Krótki opis neuroprzekaźników na podstawie moich doświadczeń

Masz pytanie związane z lekami ? Chcesz podzielić się 'wrażeniami' z innymi ? Farmakologia czy psychoterapia... ?

przez Lord Kapucyn 02 lut 2012, 01:41
Pierd...lisz, że głowa boli. A chemię to chyba studiowałeś w Hogwarcie albo w komórce pod schodami.

Nie ma czegoś takiego jak "receptory opiatowe". Opiaty to pozyskiwane z opium zasadowe związki chemiczne, m.in. morfina. Receptory o które zapewne Ci chodziło to receptory opioidowe, a substancje które na nie oddziałują to opioidy. Piszesz, że "coś jest na rzeczy z noradrenaliną", a tak się składa, że wenlafaksyna, której nie omieszkałeś wspaniałomyślnie pominąć (Effectin) to nie jest "takie inne SSRI" tylko SNRI, czyli jest m.in. inhibitorem wychwytu zwrotnego noradrenaliny. Pojedynczo może i gówno zdziała, ale w połączeniu z innym lekiem poprawa jest u wielu osób zauważalna. Jeśli benzodiazepiny to dla Ciebie idealne rozwiązanie na dłuższą metę to jedz je nawet garściami, tylko potem nie płacz jak będziesz musiał iść na detoks i odwyk. Zbyt długie agonizowanie GABA prowadzi do uzależnienia fizjologicznego.
There is one wonder drug, but in three substances.
In the name of the stimulating N-(4-Bromophenyl)adamantan-2-amine,
and of the empathogenic (±)-4-Amino-3-phenyl-butyric acid,
and of the nootropic Ethyl 1-(phenylacetyl)-L-prolylglycinate.

"Jeżeli przysłucham się uważniej, słyszę jak moje geny łkają".
Moderator/ R2 - D2

przez Zenonek 02 lut 2012, 10:16
Poziom danych neuroprzekaźników nie wpływa bezpośrednio na nasze myśli. Bo kazdy ma jakąs tam osobowość swoją...Ale neuroprzekazniki , aktywność danych części mózgu wpływa na wrażliwość psychiczną, próg lękowy , ogólną nerwowość, na zapętlania sie na negatywnych przejsciach itp itd mozna mnożyć przykłady.

Leki na te stany jednak troche pomagaja.

Zestawienie Puzynskiego dotyczy w zasadzie czystej postacji depresji, ktora tak naprawde rzadko wystpępuje (depresja bez lęków u osoby nie neurotycznej itp).

Przy lekkich depresjach TLPD i SSRI maja podobną skuteczność. Ale w kazdym opracowaniu naukowym jest podane, ze przy silnych depresjach z niepokojem, z duzym lękiem u osób silnie neurotycznych, z nerwicami najskuteczniejsze sa TLPD, bo one w dawkach terapeutycznych oprócz wystarczającego oddziaływanie na sero takze maja inne działania (zwłaszcza przeciwlękowe, uspokajajace co jest bardzo ważne). Natomiast SSRI w zasadzie maja znikome działanie przeciwlękowe i uspokajające.

przez malwina77 02 lut 2012, 10:42
Czasem SSRI dzialaja nawet lekotworczo i to przy dluzszym braniu, dlatego lekarze dodaja do nich np. neuroleptyki lub leki dzialajace receptorowo, ktore maja te przewage nad benzo, ze nie uzalezniaja.
Ciekawa kompozycja to TLPD plus SSRI, bo w zasadzie powinna ona usuwac wszystkie objawy choroby.
Syndrom Hallervordena-Spatza

Wenlafaksyna 75 mg
Mianseryna 60 mg
Lamotrygina 200 mg
Hydrochlorothiazid 25 mg

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez Zenonek 02 lut 2012, 10:45
TLPD + SSRI to w zasadzie najlepszy obecnie zestaw na nerwico-depresje czy tam stany lękowo-depresyjne.

Oczywiscie do czasu zsyntezowania antydepresantów o działaniu wybiórczym na GABA.

przez Spooky 02 lut 2012, 10:48
TLPD + SSRI to w zasadzie najlepszy obecnie zestaw na nerwico-depresje czy tam stany lękowo-depresyjne.

Działa bardzo krótko. Powoduje totalną anhedonię.

przez Zenonek 02 lut 2012, 10:48

przez miko84 02 lut 2012, 12:24
neuro_tykus widać, że nie przeczytałeś z uwagą wszystkiego co napisałem.

Zenonek to dodatkowe działanie przeciwlękowe TLPD to antagonizm 5-ht2c - mają go wszystkie, z tym, że nasilniej amitryptylina, klomipramina i doxepina. Jest też dodatkowe działanie na wychwyt noradrenaliny. Ale te działania można dziś zastąpić łącząc SSRI+mirtazapina, lub SNRI+mirtazapina i obywamy się bez perfidnych działań ubocznych TLPD - działania na alfa1, działania antycholinergicznego i blokowania kanałów sodowych co ma wpływ na serce.

