Jak sobie z tym poradzić?

Inne zaburzenia.

przez verdummen 22 lis 2011, 19:31
Bardzo dużo mnie kosztowało otwarcie się i napisanie o tym tutaj, więc proszę o potraktowanie mnie poważnie.
Mam 13 lat i odkąd pamiętam zawsze panicznie bałam się tej pory, gdy nadchodził wieczór i trzeba się było położyć do łóżka, zgasić światło i spać. Od małego zasypiałam przy zaświeconym świetle, rodzice gasili jak już zasnęłam. To mi bardzo utrudniało życie, rodzicom też z resztą, bo bardzo długo zasypiałam. Do tego zawsze bardzo bałam się wystawić jakąkolwiek część ciała spod pościeli, opatulałam się od stóp po czubki uszu kołdrą, nie mogło być żadnej szpary, bo bym nie zasnęła. Tak mam do teraz, nic się nie zmieniło. Myślałam, że to spowodowane oglądaniem horrorów, ale jako małe dziecko ich nie oglądałam.
To może się wydawać głupie, ale boję się iść wieczorem do łazienki, a jak już koniecznie muszę to głośno śpiewam, żeby wszyscy mnie słyszeli i szybko z zamkniętymi oczami zapalam jedną ręką światło. Jak oglądnę jakiś horror, raz na dłuższy czas, to wszystko się nasila. Przy zasypianiu nadal boję się wystawić rękę, czy nogę spod kołdry, mam wrażenie, że coś mnie złapie i wyciągnie z łóżka. Jak zasypiam to moja wyobraźnia stwarza w mojej głowie obrazy jakiś twarzy i czuję na sobie spojrzenie. Pewnie ktoś pomyśli "wyobraźnia płata ci figle", ale ja nie mogę nad tym zapanować, chociaż nie śpię już przy zapalonym świetne, ale telewizor musi być włączony, bo jak jest wyłączony i w całym domu jest ciemno, to serce zaczyna mi szybciej bić i nie mogę zasnąć.
Jak sobie z tym wszystkim poradzić? Chciałabym być jak każdy i się nie bać, ale nie mogę...

EDIT: Chciałabym dodać jeszcze, jeżeli to ma jakieś znaczenie, że często miewam przewidzenia i żyję w ciągłym strachu, bo mam przeczucie, że ktoś mnie śledzi, obserwuje.

przez Noopii 22 lis 2011, 23:03
Cześć rozmawiałaś o tym z rodzicami?powinnaś..jak również powinni iść z Tobą do psychiatry,psychologa..rodzice przewidzenia..itd to są bardzo niepokojące objawy.
Noopii

przez verdummen 23 lis 2011, 17:50
Noopii napisał(a):Cześć rozmawiałaś o tym z rodzicami?powinnaś..jak również powinni iść z Tobą do psychiatry,psychologa..rodzice przewidzenia..itd to są bardzo niepokojące objawy.

Rozmawiałam z mamą, ale ona uważa że to przez horrory. Jak wspomniałam o psychologu, bo faktycznie o tym myślałam, to powiedziała że mogłabym pójść do szkolnego, bo nie wie gdzie jest najbliżej, ale ja nie chcę iść do szkolnego, bo wiem jak jest w mojej szkole. Już widzę to wytykanie palcami...
A jak mój tato wróci do Polski to i z nim porozmawiam.

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez Artemizja 23 lis 2011, 18:14
verdummen, nie jestem pewna czy kiedyś przypadkiem coś mocno Cię nie przeraziło.Może się zdarzyć, że sytuacja wywołująca ogromne poczucie zagrożenia zostanie "wymazana" z pamięci. Psychika broni się w ten sposób. Człowiek nie pamięta, co się stało. Po pewnym czasie, w podobnej czy skojarzonej z owym przeżyciem lęku sytuacji, może pojawić się strach...
Drogą,którą można stopniowo osłabić ten lęk,jest uświadomienie sobie mechanizmu powstawania lęku i przypomnienie sobie sytuacji urazowej, rozbicie skojarzenia między lękiem a sytuacją wywołującą go i oswajanie się z tą sytuacją w warunkach gwarantujących bezpieczeństwo. W większości przypadków nie jesteśmy w stanie dokonać tego wszystkiego sami, bez pomocy psychoterapeuty...
Lepiej być diablicą,niż w aureoli usychać z nudów.

Niektórym ludziom nigdy nie dogodzisz.Lepiej się z tym pogódź-mniejsze ryzyko choroby wrzodowej i psychicznej.
Administrator

Sortuj wg