Skocz do zawartości
Nerwica.com

Nerwica u matki co robić ?


Kamil077

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Jestem nowy na forum i poszukuję pomocy nie dla siebie, ale dla matki. Proszę o jakieś porady.

 

Sytuacja wygląda tak, że moja matka jest osobą po 60tce i podejrzewam że ma nerwice. Czynnikiem stresogennym jest dla niej mój ojciec. Od około roku na każde jego słowo reaguje krzykiem kłótnią i wyzywaniem, po czym przychodzi do mnie z płaczem że ojciec jest dla niej okrutny. Próbowałem przypatrzeć się sprawie i nigdy nie zauważyłem agresji czy krzyków ze strony ojca. Wydaje mi się, że po prostu coś siedzi w mojej mamie i osoba mojego taty wyzwala u niej straszną złość. W przeszłości mój tata dużo pił, ale było to około 10 lat temu, od tego czasu wszystko było w najlepszym porządku aż do około roku temu.

 

Probówałem rozmawiać z obojgiem z nich na osobności. Mój ojciec uważa że moja matka go nie szanuje i nie docenia. Matka z kolei od razu zaczyna płakać i wrzucać na ojca mocne epitety.

 

Sam nie wiem co z tym robić dalej. Wydaje mi się że moja mama bardzo emocjonalnie i nerwowo reaguje. Boje się jej powiedzieć, żeby była spokojniejsza, bo wiem że to nic nie da i wyzwoli tylko dodatkowy konfilkt (w stylu że jestem po stronie ojca i wszyscy są przeciwko niej :/ )

 

Czy znacie może podobne przypadki albo poradzicie co powinien zrobić ? Jak porozmawiać ?

 

dzięki i pozdrawiam, Kamil

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kamilu, czytając Twój post poczułam jakbym to ja go pisała.

Mam podobną sytuację, moja mama jest po 50 tce, z ojcem są małżeństwem już ponad 30 lat. Ojciec pił (pije nadal, tylko mniej), nie dbal o nią tak jak mąż powinien dbać o żonę, często wybuchały awantury, utrudniał matce życie jak tylko potrafił, przychodził do niej do pracy pijany i robił sceny, jak to ona twierdzi, pozamykał jej furtki na życie i z życia uczynił więzienie.

Muszę się z tym zgodzić niestety,ale zawsze jej wyrzucałam,czemu ona go nie zostawiła, bo zmarnował jej życie i zdrowie i mnie również.

Ona tłumaczy mi,że to nie było takie proste,bo nie miała żadnego oparcia (jej matka stała twardo przy tym,by córka tkwiła w tym bagnie i jeszcze głaskała zięcia!!!), ojciec ponadto wiele razy obiecywał poprawę i w ogóle to sam jakoś nie chciał się odczepić od matki,mimo,tych awantur i ciągłego wyrzucania mu na każdym kroku jakim jest nieodpowiedzialnym alkoholikiem, który niszczy całą naszą rodzinę.

Dziś ojciec uważa,że wszystko jest ok i to mama się czepia,tak jakby dało się wszystko wymazać z pamięci,a niestety nie da się,bo przeszłość odbija się na teraźniejszości. Matka jest sfrustrowana, nieszczęśliwa, nie ma energii, ma problemy zdrowotne i świadomość zmarnowanego życia przy moim ojcu.

Bardzo,ale to bardzo nerwowo reaguje na ojca, tak jakby już sama jego obecność w domu i jego widok wbudzały w niej silne negatywne emocje, złość i nerwowość.

Mam wrażenie,że tak jak napisałeś to jest jej czynnik stresogenny,alergen wywołujący te reakcje i można to porównać chyba do zespołu stresu pourazowego.

Próbowałam ją namówić na wizytę u psychologa,ale ona nie chce się zgodzić,bo uważa,że i tak już wszystko poszło na marne, nie zmieni przeszłości. Nie mam szans namówić ją by olała ojca i nie reagowała tak gwałtownie na niego, nie bronię go,bo sama mam ogromny żal do niego,ale staram się go zlewać często,by nie popaść w podobne zapętlenie jak ona.

Dla mnie tego już się nie da zmienić,przynajmniej jeśli chodzi o moją matkę.

Jeśli mama sama nie dostrzeże, że takie zachowanie tak naprawdę ją wyniszcza,to my nie jesteśmy w stanie nic zrobić, można tylko spróbować rozmawiać,ale na niewiele się to zdaje,przynajmniej u mnie w rodzinie...

Pozdrawiam,

Aśka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×