ESCITALOPRAM(Lexapro,Lenuxin,Depralin,Mozarin,Escitil,Elicea

OPINIE użytkowników na temat leków przepisywanych w leczeniu nerwic, depresji itp.

Czy escitalopram pomógł Ci w Twoich zaburzeniach?

Tak
156
58%

Nie
75
28%

Zaszkodził
36
13%

Liczba głosów : 267

przez amelia83 27 cze 2013, 15:16
Dark Passenger, :shock: ale ten leki musi mi pomóc, takie mam nadzieje wobec niego, wogóle jak to mi nie pomoze to nie wiem co zrobie :bezradny:
'Jeśli nie umiesz latać, biegnij. Jeśli nie umiesz biegać, chodz. Jeśli nie umiesz chodzić czołgaj się. Ale bez względu na wszystko- Posuwaj się naprzód '
M. Luther King

'jak o mnie ktoś zapyta powiedzcie mu że znikam, za równoległym światem, gdzie liczby nie są ważne'

przez Lord Kapucyn 27 cze 2013, 15:19
amelia83, Chciałbym, żeby tak było. Ja brałem zarówno escitalopram 5->10->15->20mg jak i citalopram 20->40mg (to są ekwiwalenty jeżeli chodzi o dawki 10-20mg escitilu = 20-40mg citalu)- i w moim przypadku się te leki nie sprawdziły, różnice tak jak mówiłem niewielkie. Ale mam nadzieję, że u Ciebie zaskoczy.

-- 27 cze 2013, 15:23 --

To jest taki myk jak zrobiła firma Wyeth/Pfizer- wprowadziła wenlafaksynę (Efectin/Efexor), a potem wprowadziła na rynek deswenlafaksynę (Pristiq)- czyli jeden z metabolitów wenlafaksyny. I maszynka z mamoną dalej się kręci.

-- 27 cze 2013, 15:25 --

Tzn. nie mówię, że to są złe leki, ale mówię jedynie, że zmiana citalu na esci imho mija się z celem, jeśli ten pierwszy nie pomógł.
There is one wonder drug, but in three substances.
In the name of the stimulating N-(4-Bromophenyl)adamantan-2-amine,
and of the empathogenic (±)-4-Amino-3-phenyl-butyric acid,
and of the nootropic Ethyl 1-(phenylacetyl)-L-prolylglycinate.

"Jeżeli przysłucham się uważniej, słyszę jak moje geny łkają".
Moderator/ R2 - D2

przez amelia83 27 cze 2013, 15:29
Dark Passenger, dzięki pożyjemy zobaczymy ;)

-- 27 cze 2013, 14:32 --

Dark Passenger, citabax pomógł mi na poczatku, wyciągnął mnie z ciężkiej depresjii a terz już nie pomaga, od 2 tyg jestem na dawce 40mg citabax i jest bardzo zle
'Jeśli nie umiesz latać, biegnij. Jeśli nie umiesz biegać, chodz. Jeśli nie umiesz chodzić czołgaj się. Ale bez względu na wszystko- Posuwaj się naprzód '
M. Luther King

'jak o mnie ktoś zapyta powiedzcie mu że znikam, za równoległym światem, gdzie liczby nie są ważne'

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez MalaMi1001 28 cze 2013, 08:50
Powiedzcie mi jak długo to dziadowstwo się rozkręca, bo ja juz powoli zaczynam tracić siły. 3 tygodnie już biorę i NIC! Może tydzień było w miarę fajnie, a potem zjazd w dół. Dodam, że Eliceę zaczęłam brać od małej dawki schodząc z wenlafaksyny, którą przyjmowałam 1,5 roku. Nie mam więc żadnego porównania jak długo to wchodzi. Teraz zaczęłam brać bez niczego Eliceę. Pamiętam, że wenlafaksyna zaczęła na mnie działać w zasadzie od razu, więc nie wiem czy czekać czy dymać do lekarza po zmianę na właśnie wenlafaksynę. Co o tym myślicie?

przez Lord Kapucyn 28 cze 2013, 09:58
SSRI to nie Apap i nie działają od zażycia pierwszej tabletki. To wymaga kilku tygodni bo nie chodzi tylko o zablokowanie wychwytu zwrotnego serotoniny, ale też zwiększenie gęstości rozsiania receptorów serotoniny i ich desensytyzację.

