Skocz do zawartości
Nerwica.com

II RP.


wiejskifilozof

Rekomendowane odpowiedzi

Był taki okres w życiu Polski,o którym się obecnie milczy.To czasy międzywojenne.Ciekawe,z wielu względów.Zamordowanie Narutowicza,Przewrót Majowy czy też Twierdza Brzeska.

Konflikty ND z PPS czy też PSL,wojna z bolszewikami.

Zatem,chyba można podyskutować o tym okresie naszej ojczyzny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja za bardzo nie znam się na tym, ale to ciekawy temat. Polska już niepodległa, w końcu po 123 latach zaborów. Szkoda tylko, że przez dwadzieścia lat był spokój. W sumie to trochę taki etap przejściowy. Byli jeszcze szlachcice o ile pamiętam, istniały kolonie zamorskie. W powijakach były dzisiejsze technologie typu kino, nie wiem jak z radiem, ale też wiele do zrobienia pewnie było. Jedyne co to można było poczytać sobie jakąś gazetę. Jakbym był na studiach i miałbym wziąć fakultet z jakiegoś okresu historii Polski to może by to było właśnie międzywojnie. I czy to nie wtedy jeździła Luxtorpeda?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Owszem jeździła ;) i z tego co czytałem omal Madagaskar się nie stał naszą kolonią.

Po za tym,za sanacji mój dziadek był policjantem.

 

-- 18 sie 2014, 15:25 --

 

Władzy bardzo się nie podoba że dokopaliśmy ruskim w wojnie polsko-bolszewickiej, dlatego milczą.

Ale,tamtej władzy już nie ma :mrgreen:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Paradoksem jest to że Polska wówczas odzyskała niepodległość praktycznie bez przelewu krwi( nie licząc Polaków walczących w armiach zaborców) wskutek sprzyjającego zbiegu okoliczności i korzystnej sytuacji geopolitycznej. A wcześniej w powstaniach przelewano krew i lipa a nawet było jeszcze gorzej niż przed a odzyskanie niepodległości w 1918 r było takie arcy niepolskie. Moi dziadkowie i pradziadkowie mimo że byli Niemcami to w II RP piastowali dosyć wysokie stanowiska publiczne i biznesowe no ale to było przecież państwo wielonarodowe a na moim terenie język niemiecki był równie popularny co polski a raczej kaszubski.

A co do pociągów to jeździły wtedy dużo dokładniej jak dziś a nawet na wielu trasach szybciej także w tej materii nastąpił zdecydowany regres.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale nie zapominajmy też o cieniach,ogromny analfabetyzm.Ciemnota i zacofanie polskiej wsi.Antysemityzm.

Maturę to wtedy miało mniej osób niż dziś doktorat ale też poziom jej był dużo wyższy jak większość dzisiejszych studiów. No i Polska było daleko bardziej zróżnicowana jak dziś, tereny byłego zaboru pruskiego były cywilizacyjnie o 50 lat do przodu względem Kresów będących reliktem feudalizmu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×