Wspomagane samobójstwo w krajach Beneluksu

Nic związanego z tematami 'nerwica', 'stres', 'depresja', 'psychologia' itd.
W końcu nie tylko psychologią człowiek żyje. ;)

Czy chorzy psychicznie powinni mieć prawo do wspomaganego samobójstwa w krajach Beneluksu

Tak
7
70%

Nie
3
30%

Liczba głosów : 10

przez pawel81245 17 wrz 2013, 12:50
Czy uważacie, że chorzy na CHAD czy schizofrenie lub ciężką depresje powinni mieć prawo do wspomaganego samobójstwa w takich krajach, jak Szwajcaria, Belgia czy Holandia (w Polsce nigdy się raczej nie doczekamy prawa eutanazji, czy wspomaganego samobójstwa) Ja uważam, że tak. W historii zdażyło się to kilkakrotnie żeby osoby takie otrzymały pomoc, ale teraz sytuacja się zmieniła. Ciekawi mnie podejście chorych na takie zagadnienie. Wiadomo, że choroby psychiczne wpływają niszcząco na życie i niekiedy po zgliszczach psychozy nie ma już normalnego życia i pozostaje tylko samobójstwo. Chodzi mi o to, by odbyło się ono w cywilizowany sposób tzn. bez wzbudzania niepotrzebnej sensacji oraz odratowywania w przypadku, gdy osoba sobie tego nie życzy.
Ja uważam, że chorzy po przebadaniu przez psychiatrę, czy ich decyzja jest dokonana na obiektywnych przesłankach powinni mieć dostęp do wpomaganego samobójstwa w wyżej wymienionych krajach, a także osoby z innych krajów, które poprzez tzw. turystykę eutanazyjną mogły zaznać spokojnej śmierci.

przez Pieprz 17 wrz 2013, 12:58
Jeśli ktoś nie jest na tyle chory psychicznie żeby być ubezwłasnowolnionym to uważam że tak. Aczkolwiek, ograniczyłbym możliwość eutanazji do przypadków wyłącznie gdzie człowiek żyje w stanie ciągłego intensywnego bólu albo w stanie trwałego kalectwa wysokiego stopnia i nie jest w stanie zmienić tego.
Samobójstwo przez depresję? Nie. Depresję się już leczy, a metody z roku na rok stają się dokładniejsze w miarę jak nasze rozumienie tej choroby rośnie.
Everything you do, think, or say
is in the pill you took today.
Król Balu

przez pawel81245 17 wrz 2013, 13:00
A przypadki ciężkiej schizofrenii czy CHADu?

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez ladywind 17 wrz 2013, 13:04
Mushroom, ale lekarstwa na zaburzenia osobowosci nie ma :(
Festiwal psiego mięsa? Tak. Podpisując petycję wzrasta szansa na zaprzestanie tego mordu https://secure.avaaz.org/pl/stop_the_pu ... 52&v=76652

przez Pieprz 17 wrz 2013, 13:12
ladywind, jestem przekonany że w końcu będzie, takie leczące na stałe.
Póki co są leki łagodzące prawda? Jest dużo ludzi którzy dzięki nim mogą normalnie funkcjonować.
Kiedyś ludzie z urazami kręgosłupa byli traktowani jak gówno i pozostawiani samym sobie. Nikt ich natomiast nie zabijał, zamiast tego opracowano i teraz się doskonali fizykoterapię.
Everything you do, think, or say
is in the pill you took today.
Król Balu

przez rotten soul 17 wrz 2013, 13:16
Każdemu, kto jest na tyle zdeterminowany żeby umrzeć powinno się w tym pomóc (eutanazja na życzenie) Nie każdy chce albo może walczyć, a większość ma tej beznadziejnej w takich przypadkach walki, po prostu dosyć. Wybór jest jego i nie należy wnikać czy jest dobry czy zły. Oczywiście największymi przeciwnikami eutanazji będą osoby, które są szczęśliwe i zdrowe i w swej arogancji nie są w stanie pojąć, dlaczego ktoś by nie chciał żyć. Wolą zmusić ludzi do beznadziejnej wegetacji niż pozwolić im na zakończenie męki.

Samobójstwo przez depresję? Nie. Depresję się już leczy, a metody z roku na rok stają się dokładniejsze w miarę jak nasze rozumienie tej choroby rośnie.

A ja popieram. Powód nie jest istotny. Ile chory człowiek ma czekać na jakieś pozytywne wyniki, zanim mógł by się poddać? 10, 20 , 30 lat? A przez te czas to co? Męka i wegetacja? Dziękuję za takie życie.

Widzę jak się leczy. Po omacku i ku..wsko mało skutecznie. Widać to nawet doskonale na tym forum.
rotten soul

przez pawel81245 17 wrz 2013, 13:20
rotten soul napisał(a):Każdemu, kto jest na tyle zdeterminowany żeby umrzeć powinno się w tym pomóc (eutanazja na życzenie) Nie każdy chce albo może walczyć, a większość ma tej beznadziejnej w takich przypadkach walki, po prostu dosyć. Wybór jest jego i nie należy wnikać czy jest dobry czy zły. Oczywiście największymi przeciwnikami eutanazji będą osoby, które są szczęśliwe i zdrowe i w swej arogancji nie są w stanie pojąć, dlaczego ktoś by nie chciał żyć. Wolą zmusić ludzi do beznadziejnej wegetacji niż pozwolić im na zakończenie męki.