Moderator/ R2 - D2

przez Arhol 28 cze 2013, 10:05
Ostatnio jest trochę lepiej...może esci zaczyna działać
"Whoever fights monsters should see to it that in the process he does not become a monster. And when you look into the abyss, the abyss also looks into you"
Why was it I seeing more beauty in death rather than life?
Moderator

przez MalaMi1001 28 cze 2013, 11:05
Tyle wiem, ale pamiętam też doskonale swoją pierwszą tabletkę wenli, kiedy jadąc do pracy zwymiotowałam sobie cały samochód i ledwo dojechałam do domu, bo nikt nie uprzedził mnie, że aż takie jazdy może wywołać pierwsza tabletka. Kolejne dni silnie stłumiły moje scenariusze w głowie, potrafilam się skupić na codzienności a nie na rozgrzebywaniu przeszłości coraz to głebiej. Więc sorry, ale widzę diametralną różnicę pomiędzy jednym lekiem a drugim. W zasadzie nie mam ani jednego skutku ubocznego po esci, może przez kilka dni nie chciało mi sie jeść, mimo, że czułam ściskanie w żołądku z głodu. I wszystko wróciło do normy, oprócz tego, że lek nie działa.

przez Lord Kapucyn 28 cze 2013, 12:33
MalaMi1001 napisał(a):ale pamiętam też doskonale swoją pierwszą tabletkę wenli, kiedy jadąc do pracy zwymiotowałam sobie cały samochód i ledwo dojechałam do domu, bo nikt nie uprzedził mnie, że aż takie jazdy może wywołać pierwsza tabletka.

To był wynik "wejściowych" skutków ubocznych, gdy organizm przyzwyczaja się do leku- u większości osób z czasem one przemijają, zwykle po 2-3 tygodniach. Wenla ma to do siebie, że na początku może powodować nudności, wymioty, utratę łaknienia itp. SSRI/SNRI blokują wychwyt zwrotny i zwiększają poziom serotoniny praktycznie już pierwszego dnia, ale efekt przeciwdepresyjny i poprawa nastroju przychodzi czasami dużo później- po kilku tygodniach. Dlaczego? Patrz mój post powyżej.

-- 28 cze 2013, 12:35 --

Co do escitalopramu, patrz mój post 2 strony wcześniej w tym temacie-

Dark Passenger napisał(a):
Calineczka1990 napisał(a):kiedyś słyszałam że esci jest silniejsze i ma łagodniejsze uboki, ale myślę że to zależy od organizmu. Ja po nim śpię jak niemowlę ;)

Escitalopram wykazuje średnio-silne powinowactwo do SERT- transportera serotoniny (najsilniejsze wykazuje paroksetyna) i jest najbardziej selektywnym SSRI.

"Powinowactwo jest pomiarem „mocy” oddziaływania leku na określoną strukturę- np. wiązania z receptorem."

"Selektywność to zdolność leku do wybiórczego działania na określone struktury- np. typ receptora. Im jest wyższa selektywność, tym mniejsze ryzyko wystąpienia działań niepożądanych."

"Selektywność SSRI polega na sile wychwytu serotoniny w stosunku do innych amin biogennych jak np. noradrenalina, dopamina ale także w mniejszym stopniu i znaczeniu pobudzanie przezeń receptorów muskarynowych, adrenergicznych czy histaminowych. Im wyższa selektywność SSRI tym stosunek wychwytu serotoniny do innych amin jest większy."

Czyli w teorii escitalopram jako najbardziej selektywny SSRI powinien odznaczać się mniejszą ilością skutków ubocznych. Ale może odbywać się to kosztem efektywności.

Np. starsze, trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne, które były nieselektywnymi inhibitorami wychwytu zwrotnego serotoniny (i noradrenaliny) mogą w pewnych przypadkach odznaczać się większą skutecznością niż SSRI, ale też większą ilością działań niepożądanych- głównie poprzez wyraźny wpływ antycholinergiczny.

Moderator/ R2 - D2

przez amelia83 29 cze 2013, 13:09
dziś dzień 2 na esci mdłości, chyba efekt uboczny poza tym ok
M. Luther King

przez Asmo 29 cze 2013, 17:00
Biorę miesiąc. Więc coś powiem.
Pierwszy tydzień nasilenie lęków, masakra z psem koło bloku ciężko było iść. Problemy ze snem mam non stop, z ciśnieniem już nie bo biore leki. Mam więcej energi, motywacji nie, oczy jak 5zł, z napadami agresji i petard słownych minimalna zmiana jakoś mogę się nie kiedy pohamować ale za każdym razem jestem co raz bliżej granic wytrzymałości i jak wybuchnę to poprostu katastrofa będzie. Huśtawki nastroju dalej mam, miniamlnie rzadziej ale tak samo mocne, uczucie pustki rzadziej mi się przypomina ale jest dalej i wcale nie słabsze, to samo z poczuciem beznadziejności. Nie ufność i uprzedzenie do ludzi mam dalej. Inne sprawy które mi dolegają bez zmian ale co do nich jestem świadom, że leki na nie nie pomogą tylko terapia.

