Problemy z zusem... a depresja

Forum poświęcone depresji oraz CHAD. Jeżeli czujesz, że sam/a sobie nie radzisz, nie zwlekaj z napisaniem o tym. A jeżeli depresje masz za sobą - możesz podzielić się wskazówkami.

przez slow_down 20 gru 2014, 16:06
Jestem winien ZUSowi 9000zł, mam rentę rodzinną na czas nauki a do szkoły chodziłem hmm, w kratkę (ze względu na chorobę psychiczną, która uniemożliwiła mi normalne funkcjonowanie). No i ZUS dokopał się do mojego braku frekwencji. (choroba pojawiła się w wieku 20 lat, obecnie mam 23). Obecna diagnoza - ChAD.
Pobieram rentę nadal, ponieważ zacząłem studia. Choroba ponownie uniemożliwiła mi naukę i muszę zrezygnować. Chciałbym zapisać się do jakiejkolwiek szkoły od lutego - odbierają mi połowę renty w ramach spłaty długu, a może jakąś policealną będę w stanie skończyć. Jakoś dług trzeba spłacić, a pracować nie jestem w stanie.
Pytanie pierwsze - jeśli nie chodziłbym do szkoły, do długu pewnie naliczano by odsetki i wcześniej czy później musiałbym go spłacić, mimo choroby?
Pytanie drugie: gdybym przeszedł na rentę socjalną, na przykład z powodu niezdolności do pracy (nauki bym nie pobierał) jak wyglądałoby to spłacanie długu? Też połowę renty by mi odliczano?
slow_down

przez Kalebx3 20 gru 2014, 16:41
ZUS , nie popuści nikomu , tak samo jak Urząd skarbowy . Nawet po śmierci będą Cię ścigać ,,, tak więc nie kombinuj , tylko bierz tornister i marsz do szkoły . Bo jak drugi raz zarwiesz , to Ci tak dojebią ,że naprawdę zachorujesz ;)
Ja też mam dziś Meksyk pod deklem . Dołożyłem ten Ladasten niepotrzebnie i w tttaką złość sie wje-bałem ,że normalnie ,,,zaraz się chyba kleju nawącham ,,, dla równowagi ducha :lol:
>>> Jesteśmy żebrakami żyjącymi na koszt Boga >>>

przez Argish 20 gru 2014, 16:42
slow_down, zus zapewne nie daruje ci tego i mimo choroby będziesz musiał spłacać ten dług. Wszystko zależy od tego jak się z nimi "dogadasz", ale z racji tego, że nie masz możliwości oddać wszystkiego na raz to będą ci co miesiąc odciągać z tej renty, którą nadal pobierasz jakąś kwote tak długo aż zostanie spłacona całość. W przypadku gdybyś dostał rente socjalną myślę, ze by było identyczne, że też będą ci pobierać jakąs kwotę co miesiąc. Jeśli wcale nie bedziesz spłacał rzecz jasna, że odsetki będą rosnąć.

-- 20 gru 2014, 15:43 --

Kalebx3, dokładnie masz racje, niech lepiej popyla do szkoły bo może być tylko gorzej jeszcze a Zus nie odpuści :/
Tegretol 1-0-1
Deprexolet 0-0-1
Propranolol - doraźnie

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez Follow_ 20 gru 2014, 18:01
a leczysz się bu usprawiedliwić nieobecności?

NA przyszłość po prostu idź do lekarza i niech wypisze Ci zwolnienie lekarskie.
Poddaję się nie mam siły na walkę...
Zazdroszczę ludziom szczęścia.

Sortuj wg