Skocz do zawartości
Nerwica.com

ashwagandha


nadin

Rekomendowane odpowiedzi

Czy brał ktoś te ziółko, jak wrażenia? Ja się zastanawiam nad kupnem, ponoć daje fajne efekty.

 

ASHWAGANDHA – pogodne myśli & przyjemne doznania

Działanie tej “cudownej rośliny” opisywane było już w najstarszych księgach medycznych Indii. Najsłynniejsze zioło długowieczności starożytnych Indii!

 

Przypisuje się jej niezwykłe właściwości odmładzające, redukujące stres oraz wzmacniające aktywność seksualną zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn. Wykazuje właściwości adaptacyjne i mobilizujące, nie przytłumia, a wzmacnia zdolności kognitywne, poprawia koncentrację i zdolność logicznego myślenia.

 

Badania kliniczne potwierdziły skuteczność stosowania Ashwagandha w przypadku występowania lęków, niepokoju, zaburzeń neurologicznych, zapaleniach i chorobie Parkinsona. Ashwagandha zalecana jest przy nadpobudliwości, bezsenności, w stanach podwyższonego stresu. Działa adaptacyjnie, antydepresyjnie, stabilizuje nastrój.

 

Dostarcza energii do tkanek, szczególnie mięśni i kości, oraz wspomaga prawidłowe funkcjonowanie nadnerczy i układu rozrodczego. Ułatwia zasypianie.

 

Nie zawiera żadnych składników powodujących uzależnienie. Można ją stosować bezpiecznie przez długi okres bez obawy o uzależnienie. Wraz z innymi ziołami w medycynie ayurvedyjskiej wykorzystywana jest jako afrodyzjak oraz “eliksir młodości”.

 

Osoby przyjmujące Ashwagandha zauważają poprawę samopoczucia psychicznego i polepszenie stanu zdrowia fizycznego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, przy nerwicy i depresji, czy coś pomaga?

 

-- 03 gru 2012, 20:11 --

 

Na jednej ze stron przeczytałam:

"Jedno z najbardziej obiecujących zastosowań Ashwagandha to skuteczność w terapii chorób psychicznych. W jednym z badań podawano Ashwagandha 30 pacjentom cierpiącym na nerwicę lękową. Podawano 40 ml wyciągu dziennie w dwóch dawkach przez jeden miesiąc. Pod koniec miesiąca większość najbardziej przykrych objawów takich jak ataki lęku i fobie lękowe zniknęły. W badaniach amerykańskich psychiatrów Ashwagandha okazała się także użyteczna w terapii choroby maniakalno-depresyjnej, psychozy alkoholowej i schizofrenii. Dzienna dawka wynosiła do 4 kapsułek i prowadzona przez 45-60 dni terapia dawała dobre rezultaty."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nic dziwnego te ziółko zawiera tropinę i kuskohigrynę obie substancje lub ich pochodne znajdują licznie zastosowanie w medycynie w tym w psychiatrii i neurologii. Co dziwne znajdowane są w roślinach halucynogennych jak belladona atropa czy bieluń, ale moja mała znajomość angielskich terminów medycznych i chemicznych uniemożliwia mi lepsze zrozumienie o co w tym chodzi i jaką rolę odgrywa w tym roślinach, a po polsku źródeł za mało, abym mógł się zagłębić.

 

Jeżeli ktoś lepiej się zna na tym i jest łaskawy niech popatrzy o co w tym idzie :smile:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Również jestem bardzo ciekawa jak działa to ziółko. Czytałam na zagranicznych forach, że naprawdę daje bardzo dobre efekty, szczególnie u osób z lękami i fobiami. Jeśli ktoś stosował lub ma jakąś większą wiedzę w tym temacie to bardzo proszę o opinie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co dziwne znajdowane są w roślinach halucynogennych jak belladona atropa czy bieluń,

,,,jak bieluń . No to radzę się Wam w to nie pakować. Poza tym naszym zrypanym przesz psychotropy łepecyną żadna ajurweda nie pomoże . Jedyne zioło jakie na mnie działa to Zioło.Reszta to placebo,hahaha :lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rzadko tu ostatnio zaglądam, ale postanowiłam osobiście przetestować Ashwagandhę i zdać relację zainteresowanym.

