Jak dyskutować z ludźmi?

Psychologia ogólnie. Ciekawe książki, wymiana doświadczeń, ciekawe tematy.

Jak dyskutować z ludźmi?

przez TruchłoBoga 06 paź 2015, 21:20
my_name napisał(a):Dostrzegam też plusy poczucia bezsensu. W takim wypadku nie ma powodu, żeby się czymkolwiek zamartwiać.

A ja minusy, m.in takie, że cholera nie ma żadnego sensu. Ostatnio mam wrażenie, że chyba tylko ja mam z tym jakiś wielki problem, reszta sobie z tym radzi.

Łapa, nie omieszkam się za tę książkę zabrać w swoim czasie, oczywiście z ogromnym sceptycyzmem, a przeczytawszy ją od razu poszukam luk, krytyki specjalistów i innych opinii. Lubię podważać, nie żebym się uparł na rzeczy, które innym się jawią jako prawdziwe, po prostu staram się wszystko sprawdzać.
TruchłoBoga

Jak dyskutować z ludźmi?

przez neon 06 paź 2015, 21:29
Problem w tym, ze nie ma człowieka na swiecie który sie nie zamartwia. To ze widzisz sens lub nie, nie zawsze decyduje o twoim szczesciu,
świat lubi znieczulić
trzeba żyć nieustannie goniąc sny.

Jak dyskutować z ludźmi?

przez Mistrz Gry 06 paź 2015, 21:30
TruchłoBoga wyobraź sobie, że jakby istniał uniwersalny cel to byłbyś nim zniewolony i nie mógłbyś mieć wolnej woli.

Ja uważam, że najważniejsza jest wolność i skłaniam się ku wierze w miłość, ale moje doświadczenia z kobietami jakoś za cholerę nie chcą tego potwierdzić 8)

Poza tym mam zaburzenia w odczuwaniu emocji i odczuwam je podobno o połowę mniej intensywnie niż zwykli mężczyźni. Może dlatego łatwo radzę sobie z emocjami i bezsens mnie nie przeraża.

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

Jak dyskutować z ludźmi?

przez neon 06 paź 2015, 21:37
Ty jestes kobietą.
świat lubi znieczulić
trzeba żyć nieustannie goniąc sny.

Jak dyskutować z ludźmi?

przez Mistrz Gry 06 paź 2015, 21:39
Kobiety są bardziej emocjonalne od mężczyzn, więc odczuwam emocje w 1/5 w porównaniu z tym co odczuwają przeciętnie kobiety ;)

Jak dyskutować z ludźmi?

przez my_name 06 paź 2015, 21:49
Truchło, oglądałeś serial Detektyw? Dokładnie chodzi mi o pierwszy odcinek pierwszej serii kiedy detektyw odpowiada na pytanie w co wierzy:)

Jak dyskutować z ludźmi?

przez TruchłoBoga 06 paź 2015, 22:01
my_name napisał(a):Truchło, oglądałeś serial Detektyw? Dokładnie chodzi mi o pierwszy odcinek pierwszej serii kiedy detektyw odpowiada na pytanie w co wierzy:)

Nie, włączyłem chyba na 10 sekund i wyłączyłem, mam tak ze wszystkim ostatnio.

O to chodzi? Rażące podobieństwo jego przemyśleń do moich, podoba mi się to.
TruchłoBoga

Jak dyskutować z ludźmi?

przez my_name 06 paź 2015, 22:17
O to chodzi. I też się z tym identyfikuję. Może dzięki pigułkom szczęścia nie jestem totalnie zdołowana.

Jak dyskutować z ludźmi?

przez Łapa 06 paź 2015, 23:45
Polecam rozszerzoną wersję :P

ObrazekObrazekObrazekObrazek

Jak dyskutować z ludźmi?

przez refren 07 paź 2015, 13:27
Mistrz Gry napisał(a):Cześć, chciałbym się dowiedzieć czy robię coś źle, bo ręce mi opadają kiedy próbuję się z kimś niezgadzać i ta osoba odpowiada. Czy to normalne, że ludzie uciekają od meritum, odpowiadają chaotycznie, a potem zarzucają brak czytania ze zrozumieniem albo brak wiedzy?

