Skocz do zawartości
Nerwica.com

WENLAFAKSYNA (Alventa, Exyven, Efectin ER, Efevelon SR, Faxigen XL, Faxolet ER, Lafactin, Oriven, Prefaxine, Symfaxin ER, Velaxin ER, Venlafaxine Aurovitas/ Bluefish XL, Venlectine)


Miss Worldwide

Rekomendowane odpowiedzi

https://pl.wikipedia.org/wiki/Noradrenalina

W mózgu noradrenalina zwiększa pobudzenie i czujność, wspiera czuwanie, uwydatnia zapamiętywanie i przypominanie sobie oraz umożliwia koncentrację, a także zwiększa niepokój i lęk, którego nadmiar prowadzi do zaburzeń lękowych

 

https://zdrowie.tvn.pl/a/jak-leczyc-nerwice-lekowa-objawy-i-przyczyny-zaburzenia

Długofalowe działanie noradrenaliny wiąże się jednak z agresją, pobudzeniem ruchowym i impulsywnym zachowaniem.

 

Brałem kiedyś wenlaksynę 75mg ER i mirtazapinę 15mg przez około pół roku i powodowała u mnie pobudzenie, byłem aktywny, mniej snu, nie wpływała na libido lecz moim zdaniem miałem niepokój taki wewnętrzny, lęki małe. Teraz jestem na escilatopram 10mg i miansec 10mg i nie mam w sumie takiego niepokoju, lęku lecz brakuje jednak takiej energii chęci do działania i zaburzone libido ale to nie problem. Mam zwiększyć dawkę do 15mg teraz escitalopramu. Cały czas myślę o powrocie do wenlaksyny i tego działania na noadrenalinę ale co mi z tego działania jak potem będę miał niepokój, gdy pracowałem jako kierowca dostawałem sms że jutro w trasę to ten sms powodował u mnie już taki niepokój wewnętrzny taki lęk, i praca też kierowcy w pewnym sensie stresuje, mało snu.. do której wróciłem od kwietnia Co o tym wszystkim myślicie o działaniu wenlaksyny na noadrenalinę czy może powodować lęki niepokój lub czy komuś pomogła przeciw-lękowo? ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wenla zwiększyła u mnie niesamowicie potliwość. Teraz mamy 18 stopni, a ja jestem nawet spocony leżąc w łóżku. Wczoraj byłem na 1h spacerze przy temp 20 stopni i wróciłem cały mokry, jakbym pływał. Co będzie ze mną gdy nastanie lato i temp po 30-35 stopni? Nie wiem co robić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wenla zwiększyła u mnie niesamowicie potliwość. Teraz mamy 18 stopni, a ja jestem nawet spocony leżąc w łóżku. Wczoraj byłem na 1h spacerze przy temp 20 stopni i wróciłem cały mokry, jakbym pływał. Co będzie ze mną gdy nastanie lato i temp po 30-35 stopni? Nie wiem co robić.

 

Oj też to pamiętam. Na wenli pociłem się jak świnia praktycznie cały rok ale w ciepłe pory roku to już biłem rekordy. Najgorsze że pociłem się nawet w nocy podczas snu, budziłem się zlany potem rano. Bardzo to było nieprzyjemne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jestem 6 dzień na wenli, biorę 100 mg rano. Czuję, że mam duże zaburzenia koncentracji, osłabiła mi się sprawność psychomotoryczna. Musiałam dziś gdzieś podjechać autem, pierwszy raz odkąd biorę wenlę i czułam, że to ponad moje siły. Czy Wy też mieliście takie kłopoty? Kiedy minęły?

Większa potliwość powoli tez zaczyna dokuczać. No i do tego paskudne uczucie spięcia ciała. Czy leki rozkurczowe są pomocne? Próbowaliście? Jak tak to jakie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Potliwość i uczucie spięcia ciała u mnie utrzymywało się praktycznie przez cały okres brania wenli, podobnie jak szczękościsk. Zaburzenia koncentracji powinny po jakimś czasie ustąpić, choć to też jeden z częstych uboków tego leku.

 

-- 17 kwi 2018, 15:10 --

 

Po jakimś czasie przestaniesz na to zwracać uwagę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tracershy Tak, szczękościsk też dokucza. Poza tym czuję stan jakiegoś dziwnego ogłupienia. A czy brałeś coś rozkurczowego?

 

Nie, ja nic nie brałem rozkurczowego. U mnie może baklofen trochę niwelował to napięcie. Po prostu trzeba się przyzwyczaić. Za jakiś czas nie będzie to tak dokuczliwe. Jak organizm nasyci się lekiem nauczy się radzić z tymi ubokami i będą mniejsze.

