Skocz do zawartości
Nerwica.com

Boicie się łykać leki?


Rosa26

Rekomendowane odpowiedzi

Lord Kapucyn, ja brałam acard przez kilka mcy i tez nic sie nie działo. Kiedys zapytałam dawno temu lekarza gastrologa jak to jest z tym gryzieniem on powiedział ze głownie tak producenci pisza zeby nie miec pozwów o to ze zjepali komus zoladek praktycznie 99% leków mozna rozgryzac. Ja mam jeszcze leki kardiologiczne i na tarczyce i tez rozgryzam.

 

Podobnie jak dziesiątki, setki, tysięcy osób zażywa NLPZy (ibuprofen(Ibuprom, Ibum, Nurofen), kwas acetytylosalicylowy(Aspiryna, Polopiryna), ketoprofen(Ketonal), metamizol(Pyralgina) itp. ) razem z SSRI i nic złego im się nie dzieje, tymczasem większość źródeł podaje, że występuje pomiędzy nimi interakcja ISTOTNA , przekopiuję za OSOZ:

 

Przyjmujesz leki zawierające w swoim składzie NLPZ oraz SSRI. Łączne stosowanie tych leków zwiększa ryzyko wystąpienia krwawień w obrębie przewodu pokarmowego. Może to być szczególnie niebezpieczne jeżeli cierpisz na chorobę wrzodową żołądka i dwunastnicy, lub inne schorzenia zapalne jelit. Jeżeli leki zostały przepisane przez różnych lekarzy, wskazana jest konsultacja w celu ustalenia, czy leki te mogą być jednocześnie stosowane, a jeśli tak, to czy nie zachodzi konieczność zmiany zaleceń odnośnie dawkowania. W przypadku, gdy leki zaordynował ten sam lekarz przestrzegaj schematu dawkowania. W razie wystąpienia nudności, uczucia ciężaru, dyskomfortu w nadbrzuszu, bólu brzucha, biegunki, krwi w kale, smolistych stolców, lub innych niepokojących objawów - niezwłocznie skontaktuj się z lekarzem.

 

Znajoma osoba, która miała wcześniej problemy z wrzodami i nadżerkami błony śluzowej żołądka spożyła naproksen (NLPZ) będąc na paroksetynie (SSRI). Skończyło się to krwotokiem wewnętrznym (na szczęście niegroźnym).

 

Opisy tych interakcji tak samo jak zalecenia co do zażywania leków nie powstają po to, żeby kogokolwiek straszyć, tylko po to aby realnie opisać problematykę.

A zasada jest prosta:

- SSRI hamują wychwyt zwrotny serotoniny przez płytki krwi (pośrednie działanie antyagregacyjne);

- NLPZy działają antyagregacyjnie i wykazują działanie drażniące na błonę śluzową żołądka;

- większość SSRI poprzez swój inhibicyjny wpływ na enzymy cytochromu P450 może podnosić stężenia konkretnych NLPZów(tym samym nasilając ich siłę działania i działania niepożądane);

- w świetle badań z ostatnich lat wynika, że NLPZy podawane łącznie z SSRI redukują działanie przeciwdepresyjne tych pierwszych;

 

Ja sam zażywając przez lata SSRI, gdy musiałem to stosowałem ibuprofen(Ibum), kwas acetylosalicylowy(Aspirynę), metamizol(Pyralginę) i też nic się nie działo. We wszystkim trzeba zachować rozsądek. Ale jeżeli ktoś spełnia poniższe warunki:

- miał kiedyś problemy z chorobą wrzodową żołądka i dwunastnicy

- jest nadkażony helicobacter pylori

- ma problemy natury psychosomatycznej, źle znosi stres

, to raczej powinien wystrzegać się takiej kombinacji leków, a same NLPZy brać możliwie krótko i w małych dawkach.

 

 

ja ci coś powiem , jadłem regularnie paracetamol + pyralgina , szlo też ibuprofen i nie małe dawki tego wszystkiego też antidole i caly czas byłem na SSRI to są mity , pewien okres czasu jadłem 3gramy paracetamolu dziennie , 6 tabletek solpadeiny musującej z rana na raz , bo sporo kofeiny troch

e kody , tak zaczynałem dzień , a po tym wrzucałem 40 mg paroksetyny.

 

Alat,Aspat w normie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przecież w ogóle co napisałem?

 

Ja sam zażywając przez lata SSRI, gdy musiałem to stosowałem ibuprofen(Ibum), kwas acetylosalicylowy(Aspirynę), metamizol(Pyralginę) i też nic się nie działo.