Normalne. Robisz źle to, że oczekujesz od rozmówcy poczucia wagi problemów filozoficznych na Twoim poziomie, zainteresowania tematem, prawidłowej argumentacji itd. Twój tata tego nie ma i nie nadaje się do takich rozmów. Jeszcze jakbyś zapytał "tato, co dla ciebie ma sens w życiu", to może by coś powiedział, choć niekoniecznie coś, co Ci się spodoba czy będzie budujące. Przeciętny człowiek nie prowadzi akademickich dyskusji, zajmuje się praktycznymi aspektami życia, swoją dziedziną, ewentualnie zainteresowaniami, niektórzy mogą pogadać o życiu przy piwie, może nawet o tym czy życie ma sens jako takie, ale niekoniecznie ;). Ogólnie temat rozmowy musi być dopasowany do rozmówcy i sytuacji i chyba z tym masz problem, a nie ze sposobem argumentowania, jak też być może z nierealistycznym oczekiwaniem że inni powinni argumentować "prawidłowo" i udowodnić Ci, że życie ma sens lub nie ma. Nie muszą.
Myślę natomiast że jeśli na tym forum zarzucisz temat "czy życie ma sens", to ma on szansę dobić do kilkuset stron. :mrgreen:
Ostatnio edytowano 07 paź 2015, 13:36 przez refren, łącznie edytowano 1 raz
All men will be sailors, then, Until the sea shall free them...

Jak dyskutować z ludźmi?

przez wiejskifilozof 07 paź 2015, 13:34
Nie wyobrażam sobie rozmowy o filozofii z człowiekiem,którego interesuje tylko pełna miska.

Jak dyskutować z ludźmi?

przez refren 07 paź 2015, 13:52
Waga różnych tematów zależy też od etapu życia człowieka, pytanie o sens życia, to raczej dojrzewanie, młodość, szukanie tożsamości, potem się pojawiają inne kwestie, które są na pierwszym planie, bo są inne zadania rozwojowe (znaleźć pracę odpowiednią dla siebie, utrzymać rodzinę, wychować dzieci, angażować się społecznie), z drugiej strony całe życie próbujemy skonstruować sobie jakiś sens całościowy, niektórzy mają większe potrzeby w tym kierunku niż inni. Temat też powraca na starość, bo wtedy człowiek sobie podsumowuje swoje życie i i bardziej jest zdolny by odnaleźć sens całościowy, bo jest dojrzały, sporo przeżył (i nie ma już za dużo do roboty :mrgreen: ).

Jak dyskutować z ludźmi?

przez Mistrz Gry 07 paź 2015, 22:29
Obawiam się, że mój tata rozmyślał w moim wieku o sensie życia i doszedł do wniosku, że lepiej uciekać od tych myśli. Nie oczekuję akademickich dyskusji, tylko komentarza zgodnego z tematem. Mój problem dotyczy dyskusji w ogóle. np: w-tpliwo-ci-dotycz-ce-natury-kobiet-t56849-56.html
I ludzie zamiast dyskutować o naturze kobiet rozmyli wątek. W tym wątku też dyskusja zeszła na temat sensu.

Jak to zrobić żeby ludzie rozmawiali na temat, o którym chcę rozmawiać? Inni mają taką umiejętność, a ja zawsze muszę się dostosowywać do tematów zarzucanych przez innych, bo od moich ludzie wolą uciekać :(

Jak dyskutować z ludźmi?

przez refren 08 paź 2015, 16:55
Mistrz Gry napisał(a):Jak to zrobić żeby ludzie rozmawiali na temat, o którym chcę rozmawiać?

A czemu mają robić to co Ty chcesz?

Sortuj wg