawdopodobnie z sertraliną można bo gdzieś widziałam na fb że Anglicy pisali że biorą sertrę i wzięli szczepionkę.  

Ja byłam szczepionką Pfizera szczepiona ale w sumie nawet nie wspomniałam o przyjmowanych lekach i nic mi nie było poza typowym odczynem poszczepiennym, który ma co 2 osoba😂 zawsze potencjalne interakcje można sprawdzić w charakterystyce produktu leczniczego, bo Astra Zeneca już jakiś czas temu udostępniła do wglądu. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak wezme już 25 mg asentry lub wiecej to mam pobudzenie - wysoki puls. Czuje się jak  w trakcie biegów. Inne leki nie działają oprocvz relanium. Sympramol powoduje olbrzymią sennośc ,ze nie da sie wytrzymać. Dlaczego jest pobudzenie? Moge brac maks 12,5 mg asentry dziennie. Metratropol słąbo dziala nawet wtedy,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Mateusz800 napisał:

Jak wezme już 25 mg asentry lub wiecej to mam pobudzenie - wysoki puls. Czuje się jak  w trakcie biegów. Inne leki nie działają oprocvz relanium. Sympramol powoduje olbrzymią sennośc ,ze nie da sie wytrzymać. Dlaczego jest pobudzenie? Moge brac maks 12,5 mg asentry dziennie. Metratropol słąbo dziala nawet wtedy,

zależy jak długo bierzesz. Na początku sertralina jest nieznośnie pobudzająca

Może to trwać nawet kilka miesięcy. Spać sie też nie da. Potem to przechodzi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, Mateusz800 napisał:

Naprawde nie ma leków na nerwice, które nie powodują ani pobudzenia i senności? Buspiron powoduje takie objawy?

Każdy lek na początku będzie powodował jakieś objawy uboczne. 

Na psychotropach początki trzeba przetrwać, bo ich działanie zaczyna się po kilku tygodniach przeważnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja właśnie przeszłam z dawki 50mg na 100mg asertinu. Przez 11 lat psych zapisywała mi  asertin 50 a teraz dostałam receptę na asertin100. No, he he, to jestem dumna - awansowałam. Asertin 100 to już nie jest zabawa :D:D:D 

 

Ciekawa jestem czy to pomoże zniwelować napady paniki które jeszcze zostały w szczątkowej formie - w sytuacjach kiedy mi bardzo zależy żeby mi napad paniki czego ważnego nie zepsuł. No cóż, asertin 100 to brzmi dumnie ha ha ha. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, marta_anna napisał:

Mam pytanie - czy jest jakaś różnica jakości między oryginalnym Zoloftem i zamiennikami typu asertin? Bo skoro zamiennik to znaczy że produkcja pewnie tańsza, szemrane substancje pomocniczne ;) Tak strzelam...

Jest oryginał lepszy niż zamiennik?

W przypadku sertraliny moja lekarka zawsze kazała mi kupować oryginał, bo twierdziła, że on niby lepszy, ale przy innych lekach już niekoniecznie.

Chociaż jak nie mieli Zoloftu w aptece to czasami brałam jakiś Asertin czy Setaloft i nie widziałam specjalnie różnicy w działaniu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@marta_anna ale w sumie ciekawe czemu niektórzy lekarze stawiają w pierwszej kolejności na Zoloft a nie Asertin np.... tak samo moja lekarka przy alprazolamie to też, że mam Xanax kupować, chyba, że nie będzie to wtedy Afobam czy coś...a przy innych lekach to bez różnicy czy wezmę oryginał czy generyk...  za 1,5 tyg. mam wizytę to zapytam ją jak nie zapomnę :D 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×