Dawka dzienna jaką stosuję (nie codziennie) to 900 mg (dawka max. dozwolona to 2000 mg). Wyraźne pozytywne działanie zaobserwowałam już w pierwszym dniu. Ziółko to momentalnie uspokaja, ale nie zamula, daje miłe wyluzowanie i taką jasność umysłu. Pozostałe pozytywne wpływy jakie na sobie zaobserwowałam: zminimalizowanie kołatań serca, rzadsze zawroty głowy, dużo lepsza wydolność oddechowa, ogólna poprawa formy fizycznej podczas treningów, intensyfikacja doznań seksualnych, koniec problemów ze snem oraz ze wstawaniem, zminimalizowanie lęków i natrętnych myśli.

,,,jak bieluń . No to radzę się Wam w to nie pakować. Poza tym naszym zrypanym przesz psychotropy łepecyną żadna ajurweda nie pomoże . Jedyne zioło jakie na mnie działa to Zioło.Reszta to placebo,hahaha

Nigdy nie brałam żadnych leków psychotropowych i mi ashwagandha pomaga w znaczącym stopniu. Nie twierdzę, że pomoże osobom z głęboką depresją czy bardzo silną nerwicą, bo to tylko zioło, ale może przyczynić się do ogólnej poprawy u osób z mniejszymi zaburzeniami lękowymi. Jak napisał xanonymous, trzeba wypróbować na sobie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak weźmiesz podwójną dawkę to i działanie będzie 2 razy silniejsze niż subtelne....

 

 

Czytalem komentarze w amazonie o preparacie A2X (ashwagandha, passiflora incarnata, l-teanina) i ponoć działa. MOżna też oddzielnie sobie kupic te skladniki i łączyćto bedzie taniej pewnie.

http://www.a2xanxiety.com/14daysample/landing.html

http://www.a2xanxiety.com/clinicalresearch/

 

 

 

Odnośnie ashwagandha:

 

Witania ospała – Withania somnifera (L.) Dunal w dawnej i współczesnej fitoterapii

 

Witania ospała – Withania somnifera (Linne) Dunal (Physalis somnifera) należy do rodziny psiankowatych – Solanaceae. Dorasta do 150 cm wys. Wydaje kwiaty zielonkawe lub brudno żółtozielone i owoce kuliste (jagody) barwy ciemnopomarańczowej lub czerwonej, obudowane, podobnie jak u miechunki, w delikatnie zrośnięte działki kielicha (niczym lampion), które brązowieją w miarę dojrzewania jagody. Witania jest stosowana w tradycyjnej medycynie wschodniej (Indie, Izrael, Iran, Pakistan, Sri-Lanka, Bangladesz, Afganisan). Znana pod nazwami Ashwagandha, indyjski żeń-szeń (Indian ginseng), Winter cherry, Kanaje Hindi i Samm Al Ferakh. W medycynie ajurwedyjskiej leki z Withania były stosowane w leczeniu reumatyzmu, osłabienia pamięci, ogólnego wyczerpania i niemocy płciowej. Ponadto w leczeniu starczych zmian skórnych i kaszlu Z owoców uzyskiwano wyciągi bogate w enzymy ścinające białko w mleku, tak jak podpuszczka, dzięki czemu znalazły one zastosowanie przy produkcji serów. Witania występuje w Południowej Azji, południowo-wschodniej części Europy oraz w Afryce (Egipt). W rejonach tych jest rośliną dziko rosnącą, pospolitą, traktowaną nawet jako chwast na polach uprawnych i w ogrodach.

 

Surowcem leczniczym jest korzeń i owoc witanii – Radix et Fructus Withaniae. Ashwagandha Oil, dostępny w handlu, powstaje z wyciągu z Withania na oleju migdałowym, z dodatkiem wody różanej i służy do pielęgnowania skóry (tonik odmładzający).

 

W 1968 r. izraelscy naukowy określili strukturę witaferyny A (withaferin A). Okazało się, że witaferyna ma charakter laktonu. Steroidowe laktony (steroidal lactones) pochodne ergostanu, występujące w Withania – nazwano witanolidami (withanolides). Witanolidy to związki aktywne farmakologicznie. Mają właściwości przeciwrakowe (antitumoral), cytotoksyczne, antymitotyczne, antyseptyczne i hipotensyjne (obniżające ciśnienie tętnicze krwi). Prezentują aktywność uspokajającą.