Sądzicie, że to czas na zmianę leku? Psycholog za 4dni, psychiatra za 3tyg. Biorę 15mg
F31 - wredna suka!

Lit 750mg
Venlafaksyna 300mg
Lamotrygina 200mg
Kwetiapina 50mg
Xanax, Clonazepam (sometimes)

przez MalaMi1001 29 cze 2013, 23:24
Dark Passenger - chodziło mi o to, że do psychiatry trafiłam w naprawdę złym stanie i pomijając fakt pierwszej tabletki i tego, co się wtedy wydarzyło od razu czułam działanie. Byłam taka myślowo zawieszona, jakby ktoś momentalnie uciął te wszystkie myśli, działanie antydepresyjne nie pamiętam kiedy nastąpiło, dla mnie ważny był fakt nie analizowania, nie wspominania od samego początku i to myślę, że też wpłynęło na ogólne samopoczucie. Po esci tego nie ma. Są dni gdzie czuję się nieco lepiej, ale wystarczy ten katalizator i znowu wszystko wraca do normy, jest do bani, znowu kołowrotek myślowy więc i samopoczucie z automatu leci w dół. Czytałam wiele pozytywnych opinii o Ability czy jakoś tak, ale niestety nie stać mnie na taką kurację, a schizofrenii nie mam. Chociaż ja sama uważam, że to moje ciągłe analizowanie, rysowanie sobie w głowie scenariuszy, ze chciałabym żeby było tak, a nie inaczej, wyobrażanie sobie to nie jest objaw ani zaburzeń adaptacyjnych, które na początku u mnie zdiagnzowano, ani dystmii, która była ostatnią diagnozą. Ja tego w swojej głowie nie kontroluję. Tzn jak tylko kapnę się, że właśnie sobie znowu coś wyobrażam "krzyczę" na siebie w myślach. Ale nawet jak jestem czymś zajęta i skupiona nie kontroluję tego, że znów zaczynam sobie coś w głowie układać. I na ten objaw esci nie działa. Wenlafaksyna tutaj spisała się znakomicie w tej początkowej fazie, kiedy to wracając z pracy kładłam się na łóżko i wyłam do księżyca, przy czym po 1,5 roku biorąc już dawkę 225mg czułam się fatalnie, ale problem z którym przyszłam zniknął. I tutaj padła decyzja o zmianie na esci. Przy czym było już tak dobrze w miarę, że nie czułam jakiegoś super działania i zdecydowałam się na odstawienie leków.

przez Little Red Fox 30 cze 2013, 11:42
a mnie za kilka dni czeka prawdopodobnie zwiększenie dawki, bo ostatnio miałam niemały kryzys :roll:
więc liczę, że wszystko rozejdzie się po kościach :hide:
A jak już jesteśmy przy ochronie, to ja dam ci podarek.
Kotka. Będziesz go karmił, czesał i codziennie głaskał, bo kotek to bardzo lubi.
Za to jak ktoś przyjdzie ciemną nocką, żeby ci poderżnąć gardło, to kotek go zeżre.

(Ewa Białołęcka)

przez kalikali1 30 cze 2013, 12:45
Mam pytanie,i oczekuje na konkretną odpowiedź:
Wiem zę jako jedyny SSRI citalopram działa na histamine,a jak ma się sprawa z escitalopramem,moze silniej na to działa? chodzi mi o histamine,które powoduje ze przyjnamije benzo na mnie normalnie dzialają.
Czekam że rzeczowom odpowiedż.

przez Lord Kapucyn 30 cze 2013, 12:56
kalikali1,

Citalopram jest bardzo słabym antagonistą receptora histaminowego H1- na poziomie porównywalnym z klomipraminą. Z kolei escitalopram wiąże się z tym receptorem i receptorami muskarynowymi około sześć razy słabiej niż citalopram.

Moderator/ R2 - D2

Sortuj wg