 

-- 17 kwi 2018, 16:08 --

 

U mnie szczękościsk i potliwość utrzymywały się cały czas. Poza tym podobno w nocy zgrzytałem też zębami, ale to mi mówiła tylko osoba która ze mną spała, sam tego nie odczułem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niektórzy ponoć tyją po wenli. Ja raczej odwrotnie, jedzenie nie należało do moich ulubionych czynności, dopiero wieczorem po mianserynie odczuwałem apetyt. Po wenli też prawie codziennie mnie mdliło,coś tam chyba niefajnego się działo z żołądkiem.

 

-- 17 kwi 2018, 18:43 --

 

Ale to normalne bo serotonina wpływa w końcu na cały organizm nie tylko na "głowę"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Większość osób musi brać coś na sen. Ja brałem i biorę mianserynę i od jakiegoś czasu trazodon. Ale to muszą ci odpowiedzieć osoby które teraz biorą wenlę jak to jest z tym spaniem. U mnie wenla miała niby przede wszystkim zlikwidować problem z brakiem snu, ale dopieto leki dodane na spanie to poprawiły.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Większość osób musi brać coś na sen. Ja brałem i biorę mianserynę i od jakiegoś czasu trazodon. Ale to muszą ci odpowiedzieć osoby które teraz biorą wenlę jak to jest z tym spaniem. U mnie wenla miała niby przede wszystkim zlikwidować problem z brakiem snu, ale dopieto leki dodane na spanie to poprawiły.

U mnie jest wręcz przeciwnie. Przed Wenlą nie mogłem spać nocami. Miałem zbyt dużo myśli, uczucie, że jestem obserwowany, do tego objawy somatyczne. Nie spałem całymi nocami, dopiero zasynałem na chwilkę nad ranem. A odkąd biorę Wenlafaksynę, to zasynam bez problemu o stałej godzinie, przeważnie pomiędzy północą, a 1 w nocy. Od momentu położenia się do łóżka zapadam w sen maksymalnie myślę w ciągu 30 minut. Sen jest trwały. Budzę się lekko przed 8, nawet przed budzikiem, bo budzik mam właśnie na 8 ustawiony. Budzę się wypoczęty. Wcześniej po wybudzeniu byłem zbyt mocno zrelaksowany i po wzięciu porannej kapsułki Wenli ucinałem sobie drzemkę, ale z czasem to minęło. Oczywiście raz na jakiś czas zdarzają się gorsze noce jak każdemu, ale rzadko.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

150mg przez prawie 6 lat. Nigdy nie brałem w wyższych dawkach. A to dlatego że dla mnie efectin był wystarczająco mocny w tej dawce i nie miałem potrzeby podnoszenia dawek. Zresztą mój lekarz był zwolennikiem w moich przypadku leczenia niedużymi dawkami, bo twierdził że wyższe będą większe skutki uboczne powodować. Mi to wystarczyło. Ale z generykami już nie było tak kolorowo bo czasem testowałem. Efectin był w tych samych dawkach jakiś efektywniejszy od nich.

 

-- 21 kwi 2018, 09:41 --

 

Miałem też koleżankę która też się leczyła wenlą, tyle że ona wtedy brała alventę. Kiedyś skończyły jej się tabsy to dałem jej swoje i twierdziła że za mocne dla niej są, a to była ta sama dawka, tylko producent inny. Ale to kwestia indywidualna, jeden odczuje różnicę, drugi wcale.

 

-- 21 kwi 2018, 09:44 --

 

Przede wszystkim efectin działał chyba dłużej, bo przy niektórych generykach już po południu czułem się jakby lekki zjazd mnie łapał, więc coś było z tym uwalnianiem leku nie halo chyba.

 

-- 21 kwi 2018, 09:51 --

 

Jak pojawił się w pewnym momencie chwilowy dołek i coś przebąkiwałem o wyższej dawce to lekarz mi dołożył Trittico i było spoko.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prosze o pomoc! Biore wenle dwa miesiace i u mnie sie nie sprawdzila wiecznie zmeczony zero aktywizacji przy dawce 150mg. Czy moge odstawic ten lek i odrazu brac seronil 20mg? (Jeden dzien kiedys nie wziolem wenle i nie wystapily zadne odstawienne nieprzyjemnosci)

 

Wejdź na 225/300mg wpierw i dopiero zmieniaj lek.

