Skocz do zawartości
Nerwica.com

Podejrzewam u siebie schizofrenie.


*Monika*

Rekomendowane odpowiedzi

Badania autopsyjne u chorych na schizofrenie wykazały wzrost poziomu 5-hiaa (metabolit tryptofanu i serotoniny)w nioektórych strukturach mozgu, szczególnie układzie limbicznym (więc w tym sensie Zbychu masz racje odnośnie układu limbicznego), ale nie dopamina a serotonina. Nowe leki (szczególnie w strukturach limbicznych) wiążą się silniej z 5ht2a niż D2.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poprawcie mnie, jeśli się mylę ale czy upraszczając w znacznym stopniu podstawową i umowną przyczyną schizofrenii jak i pokrewnych zaburzeń psychotycznych nie jest zbyt wysoki poziom dopaminy w mózgu? W schizofrenii stosuje się neuroleptyki w dawkach powyżej 400mg i antagonistów dopaminy, aby zablokować dopaminę i obniżyć jej patologicznie podwyższony poziom. Natomiast neuroleptyki w wysokich dawkach i antagoniści dopaminy obniżają próg drgawkowy i mogą wywołać Parkinsonizm, dyskinezje, drgawki, gdyż z kolei przyczyną choroby Parkinsona jest zbyt niski poziom dopaminy w mózgu - i tu stosuje się agonistów dopaminy oraz levodopę. Neuroleptyki takie jak sulpiryd czy amisulpryd w dawkach poniżej 400mg (umownie do max. 200mg włącznie) paradoksalnie działają odwrotnie i podnoszą poziom dopaminy, dlatego stosuje się je w tej formie pomocniczo przy depresji, dystymii i fobii społecznej (w pewnych badaniach wykazano u socjofobików obniżony poziom dopaminy). Dlatego nie możesz mieć schizofrenii Zbychu skoro jej przyczyną jest zbyt wysoki poziom dopaminy, a Tobie poprawę przynoszą agoniści dopaminy, neuroleptyki w dawkach do 200mg i inhibitory wychwytu zwrotnego dopaminy (metylofenidat) - bo one zwiększają dodatkowo poziom dopaminy, a przy schizofrenii pożądanym działaniem jest obniżanie tegoż poziomu. Solian w schizofrenii stosuje się w dawkach od 400mg do 1200mg o ile się nie mylę, a w dystymii, depresji max. 200mg. Podobnie sulpiryd. A jeśli nawet masz schizofrenię to wyłącznie schiz. "prosta" wchodzi w grę. Chyba, że masz urojenia i omamy - jeśli tak to wyprowadź mnie z błędu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Objawy pozytywne inaczej wytwórcze czyli omamy i urojenia. Objawy negatywne to anhedonia, apatia, spłycenie emocjonalne, zanik uczuciowości, wycofanie społeczne. W schizofrenii prostej występują wyłącznie objawy negatywne, a jeśli pozytywne są obecne to w niewielkim natężeniu i nasileniu. Nie musisz mi tego tłumaczyć jak krowie na granicy. Amisulpryd na objawy pozytywne stosuje się w dawkach powyżej 400mg, a na negatywne równie dobrze sprawdza się w dawkach do 200mg. Poza tym jest to lek zarejestrowany głównie do leczenia schizofrenii - i tylko wtedy jest refundowany na 'P'. W mniejszych dawkach w przebiegu depresji i na objawy negatywne w przebiegu innych schorzeń przepisuje się go pozamedycznie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miewam sluchowe omamy, wcześniej miewałam wzrokowe też. Obecnie mam duzo radosci w sobie, ale rodzina zle to odbiera widzą że moje nastroje nie sa normalne bo albo sie za bardzo smucę, albo jestem wesoła i nic mnie nie rusza. Rozumiem ze to ich niepokoi, ale czy można wymagac zebym była normalna pod tymw zględem? Zazywam bioxetin pani psychiatra mi przepisała zebym jakoś funkcjonowała i jakis lek doraźny jak mam doła i becze nic nie chce robić wtedy tylko leżeć, nawet mi pomógł raz już go zażyłam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, kabe1789 napisał(a):

Miewam sluchowe omamy, wcześniej miewałam wzrokowe też. Obecnie mam duzo radosci w sobie, ale rodzina zle to odbiera widzą że moje nastroje nie sa normalne bo albo sie za bardzo smucę, albo jestem wesoła i nic mnie nie rusza. Rozumiem ze to ich niepokoi, ale czy można wymagac zebym była normalna pod tymw zględem? Zazywam bioxetin pani psychiatra mi przepisała zebym jakoś funkcjonowała i jakis lek doraźny jak mam doła i becze nic nie chce robić wtedy tylko leżeć, nawet mi pomógł raz już go zażyłam

Psychiatra raczej nie stwierdził schizofrenii patrząc po lekach. 

Dużo ludzi podejrzewa ta chorobę bezpodstawnie i doszukuje się symptomów. Ataku choroby na pewno nie byłbyś świadomy i najprawdopodobniej wylądował w szpitalu. Nie widać u Ciebie urojonych treści a raczej lękowe podejście. Nie wiem jak długo bierzesz leki ale one mają czas na rozkręcenie się. Oczywiście regularnie uczęszczaj do lekarza i informuj o wszystkich spostrzeżeniach. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, kabe1789 napisał(a):

Miewam sluchowe omamy, wcześniej miewałam wzrokowe też. Obecnie mam duzo radosci w sobie, ale rodzina zle to odbiera widzą że moje nastroje nie sa normalne bo albo sie za bardzo smucę, albo jestem wesoła i nic mnie nie rusza. Rozumiem ze to ich niepokoi, ale czy można wymagac zebym była normalna pod tymw zględem? Zazywam bioxetin pani psychiatra mi przepisała zebym jakoś funkcjonowała i jakis lek doraźny jak mam doła i becze nic nie chce robić wtedy tylko leżeć, nawet mi pomógł raz już go zażyłam

omamy mogą też być przy neurozach, depresji, zaburzeniach osobowości…leki dostałaś typowo antydepresyjne a nie antypsychotyczne, więc lekarz raczej nie widzi objawów schizofrenii. Zresztą schizofrenicy nie wiedzą, że mają omamy- dla nich to rzeczywistość. Ja przy zaburzeniu borderline słyszę np. głosy w głowie i chociaż lekarka określa moją osobowość jako bliższą psychotycznej to wykluczyła od razu schizofrenię. Także spokojnie, nie wmawiaj sobie od razu schizofrenii raczej jeśli już to szukaj wśród innych zaburzeń a najlepiej wejdź sobie na ikp i zobacz co wpisała psychiatra ;)

Edytowane przez nieprzenikniona

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×