Dlatego uważam, że jeśli samo SSRI działa to super, jeśli nie to dodajmy antagoniste 5-ht2c (np. mirtazapina), takie połączenie zazwyczaj okazuje się skuteczne.

malwina77 dopiero niedawno odkryto, że to działanie lękotwórcze SSRI to głównie receptor 5-ht2c (i u niektórych 5-ht2a). Szczerze powiedziawszy nie wierzę, że SSRI u osoby chorej na depresję nie miały ŻADNEGO działania pozytywnego - zazwyczaj jest to działanie na obsesje, spadki nastroju. Chodzi o to, by nie odstawiać tych leków jeśli choć w części działają dobrze tylko dołożyć antagonistę 5-ht2c - mirtazapinę, mianserynę, lub w ostateczności amitryptylinę, olanzapinę. Połączenie działania SSRI+antagonizm 5-ht2c daje świetny efekt terapeutyczny.

Zenonek brałem pare benzo i tu Cię zaskoczę ale nie miały u mnie działania przeciwdepresyjnego a przeciwlękowe było słabe. Na lęk o 100 razy mocniej zadziałało połączenie SSRI+antagonista 5-ht2c.

-- 02 lut 2012, 11:37 --

Spooky napisał(a):
Działa bardzo krótko. Powoduje totalną anhedonię.

Brałeś np sertralinę z amitryptyliną w większej dawce?
miko84

przez malwina77 02 lut 2012, 12:55
Jakos nie chce mi sie wierzyc w anhedonie po TLPD, one tak nie dzialaja.

Wenlafaksyna 75 mg
Mianseryna 60 mg
Lamotrygina 200 mg
Hydrochlorothiazid 25 mg

przez Spooky 02 lut 2012, 13:16
miko84, z klomipraminią w większej dawce.

malwina77, to se nie wierz.

przez Zenonek 02 lut 2012, 13:28
miko84, Bo SSRI + Mianseryna to tez dobry zestaw na depresję...TLPD mają także zrównowazone działanie na nora + niektóre np Klomi ma działanie neuroleptyczne.

TLPD maja dużo uboków owszem, ale czasami niestety tylko one pomagaja ludziom w najcięższych depresjach. I kazdy lekarz z duzym doswiadczeniem miał pelno takich przypadków.

przez Lord Kapucyn 02 lut 2012, 13:51
Potrzebuję czegoś aktywizującego na ciężką depresję (obniżony nastrój, obniżony napęd, apatia, anhedonia, zero motywacji, zmęczenie, marazm, pustka wewnętrzna) i OCD (głównie obsesje, ale kompulsje też). Lęku nie odczuwam wcale (ani wolnopłynącego, ani napadowego, nie mam problemu z somatami czy skłonnościami hipochondrycznymi) także dodatkowe działanie przeciwlękowe schodzi na dalszy plan. I najważniejsze: żeby lek nie wpływał na apetyt, a jeszcze lepiej - żeby zmniejszał łaknienie.

Mirtazapina
Silne działanie uspokajająco-nasenne mirtazapiny jest skutkiem antagonizmu receptora H1.
Często powoduje senność w ciągu dnia, wzmożenie łaknienia i przybranie na wadze.

Olanzapina
- szybki przyrost masy ciała, spowodowany podwyższonym łaknieniem
- senność oraz wydłużenie czasu snu, mniejsza aktywność w ciągu dnia

Dałoby się to jakoś obejść na okrętkę? Samokontrola i wstrzęmieźliwość nie wchodzi w grę (mam ED). I bez żadnych leków mam już wystarczający problem z wzmożonym łaknieniem. A na SSRI to już porażka. Okazało się, że w ramach "przekąski" zjadam tyle co przeciętny bulimik podczas trzech napadów żarłoczności. :hide:

Moderator/ R2 - D2

przez Spooky 02 lut 2012, 13:56
Mad_Scientist, Przykro mi chłopie. Masz przejebane jak ja, mimo że pieprzenie zenonka mówi coś innego. Na pocieszenie powiem, że statystycznie jesteś szczęśliwy :D

przez malwina77 02 lut 2012, 14:11
Po olanzapinie nie bylam senna, a aktywnosc byla wieksza, nie mniejsza.

Kombinacja ssri\snri plus mirtazapina plus olanzapina by ci pomogla zapewne, ale apetyt ma sie niewaski.

Moze fluoksetyna plus olanzapina? Laknienie powinno byc w normie do niskiego.

Wenlafaksyna 75 mg
Mianseryna 60 mg
Lamotrygina 200 mg
Hydrochlorothiazid 25 mg

przez Lord Kapucyn 02 lut 2012, 15:04
A czy ktoś się orientuje dlaczego FDA nie dopuściło amisulprydu w USA? Czytałem, że w niektórych krajach unii europejskiej przeprowadzono badania w których Solian w dawkach "prodopaminowych" (<200mg) wykazywał znacznie większą skuteczność w leczeniu umiarkowanej depresji niż SSRI. Nie mogę teraz znaleźć linka do tego artykułu. Ale np. we Włoszech amisulpryd w dawce 50mg pod nazwą Deniban jest zarejestrowany do leczenia dystymii.

Moderator/ R2 - D2

Sortuj wg