 

Podobnie jak dziesiątki, setki, tysięcy osób zażywa NLPZy (ibuprofen(Ibuprom, Ibum, Nurofen), kwas acetytylosalicylowy(Aspiryna, Polopiryna), ketoprofen(Ketonal), metamizol(Pyralgina) itp. ) razem z SSRI i nic złego im się nie dzieje (...)

 

Znajoma osoba, która miała wcześniej problemy z wrzodami i nadżerkami błony śluzowej żołądka spożyła naproksen (NLPZ) będąc na paroksetynie (SSRI). Skończyło się to krwotokiem wewnętrznym (na szczęście niegroźnym).

 

We wszystkim trzeba zachować rozsądek. Ale jeżeli ktoś spełnia poniższe warunki:

- miał kiedyś problemy z chorobą wrzodową żołądka i dwunastnicy

- jest nadkażony helicobacter pylori

- ma problemy natury psychosomatycznej, źle znosi stres

, to raczej powinien wystrzegać się takiej kombinacji leków, a same NLPZy brać możliwie krótko i w małych dawkach.

 

P.S. Paracetamol nie jest NLPZem. Solpadeine(kodeina,kofeina,paracetamol) też nie zawiera żadnego NLPZa. Antidol (paracetamol kodeina) też nie.

P.S.2 Nie pisałem nic o schorzeniach wątroby, więc nie wiem odnośnie czego te enzymy wątrobowe (alat, aspat).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przecież w ogóle co napisałem?

 

Ja sam zażywając przez lata SSRI, gdy musiałem to stosowałem ibuprofen(Ibum), kwas acetylosalicylowy(Aspirynę), metamizol(Pyralginę) i też nic się nie działo.

 

Podobnie jak dziesiątki, setki, tysięcy osób zażywa NLPZy (ibuprofen(Ibuprom, Ibum, Nurofen), kwas acetytylosalicylowy(Aspiryna, Polopiryna), ketoprofen(Ketonal), metamizol(Pyralgina) itp. ) razem z SSRI i nic złego im się nie dzieje (...)

 

Znajoma osoba, która miała wcześniej problemy z wrzodami i nadżerkami błony śluzowej żołądka spożyła naproksen (NLPZ) będąc na paroksetynie (SSRI). Skończyło się to krwotokiem wewnętrznym (na szczęście niegroźnym).

 

We wszystkim trzeba zachować rozsądek. Ale jeżeli ktoś spełnia poniższe warunki:

- miał kiedyś problemy z chorobą wrzodową żołądka i dwunastnicy

- jest nadkażony helicobacter pylori

- ma problemy natury psychosomatycznej, źle znosi stres

, to raczej powinien wystrzegać się takiej kombinacji leków, a same NLPZy brać możliwie krótko i w małych dawkach.

 

P.S. Paracetamol nie jest NLPZem. Solpadeine(kodeina,kofeina,paracetamol) też nie zawiera żadnego NLPZa. Antidol (paracetamol kodeina) też nie.

P.S.2 Nie pisałem nic o schorzeniach wątroby, więc nie wiem odnośnie czego te enzymy wątrobowe (alat, aspat).

 

ale ja nie do ciebiew pije tylko ogolnie pisze , wiem paracetamol nie jest ale podobno mocno jebnie wątrobe , dlatego napisałem o enzymachy , zaś pyralgina jest NLPZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pyralginę (czyli metamizol sodowy) to w ogóle w większości krajów europejskich (jeżeli nie we wszystkich) poza mUndrą Polską wycofano ze względu na sporo przypadków agranulocytozy (patrz: gugiel). No ale tak jest w tym oświeconym kraju, naprawdę dobrych leków nie ma, a te które w innych nacjach wzbudzają uśmiech politowania przepisuje się u nas nagminnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pyralginę (czyli metamizol sodowy) to w ogóle w większości krajów europejskich (jeżeli nie we wszystkich) poza mUndrą Polską wycofano ze względu na sporo przypadków agranulocytozy (patrz: gugiel). No ale tak jest w tym oświeconym kraju, naprawdę dobrych leków nie ma, a te które w innych nacjach wzbudzają uśmiech politowania przepisuje się u nas nagminnie.

 

ja jak miałem mega bół zęba to pyralgina ale 1,5 grama dała rade , a ibuprofen 600 nie :) odpisz mi lepiej na moje pw

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lord Kapucyn, naproksen to ja zre garsciami p/bolowo i ok, ponad tydzien co mc :D Tak jak piszesz jak ktos ma problemy zoladkowe lub ja dodaje watrobowe to nawet jak zje tort to poleci do wc albo go powiaza do szpitala. Odkad biore antydepresanty mam wyniki ksiazkowe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×