Skocz do zawartości
Nerwica.com

Male literki


Polaco90

Rekomendowane odpowiedzi

Eee, moze to zabrzmi dziwnie, ale czy czytanie tekstow z mala czcianka pogarsza Ci wzrok? Mam ksiazke (600 stron), ktora mam ochote przeczytac i... mam dwie "wersje"; jedna to na komputerze w formie e-booka, i druga to w formie papierowej, tyle ze z super malymi literkami. Mam tez krotkowzrocznosc, i nie za bardzo chce nadwyrezac moj wzrok, dlatego bylbym bardzo wdzieczny za rozwianie moich watpliwosci.

Z gory dzieki za pomoc!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wystarczy, że masz źle dobrane ustawienia monitora i słabo oświetlone pomieszczenie to czytanie ebooków, nawet z największą czcionką jaką sobie ustawisz, może Ci szybko zrujnować wzrok.

Ale jeżeli czytanie wersji papierowej wyraźnie Cię męczy to skonfiguruj sobie odpowiednio jasność i kontrast monitora, dobierz odpowiednią czcionkę i spróbuj wersję elektroniczną. Wszystko zależy od Ciebie.

Najlepiej to iść do okulisty i "wyrobić" sobie po prostu okulary do czytania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

KeFaS, czyli wersja papierowa jest bardziej "zdrowa"? Ta czcionka w tej wersji (to poprostu wydrukowany e-book) jest naprawde mikroskopijna, ale z przeczytaniem jej nie mam wiekszych problemow; nie musze ani nurkowac nosem, ani nic w tym stylu. Tyle, ze ekspertem nie jestem, stad tez pytanie na temat wplywu czcionki na wzrok (wiadomo, oczy sie bardziej "mecza"). Dzieki za odpowiedz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trudno to stwierdzić w zasadzie, bo to zależy od wielu czynników, np. właśnie od oświetlenia. Jak się czyta w ciemnościach, obojętnie co i na czym to szybko można się ze wzrokiem pożegnać - wiem to po sobie, bo jeszcze kilka lat temu miałem dosyć dobry wzrok, a teraz jak oglądam film (na dosyć dużym TV 32-calowym) to muszę przysuwać fotel dosyć blisko, żeby mi się napisy nie rozmazywały. :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Polaco90,

moim zdaniem papierowa jest lepsza ,do tego pozycja do czytania i dobre oświetlenie .

Jeżeli małe literki powodują ,że jest cos nie hallo to może sugerować wadę wzroku .

Wybierz się do okulisty i sprawdź ,tylko do prawdziwego okulisty a nie do oszołomów ze

sklepów typu visin czy jakaś inna doża siec,robiących badania na sztukę i na odwal się .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też mam zepsuty wzrok od czytania na kompie, wydaje mi się, że papier jest zdrowszy niż średniej klasy wyświetlacz. Dopiero ekrany OLED (może jeszcze dobre TFT), albo na bazie e-papieru są tak samo dobre do czytania, jak ze zwykłej kartki. Zwykły, tani LCD w notebooku jest zabójczy. Od jednej książki wzrok się nie popsuje.

Wiem, że istnieje książka z ćwiczeniami na poprawę wzroku (podobno można przywrócić całkowicie ostre widzenie, ale nie znam nikogo kto by wytrwał do końca ćwiczeń), autor to Bates, a tytuł "samoleczenie wzroku" bodajże, książka jest dosyć stara.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

NoOneLivesForever, nie do końca, wszystko zależy od ustawień monitora. Nawet na CRT można "przyjemnie" sobie czytać, wystarczy go dobrze skonfigurować i nie siedzieć przy kompie w ciemnościach.

Tak samo czytanie książek papierowych w słabo oświetlonym pomieszczeniu zabija wzrok.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli musisz przez to mrużyć oczy i wyraźnie Ci przeszkadza to pewnie też. Generalnie wszystko przez co oczy się bardziej męczą będzie dla nich szkodliwe, więc oświetlenie powinno się odpowiednio "wyważyć" dla siebie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×