TOPIRAMAT (Topamax,Epitomax,Topiramat-ratiopharm)

OPINIE użytkowników na temat leków przepisywanych w leczeniu nerwic, depresji itp.

przez elfrid 01 wrz 2013, 18:50
Według mnie na lęki dobrze działają leki przeciwpadaczkowe poprzez swój wpływ na układ GABA ergiczny. Wszystkim którzy z jakiś względów są niezadowoleni z SSRI z czystym sercem mogę polecić wyprobowanie topiramatu, pregabaliny lub gabapentyny. Przy okazji stabilizuja nastrój więc nie ma tych jazd, które występują na antydeprsantach, charakterystycznego nasilenia objawów. Żadnego szału nie spowodują, ale zapewnią normalne funkcjonowanie.
pregabalina, wenlafaksyna

przez depas 01 wrz 2013, 22:44
Myślę że na kolejnej wizycie poproszę lekarza o topiramat. Niby nieszczególnie wierzę w stabilizatory, tym bardziej po nieudanych 5 miesiącach z Depakine, ale wygląda na to że topiramat, poprzez swoje działanie na GABA może mieć sens. Ja zawsze ultra pozytywnie reagowałem na substancje działające na ten układ, jak benzo czy alkohol. Zdaje się że topi nieco stępia funkcje poznawcze, ale jeśli odbywa się to przy okazji kasując niezdrowe myśli i odruchy, to może warto spróbować.
paroksetyna 40mg
mianseryna 60mg
amisulpryd 200mg

RIP Robin Williams (1951-2014)

przez elfrid 01 wrz 2013, 23:09
depas, Jeśli możesz sobie pozwolić na wydanie trochę więcej pieniędzy na leki spróbuj pregabaliny, jest zarejestrowana w GAD, względnie gabapentyny. Na GAB działa jeszcze wigabatryna i tiagabina również dość drogie. Topiramat ma złożony mechanizm działania m.in. wplywa na układ GABaergiczny. Moim zdaniem istotnie wycisza, tłumi emocje, ale nie ma to nic wspólnego z jakimś zglebowaniem. Po prostu wewnetrznie czuje sie spokój nic w srodku nie drzy a jednocześnie dystans do tego co dzieje sie dookola. Takze polecam. Obecnie biorę 100mg, docelowo 150mg. Niemniej jednak przy pierwszym podejściu dwa lata temu jeszcze w duecie z fluoksetyna, przy wprowadzaniu czułem się trochę struty.

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez depas 02 wrz 2013, 17:29
Pregabaliny próbowałem jakiś czas temu, interesujący lek muszę przyznać, myślę że mógłby być u mnie przydatny. Ale nie za taką ceną jaką sobie aktualnie śpiewają. Kiedy pojawią się generyki, na pewno będę zainteresowany. Z leków które wymieniłeś kojarzę jeszcze gabapentynę, czyli starszą wersję pregabaliny. Ten lek również biorę pod uwagę, zasugeruję doktorowi topiramat i gabapentynę, zobaczę co na to powie.
Wcześniej skreśliłem stabilizatory, bo wydawało mi się że generalnie jest to wszystko jedno i to samo. Depakine nie dawało żadnych rezultatów (poza ubokami), a o lamotryginie czytałem opinie typu "dopiero po pół roku brania mogę powiedzieć że czuję jej działanie"... Nie dla mnie takie specyfiki, mogę spokojnie dać lekowi parę miesięcy na rozkręcenie, ale bez przesady. Za to z Twoich między innymi postów wynika że topiramat daje zauważalne efekty praktycznie od razu, i podejrzewam że z gabapeentyną byłoby podobnie, skoro oba oddziaływują na słynny układ GABA, którego jestem dużym fanem :)
paroksetyna 40mg
mianseryna 60mg
amisulpryd 200mg

przez Kalebx3 02 wrz 2013, 17:53
Depas , dla mnie Topi byłby prawie "idealnym" lekiem gdyby nie tępił funkcji intelektualnych , czyli jak mówi bardzo trafnie Elfrid "glebował". Poza tym wzmagał u mnie lekkie depresje , ale są też doniesienia o jego anty-depresyjnym działaniu. Jakby nie patrzeć lek z wielkim potencjałem ANTYnałogowym . Warto spróbować ,ale cudów to po tym specjalnie nie będzie. Jak ktoś chce skończyć z petami i alko to ten lek jak znalazł.
>>> Jesteśmy żebrakami żyjącymi na koszt Boga >>>

przez elfrid 02 wrz 2013, 17:53
depas, nie możesz sobie obiecywac zbyt wiele. Topiramat w żaden sposób nie działa rozluźniajaco jak benzo. Podejrzewam że gabapentyna i pregabalina również. Po prostu wycisza emocje, a tym samym również lęki. Łapię się dystans i jakiś spokój dzięki temu.
Ja w każdym razie chyba spróbuję pregabaliny dla porównania.

