Skocz do zawartości
Nerwica.com

gdzie szukać wsparcia psychologicznego


salvorin

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Jestem po 3 miesięcznej psychoterapii grupowej o podejściu mieszanym i po przerwanej po dwóch miesiącach indywidualnej terapii psychodynamicznej.

 

Podczas terapii indywidualnej doszedłem do wniosku, że bardziej potrzebowałbym czegoś co mój psychoterapeuta określił jako wsparcie psychologiczne, tzn rozmowa z kimś miłym, współczującym, dowartościowującym, doświadczonym życiowo zamiast pseudointelektualnych pogawędek. I tu pojawia się moje pytanie: gdzie szukać takiej pomocy?

 

Nie mam ochoty na bycie przekonywanym o wyższości klasycznych technik psychoterapeutycznych i o moich rzekomych ucieczkach - proszę o konkretne odpowiedzi gdzie mogę otrzymać pomoc o jaką pytam w okolicach Warszawy (najlepiej z NFZ).

 

Pozdrawiam,

Mariusz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Jestem po 3 miesięcznej psychoterapii grupowej o podejściu mieszanym i po przerwanej po dwóch miesiącach indywidualnej terapii psychodynamicznej.

Podczas terapii indywidualnej doszedłem do wniosku, że bardziej potrzebowałbym czegoś co mój psychoterapeuta określił jako wsparcie psychologiczne, tzn rozmowa z kimś miłym, współczującym, dowartościowującym, doświadczonym życiowo zamiast pseudointelektualnych pogawędek. I tu pojawia się moje pytanie: gdzie szukać takiej pomocy?

Jeśli Ty doszedłeś do takiego wniosku, to z jakiegoś powodu terapia zaczęła Ci nie odpowiadać. Wspomniałeś poniżej o ucieczce. Niestety, tak to wygląda , a terapeuta z pewnością miał rację. Cóż...terapia to nie pseudointelektualne pogawędki, tak jak Ty twierdzisz, to proces, w wyniku którego efekty przychodzą po nieco dłuższym okresie czasu.

Wsparcie psychologiczne .... to zależy z jakimi trudnościami się borykasz. Ludzie współuzależnieni uzyskują takie wsparcie na grupach AA, rodzice dzieci autystycznych też spotykają się w określonych grupach, zrzeszają się, tworzą stowarzyszenia.

Psycholodzy zatrudnieni w Poradniach Zdrowia Psychicznego na krótką metę mogą Cię wesprzeć bez wciągania w terapię. Ale jeśli okaże się, że Ty chcesz dłużej korzystać z takiej pomocy, uwierz, że każdy psycholog/terapeuta dojdzie do wniosku, ze Tobie potrzebna jest terapia.

Skoro potrzebujesz takiego wsparcia przez dłuższy okres, oznacza to, że masz trudności. Nad trudnościami się pracuje, a to już są ramy terapii.

Nie mam ochoty na bycie przekonywanym o wyższości klasycznych technik psychoterapeutycznych i o moich rzekomych ucieczkach - proszę o konkretne odpowiedzi gdzie mogę otrzymać pomoc o jaką pytam w okolicach Warszawy (najlepiej z NFZ).

 

Nie będę Cię przekonywała Mariuszu.

 

Wyróżnić można następujące formy pomocy psychologicznej

 

1. Konsultacja – to spotkanie, którego podstawowym celem jest rozpoznanie problemu

oraz motywu z jakim dana osoba zgłasza się do specjalisty, a także określenie przez

terapeutę najkorzystniejszego sposobu pomocy. Na konsultacje do specjalisty mogą

zgłaszać się wszystkie osoby, które odczuwają dyskomfort w swoim życiu, także

małżeństwa i rodziny.

2. Porada psychologiczna – może być udzielana podczas spotkania indywidualnego,

rozmowy telefonicznej bądź listownie, a obecnie coraz bardziej popularne są porady

on-line. Celem porady jest udzielenie osobie szukającej rozwiązania dla swojej sytuacji,

informacji na interesujący ją temat takiej, aby możliwe było rozwiązanie jej kłopotu.

3. Psychoedukacja - jest to formą oddziaływania psychologicznego, która ma na celu

zmianę postaw i zachowań ludzi, a jej podstawowym zadaniem jest uczenie nowych

umiejętności np. interpersonalnych lub radzenia sobie w trudnych sytuacjach

np. z chorobą. Oddziaływania psychoedukacyjne prowadzone są w formie

ustrukturalizowanych zajęć treningowych lub grup dyskusyjno-edukacyjnych. Osoba

poszukująca pomocy uzyskuję więc informacje ze wskazaniem możliwych sposobów

postępowania.

4. Interwencja psychologiczna/kryzysowa - to pokierowanie przez eksperta-terapeutę

zachowaniem klienta (osoby, rodziny) będącego w sytuacji kryzysowej wymagającej szybkiego działania, np. w sytuacji potencjalnego lub rzeczywistego zagrożenia życia

lub zdrowia danej osoby lub kogoś z członków rodziny.

5. Psychoterapia - dłużej trwająca forma regularnej pomocy psychologicznej mająca na

celu zrozumienie źródeł, usunięcie objawów dyskomfortu psychicznego i cierpienia

osoby zgłaszającej się po pomoc. Czas trwania terapii i jej intensywność zależy od wagi

problemu oraz szkoły terapeutycznej, w której pracuje terapeuta.

 

Innych form pomocy nie ma.

Zadzwoń do Poradni Zdrowia Psychicznego, tam powinni Cię doinformować w ważnym dla Ciebie temacie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wyczerpującą odpowiedź:)

 

Z tego opisu wnioskuję, że przydałaby mi się też psychoedukacja, poszukam niedługo czegoś na ten temat.

A co do psychoterapii to ewentualnie interesowałaby mnie w nurcie humanistycznym czy też inna bardziej skoncentrowana na teraźniejszości, np Gestalt ale widzę, że na NFZ to ciężko coś takiego znaleźć o ile w ogóle da się...

 

Pozdrawiam,

Mariusz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×