Skocz do zawartości
Nerwica.com

Czy to nerwica?Jak sobie z tym poradzić?


Walter White

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,tak więc od kilku lat(sam mam 21) męcze się z natręctwami typu: zawsze sprawdzam po kilka razy czy gaz jest wyłączony,lodówka domknięta,drzwi zamknięte.Nawet gdy np. pije jakiś napój to robie zawsze 5 łyków,gdy się chcę podrapać to zawsze 5 razy (i tu dziwna sprawa bo na początku było to 4 potem 6,teraz nie wiem czemu 5).Kolejne z moich natręctw to to,że zawsze mam wrażenie że coś zgubie,wypadnie mi z kieszeni,dlatego też często się odwracam by sprawdzić czy tak było.

 

No dobra,kilka natręctw,ale można z tym żyć.Tylko że tu pojawia się gorszy problem,otóź:

 

jakieś pół roku temu pojawiło mi się kolejne natręctwo -gdy gdzieś wychodzę to mam wrażenie że wszyscy lub chociaż jedna osoba się na mnie gapi.Gdy jadę autobusem bądź tramwajem,gdy mijam nieznajomych na ulicy,gdy stoję na przystanku.Normalnie dostaję szału.Cały czas czuję się obserwowany przez kogoś,sztywnieje mi kark,denerwuję się.

 

Tak więc mam pytanie czy to co napisałem to jest nerwica natręctw czy co?

Dodam,że jestem osobą bardzo lękliwą,cały czas myśle o tym że coś złego może się stać komuś mi bliskiemu i takie tam.

 

Czy powinienem z tym iść do psychologa?Ew.jak się załatwia sprawę by zapisać się na wizytę?A może macie jakieś rady jak pokonać te lęki bez pomocy psychologa?

 

Z góry dzięki za pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ulega wątpliwościom, że masz problem ze spektrum zaburzeń nerwicowych. Prawdopodobnie to nerwica natręctw.

 

Jeśli chcesz się zapisać na psychoterapię to sprawa wygląda tak:

1) jeśli chcesz iść prywatnie- po prostu umawiasz się telefonicznie z konkretnym psychoterapeutą, idziesz na wizytę, ustalacie kontrakt terapeutyczny, płacisz za wizytę

2) jeśli chcesz iść na kasę chorych- idziesz do lekarza psychiatry (na kasę chorych albo prywatnie) albo do lekarza rodzinnego, bierzesz od niego skierowanie na bezpłatną psychoterapię, szukasz przychodni/poradni psychologicznej, która zatrudnia psychoterapeutów w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia, ustalasz termin wizyty, czekasz. Terminy są bardzo zróżnicowane- zwykle trzeba czekać na swoją kolej 1-2 miesiące.

 

Wpisz w google "NazwaTwojegoMiasta psychoterapia NFZ" albo "NazwaTwojegoMiasta psycholog nfz". Możesz też poszukać na naszym forum w dziale "Oferty".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z ciekawością przeczytałem ten post. Ktoś mówił mi, że wykazuje objawy nerwicy natręctw, nie wierzyłem, że tak jest. Sprawdzanie wszystkiego po 1000 razy, sprawdzanie rzeczy w kieszeniach to coś, co znam z własnego doświadczenia. Zauważyłem jednak pewną prawidłowość. W stresującym okresie życia (ojciec alkoholik itp. ) miałem to przez cały czas. Teraz pojawia się tylko w stresujących sytuacjach, których jest mniej, jednym słowem - objawia się rzadko. Robić coś z tym, czy po prostu zostawić, w nadziei, że samo przeminie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tomektr, Jeśli bardzo Ci nie utrudnia życia i faktycznie pojawia się coraz rzadziej , a nie masz innych objawów nerwicy, możesz próbować przeczekać. Warto poczytać trochę poradników i zastosować w praktyce. Jeśli jednak jest inaczej , wtedy zasięgnij porady specjalisty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tym sprawdzaniem po kieszeniach czy wszystko jest na swoim miejscu to też tak mam, chyba dosyć sporo ludzi tak ma nie wiem czy to od razu nerwica natręctw. Czasami opłaca się sprawdzać ja kiedyś przez kradzież kieszonkową straciłem parę lat życia i spore pieniądze może nie bezpośrednio ale to było tego praprzyczyną i od tego momentu jeszcze bardziej nasiliłem kontrole kieszeni zwłaszcza jak się do dużego miasta wybieram.

 

A z tymi ludźmi gapiącymi to też tak miewam ale oni oprócz gapienia się ze mnie śmieją albo obgadują, wyszydzają ale na szczęście miewam bo nie zawsze tak mam, a Ty to często masz czy od czasu do czasu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×