 

Brałem 40mg fluoksetyny i 225mg Wenli i ta druga w tej dawce bardziej aktywizowała.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prosze o pomoc! Biore wenle dwa miesiace i u mnie sie nie sprawdzila wiecznie zmeczony zero aktywizacji przy dawce 150mg. Czy moge odstawic ten lek i odrazu brac seronil 20mg? (Jeden dzien kiedys nie wziolem wenle i nie wystapily zadne odstawienne nieprzyjemnosci)

 

Wejdź na 225/300mg wpierw i dopiero zmieniaj lek.

 

Brałem 40mg fluoksetyny i 225mg Wenli i ta druga w tej dawce bardziej aktywizowała.

 

Ashton bralem 4 dni dawke 300mg wenli pierwszy dzien super sie czulem ale 2,3,4 dzien strasznie mi sie spac chcialo bardziej jak na dawce 150mg zatem jest sens probowac jeszcze z dawka300mg i ile trzeba czekqc aby lek sie rozkrecil na tej dawce. Prosze o pomoc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

felek007, ja raczej słuchałabym swojego lekarza, który ma wgląd w moją sytuację i zna się na rzeczy. W przeciwieństwie do internetowych "szamanów".

 

Internetowi szamani mają po części dużo większą wiedzę praktyczną niż ten Twój znachor który wypisuje wyłącznie hurtowo recepty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Internetowi szamani mają po części dużo większą wiedzę praktyczną niż ten Twój znachor który wypisuje wyłącznie hurtowo recepty.

Zgodzę się. Kiedyś gdy dostęp do specjalistycznej wiedzy był utrudniony i dostępny głównie dla wybranych, to wiedza lekarska faktycznie była bezcenna. Natomiast w dzisiejszych czasach, gdy praktycznie wszystko mamy już w internecie, włącznie z opracowaniami, opiniami użytkowników i najnowszymi badaniami z całego świata, to na pewno niejeden pasjonat ma szersze horyzonty i jest bardziej na bieżąco z tym co i jak, niż niejeden lekarz. Mamy wielu wspaniałych lekarzy, których nigdy nie zastąpi żaden 'laik', bo doświadczenie i specjalistyczna wiedza są bardzo cenne, jednak nie oszukujmy się, chyba większość z nas przeżyła to na własnej skórze, że szczególnie w Polsce na NFZ psychiatria trochę kuleje. Weźmy pod uwagę, że mówimy tutaj właśnie o psychiatrii gdzie ocena choroby i dobór leków są kwestiami bardzo subiektywnymi, kompletnie inaczej sprawa wyglądałaby z dziedzinami medycyny, w których liczy się konkretny fach w ręku i realne metody diagnostyczne. Oczywiście nikogo nie namawiam do wypisania się od lekarza i leczenia się na własną rękę, jednak gdy wieloletnie leczenie u 'specjalistów' nie przynosi pozytywnych rezultatów, to warto byłoby zacząć działać też na własną rękę, aby całkowicie nie zmarnować sobie życia. Próbujmy wszystkiego co w naszej mocy, może coś nam chociaż troszkę pomoże.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zauważyłem że po odstawieniu wenli znów jak dawniej o wiele intensywniej odbieram muzykę. Ależ mi tego brakowało. Jestem muzykoholikiem, potrafi mi ona towarzyszyć całymi dniami, wciąż szukam nowych, emocjonalnych bodźców z jej dźwięków i mogę śmiało stwierdzić że jestem od niej uzależniony. Jeszcze przed leczeniem jak byłem w depresji była właściwie moim jedynym i niezastąpionym ukojeniem. Potem na wenli tak jak wszystko i odbiór muzyki był spłycony, owszem nadal mi się podobała i nadal byłem muzycznym poszukiwaczem, ale nie targała mną jak dawniej. I już po odstawieniu psychotropów te głębokie odczuwanie znów wróciło, do tego stopnia, że jak słucham tego co lubię to na niczym innym się nie mogę skupić, jestem w innym świecie. A i nawet zdarzy się uronić czasem łzę przy czymś wyjątkowo emocjonalnym. Mam kolejny powód by do psychotropów nie wracać :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale dziwne jest to że mimo wszystko bez psychotropow źle śpisz. Absolutnie się nie czepiam. Mam ten sam problem i boję się odstawienia mirty czy ewentualnie miansy bardziej niż odstawienia wenli. Serio. Po prostu brzmisz tak dobrze że się tak wyrażę a gdzieś tam mimo wszystko jest problem natury być może już nie psychologicznej ale nawet neurologicznej. No nic pierwszą próbę odstawienia mirty podejmę na majówkę. Nie liczę na jakieś cuda ale zobaczymy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×