A ja popieram. Powód nie jest istotny. Ile chory człowiek ma czekać na jakieś pozytywne wyniki, zanim mógł by się poddać? 10, 20 , 30 lat? A przez te czas to co? Męka i wegetacja? Dziękuję za takie życie.

Widzę jak się leczy. Po omacku i ku..wsko mało skutecznie. Widać to nawet doskonale na tym forum.

nic dodać nic ująć

przez ladywind 17 wrz 2013, 13:21
Mushroom, masz racje, że leki łagodzą te zaburzenia, miejmy nadzieję, że niebawem doczekamy się skuteczniejszych.

-- 17 wrz 2013, 12:36 --

rotten soul napisał(a): Ile chory człowiek ma czekać na jakieś pozytywne wyniki, zanim mógł by się poddać? 10, 20 , 30 lat? A przez te czas to co? Męka i wegetacja? Dziękuję za takie życie.

To niestety też prawda.
Festiwal psiego mięsa? Tak. Podpisując petycję wzrasta szansa na zaprzestanie tego mordu https://secure.avaaz.org/pl/stop_the_pu ... 52&v=76652

przez anna.anakaia 17 wrz 2013, 14:02
A przypadki ciężkiej schizofrenii czy CHADu?

A jak mam chad, to powinni mnie przebadać i w epizodzie depresji i w manii i w remisji, porównać czy w każdym stanie tak samo chcę umrzeć?
Jeżeli miałoby to wyglądać tak, że mogę iść do psychiatry w epizodzie choroby i wtedy zostać zakwalifikowana do eutanazji, to nie, nie, dzięki. W epizodzie nie funkcjonuję normalnie, a rozwiązania jakie stosowałam były racjonalne i logiczne tylko dla mnie i tylko w stanie choroby, w remisji już nie.

Ja uważam, że chorzy po przebadaniu przez psychiatrę, czy ich decyzja jest dokonana na obiektywnych przesłankach powinni mieć dostęp do wpomaganego samobójstwa

Ok i będąc w stanie choroby, mając zaburzone postrzeganie, mielibyśmy prosić o możliwość uśmiercenia nas?
I jak można mówić o "obiektywnych przesłankach" prośby o eutanazję?
anna.anakaia

przez rotten soul 17 wrz 2013, 14:09
anna.anakaia,
Jeżeli miałoby to wyglądać tak, że mogę iść do psychiatry w epizodzie choroby i wtedy zostać zakwalifikowana do eutanazji

Chodzi o własną decyzję, a nie podejmowaną za nas przez kogoś :shock: . Takie coś nie wchodzi w rachubę. Stworzylibyśmy wtedy panów życia i śmierci.

Ok i będąc w stanie choroby, mając zaburzone postrzeganie, mielibyśmy prosić o możliwość uśmiercenia nas?

Tak. Wszak w stanie choroby jest się cały czas, więc tak wygląda nasze życie codzienne. Kiedy mielibyśmy indziej o to poprosić? Będąc zdrowymi? Wtedy nie było by już chyba nikt nie prosił o śmierć.

I jak można mówić o "obiektywnych przesłankach" prośby o eutanazję?

Ja nie mówiłem, nie wiem jak inni. Powody, dla których chcielibyśmy się zabić, nie mogłyby być obiektywne, bo własna opinia nigdy taka nie jest.
rotten soul

przez pawel81245 17 wrz 2013, 14:12
Też mam Chad i od dłuższego czasu znajduję się w remisji. Mimo to ciągle chce umrzeć. Miałem manię i depresję i remisję i od kilku lat ciągle nieustannie myślę o śmierci. Całe życie z powodu choroby mi się zawaliło na głowę. Chciałbym mieć chociaż tę potencjalną możliwość zakończenia swojego życia w spokojny sposób. Chociaż zagranicą, ale cóż na razie to nieosiągalne.

przez Ferdynand k 17 wrz 2013, 14:21
jak jest szansa człowiek nie powinien móc się zabić
1 choroby psychiczne do nieuleczalnych ni należą jest wyzdrowienie lub remisja
2 w chorobie na pewno nie podejmie się świadomie decyzji o śmierci
po prostu pier.......cie
sorry za szczerość :angel:
Naczelny Użyszkodnik

przez Nortt 17 wrz 2013, 14:27
Sformalizować śmierć? Jesteście zajebiści... pierdolenie, jak ktoś cierpi i chce się zabić, to nie będzie na pewno godzinami o pierdolił czy załatwiał sobie na to pozwoleń. Humanitarna śmierć, bez zwracania na siebie uwagi? Powieś się w zaciszu, nic nie poczujesz. Dla mnie ten temat to show.
Nortt

przez Reiben 17 wrz 2013, 14:30
Surrealistyczny pomysł, nie ma szans żeby prawo zezwalało na umożliwienie samobójstwa chorym psychicznie. Nie rozumiem do czego potrzebne tu państwo, dlaczego brudzić komuś ręce i sumienie takim czynem, chcesz się zabić to zrób to sam co za problem, możesz nawet postarać się o własny wymarzony sposób jak np. przedawkowanie lsd.
Reiben

Sortuj wg