przez depas 02 wrz 2013, 18:11
Nie spodziewam się działania benzo-podobnego, gdyby te leki miały takie efekty, byłyby niechętnie przepisywane jak benzo. Zresztą, gdyby tak było, pewnie bym się nie powstrzymał i nadużywał, a nie o to chodzi. Liczę raczej na wewnętrzne wyciszenie, chętnie także odrobinę stępienia emocji, bo często mam ich w sobie zbyt dużo. Z tego co można wyczytać na wiki, zwłaszcza topiramat może dawać takie efekty, co dla niektórych osób jest powodem zaprzestania stosowania tego leku. Być może u mnie taki stan będzie wskazany. Myślę że spróbuję obu tych środków i spróbuję zostac na jednym z nich dłużej, jeśli będzie miało to sens. Plus oczywiście jeśli mój doc nie będzie miał nic naprzeciw.
Jeśli chodzi o Lyricę to jak najbardziej bym ją Tobie polecał. Wprawdzie używałem jej dość krótko, ale efekty były zachęcające, nieco podobne do benzo ale jednak inne, subtelniejsze. Za pierwszym razem przedobrzyłem i wziąłem 450mg, radzę raczej wrzucić na start 150, max 300mg.
paroksetyna 40mg
mianseryna 60mg
amisulpryd 200mg

przez elfrid 02 wrz 2013, 18:58
depas, jak miałbym 300mg dziennie, to poszedlbym z torbami. Kuracja 300mg na dzień wychodzi 500zł miesięcznie. No bez przesady.
Topiramat na pewno zapewni stempienie emocji, ale nie ich brak, więc może to być przez użytkownika odbieranie pozytywnie, zwłaszcza kiedy emocji jest za dużo lub gdy są zbyt skrajne.

przez depas 02 wrz 2013, 19:43
Kalebx3 napisał(a):Jak ktoś chce skończyć z petami i alko to ten lek jak znalazł.

To mamy kolejny powód dla którego warto topi przetestować. Z chęcią pozbyłbym się pociągu do alkoholu i innych rzeczy, choć nie bardzo wyobrażam sobie kompletną abstynencję. Ale dłuższa przerwa, albo chociaż zmniejszenie "parcia na szkło", czemu nie?

-- 02 wrz 2013, 19:46 --

elfrid napisał(a):Topiramat na pewno zapewni stempienie emocji, ale nie ich brak, więc może to być przez użytkownika odbieranie pozytywnie, zwłaszcza kiedy emocji jest za dużo lub gdy są zbyt skrajne.

Właśnie o coś takiego by mi chodziło, w szczególności skrajność emocji. Byłoby optymalnie gdyby udało się nieco zbalansować emocje, nie stając się przy tym żywym trupem. Wszystko kwestia dawki podejrzewam.
paroksetyna 40mg
mianseryna 60mg
amisulpryd 200mg

przez elfrid 02 wrz 2013, 20:12
depas, No to może akurat Ci podpasuje. Tylko trzeba zaczac od malej dawki tj 25mg i zwiekszac stopniowo. A kiedy wybierasz się do lekarza?

przez Kalebx3 02 wrz 2013, 20:12
Wszystko kwestia dawki podejrzewam.

dokładnie .
dobrze wyważona dawka to podstawa dobrego leczenia i ,,,zadowalających efektów.
>>> Jesteśmy żebrakami żyjącymi na koszt Boga >>>

przez elfrid 02 wrz 2013, 20:16
Kalebx3, właśnie. Jakbyś zaczął od 25mg i zwiększał stopniowo co tydzień a jednocześnie brał regularnie, to chyba to stępienie funkcji poznawczych by przeszło. A z tego co pamiętam to brałeś w kratkę.

przez depas 02 wrz 2013, 21:21
elfrid napisał(a):A kiedy wybierasz się do lekarza?

Pod koniec miesiąca. Zasugeruję topiramat i gabapentynę, zobaczymy co mu bardziej przypasuje. Ale i tak postaram się wypróbować oba.
paroksetyna 40mg
mianseryna 60mg
amisulpryd 200mg

przez elfrid 02 wrz 2013, 21:37
depas, na zagranicznych forach wyczytałem, że wiele osób znacznie przytylo po pregabalinie. Kalebax też podawał, że miał wilczy apetyt po tym leku. Ja muszę uważać na wagę bo często mi się waha. Także uwzględniając cenę plus wzrost apetytu i przyrost masy ciała chyba zostanę na topiramacie. Tym bardziej, że bardzo ładnie mi za tym podejściem zaczyna działać i stopniowo powolutku sobie zwiekszam.
Ale daj znać jak z gabapentyna bo generyki można brać w przyzwoitych dawkach (nie minimalnych jak Lyrica) za na prawdę rozsądną cenę.

Sortuj wg