 

Korzenie witanii zawierają alkaloidy (anaferyna, anahigryna, witanina, somniferyna, tropina), głównie alkaloidy nikotynowe; fitosterole (beta-sitosterol), witanolidy A-Y (laktony steroidowe), kumaryny (skopoletyna), fenolokwasy (kwas chlorogenowy, przede wszystkim w zielu), sitoindozydy.

 

withanolideD

Witanolid D

 

withaferinumA

Witaferyna A

 

 

 

Suche ekstrakty z Withania podawane w dawce przynajmniej 500 mg przez 4-8 tygodni – zwiększają wrażliwość receptorów 5-hydroksytryptaminowych (5-HT) – serotoninowych, wiążących serotoninę. Dzięki temu Withania poprawia procesy uczenia się, zapamiętywania, polepsza samopoczucie, znosi przykre objawy psychiczne towarzyszące chorobie Alzheimera. Działa głównie uwrażliwiająco na receptor serotoninowy 2, ale również na receptor serotoninowy 1. Sitoindozydy zawarte w surowcu działają przeciwstresowo i nasilają fagocytozę oraz aktywność makrofagów. Wyciągi z Withania podnoszą poziom syntazy tlenku azotu. Zwiększają aktywność limfocytów T cytotoksycznych. Działają adaptogennie (zwiększają możliwości adaptacji organizmu do środowiska), przeciwdepresyjnie i przeciwlękowo. Jak podają źródła naukowe wyciągi z Withania w dawce 3 g/dziennie, przyjmowane przez rok poprawiają znacznie parametry krwi (podnoszą poziom hemoglobiny, obniżają poziom cholesterolu, triglicerydów, LDL i cukru we krwi, podnoszą poziom HDL), wzmacniają uwapnienie kości (zmniejszają utratę wapnia z kości), regenerują częściowo barwniki włosów (częściowe ustępowanie siwienia). Działają moczopędnie, przeciwcukrzycowo. Withania pobudza czynności tarczycy. Zwiększa wydalanie z ustroju sodu. Wspomaga ustępowanie obrzęków.

 

Skuteczne dawki ekstraktów suchych (1,5% witanolidów) wynoszą ok. 500 mg dziennie. Sproszkowany korzeń trzeba zażywać w dawce ok. 6-7 g dziennie, nalewkę/ekstrakt płynny 1:2 – 12 ml dziennie.

 

Korzeń (Radix) Withania powinien zawierać nie więcej niż 5% popiołu, nie więcej niż 8% wilgotności, nie mniej niż 4% saponin, nie mniej niż 0,15% alkaloidów. Zawartość witanolidów wolnych waha się w granicach 0,5-1,2%, zawartość witanolidów związanych 0,3-1%.

 

Prostymi do ustalenia parametrami dla surowca – korzenia witanii są suche pozostałości ekstraktów- Successive extractive value:

Petroleum ether extractive value 0.5 – 1.4 % w/w (eter naftowy)

Chloroform extractive value 1.2 – 2.2 % w/w (chloroform)

Methanol extractive value 5.0 – 9.0 % w/w (metanol)

 

Dobrej jakości preparaty Withania są przydatne w leczeniu zaburzeń pamięci i kojarzenia, choroby Alzheimera, niedoczynności tarczycy, stanów lękowych, stresowych i depresyjnych, przy trudnościach adaptacyjnych do środowiska, nowego otoczenia (np. u dzieci nieśmiałych, zestresowanych, zmieniających szkołę), zaburzeń snu, cukrzycy, miażdżycy, chorób nowotworowych, reumatyzmu, dny, alkoholizmu, migreny, padaczki, nadciśnienia, choroby wieńcowej.

 

Withania może być cennym środkiem w medycynie sportowej: dla zwiększenia syntazy tlenku azotu, łagodzenia stresu przed zawodami, poprawienia wyników treningowych (wyuczanie odruchów), polepszania zdolności adaptacyjnych.

 

Przeciwwskazania: zażywanie barbituranów; ciąża, laktacja.

 

W Polsce i za granicą są dostępne preparaty zawierające wyciągi z Withania, jak i sproszkowany korzeń Withania. przykładem może być Ashwagandha Ayurveda Line (Spring) w formie tabletek.

http://rozanski.li/?p=1028

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×