Skocz do zawartości
Nerwica.com

ESCITALOPRAM(Aciprex, ApoExcitaxin ORO, Betesda, Depralin, Depralin ODT, Elicea, Elicea Q-Tab, Escipram, Escitalopram Actavis/ Aurovitas/ Bluefish/ Genoptim, Escitil, Lexapro, Mozarin, Mozarin Swift, Nexpram, Oroes, Pralex, Pramatis, Symescital)


Martka

Czy escitalopram pomógł Ci w Twoich zaburzeniach?  

397 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czy escitalopram pomógł Ci w Twoich zaburzeniach?

    • Tak
      242
    • Nie
      118
    • Zaszkodził
      56


Rekomendowane odpowiedzi

Szkoda ze Escitalopram nie jest refundowany (co jest dla mnie nieco dziwne)-za cenę generycznego escitalopramu (np. Elicei) mamy oryginalny-Seroxat(paroksetyna),Zoloft(sertralina) oraz Fevarin (fluwoksamina).

Też mnie to boli. Odstawiłam go głównie z powodów finansowych, a działał świetnie (przeciwdepresyjnie). Aż chciało się żyć! :mrgreen: Może jakbym go brała przynajmniej 3 miesiące to może lęki wreszcie by ustąpiły. Nie dowiem się tego, póki nie będzie refundowany. Na co bardzo liczę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak. Po wenlafaksynie miałam bardzo intensywne myśli samobójcze z dużą skłonnością do realizacji (taka odwaga wcześniej była mi obca) i towarzyszyła mi straszna nerwowość, wybuchy płaczu itp. Po miesiącu i kilku tyg. odstawiłam. Może za krótko brałam. Teraz od dwóch miesięcy jestem na sertralinie. Mam trochę lepszy humor, ale nic ponadto. Dalej ciężko mi się zabrać do czegokolwiek, mam lęki, niepokój itp.

 

Escitalopram był idealnie trafiony w moim przypadku. Wszystko poza lękami ustąpiło. Doświadczyłam dużej ilości energii, świetnego humoru, radości życia, paradoskalnie WZROSTU libido. :D Do escitalopramu próbowaliśmy dołączyć bupropion (Wellbutrin), ale dawał te same beznadziejne efekty co wenlafaksyna. Nerwowość, nasilone lęki, myśli samobójcze i takie tam. Pewnie wszystko przez noradrenalinę.

 

Jeśli uda mi się namówić psychiatrę to zmienimy sertralinę na coś z trójpierścieniowych, bo mają działanie przeciwbólowe. A mam bardzo silną neuralgię (uszkodzenie nerwu)... To się leczy tylko objawowo. :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marek77, Więcej wytrwałości. Mimo, że jest znośnie to cały czas biorę to paro. W sumie chyba ciężko będzie mi farmakologicznie osiągnąć lepszy stan. Zauważyłem, że jak udało mi się kilka dni pod rząd zrobić mniej więcej to co zaplanowałem to nastrój był naprawdę lepszy. Może za dużo też oczekujesz od leków?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uwiez wszytkie skutki uboczne mina. Ja juz nie wierzylambo mdlosci i bole zoladka i bezsennosc utrzymywalzy sie ponad miesiac !!! Myslalam ze zwarjuje juz do konca. Po miesiacu zazywania elicei lekarz przepisal mi Mirtor. Bralam tydzien fajnie spalam skutki ubocze po eliceii ustapily ale.... zarlam jak prosiak. Wkurzylam sie przestałam brać Mirtor a ze do wizyty u lekarza milam jeszcze 2 tygodnie wiec łykałam sobie Elicee. I co? Zadnych sktkow ubocznych.

:pirate:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marek77,

 

Czemu odstawiles Coaxil po tak krotkim czasie ?

 

Postaraj sie juz wytrwac przy tej Elicei przynajmniej kilka miesiecy, proboj nawet do 25-30 mg z czasem, jak nie bedzie efektow, ewentualnie dodaj potem jakis inny lek neuroleptyk czy drugi antydepresant.

 

A probowales kiedys jakis stabilizator ? Moze tego potrzebujesz ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marek77,

 

Obecnie jakos nie czuje dzialania Cipramilu. Nie mam juz zamulki, lek rzeczywiscie poprawia sen (czyli zadzialal na mnie tak jak powinien teoretycznie w tym wzgledzie)...Poza tym nic nie czuje, nastroj jest ok, natomiast nie mam niestety stepienia emocjonalnego - a to stan dla mnie pozadany, oczywiscie do pewnego stopnia.

 

 

Probowales kiedys stabilizatory ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie może. Ja biorę escitalopram dokładnie 5 tygodni. Potliwość się zmniejszyła, lęki też, ale nadal są obecne. Poprawy nastroju większej nie ma. Mam za to więcej energii i lepiej śpię. Aha, no i lek zmniejszył mi lekką tachykardię.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ja mam po 3 tygodnaich mieszne uczucia .... potliwośc faktycznie wróciła w miare do normy ... ale lęki nie ustepują. Czasami mam wrazenie że newet sa wieksze. jest troche lepiej ze skupieniem sie na konkretnym temacie... np na książce czy artykule w gazecie. W pracy tez trzoszkę sie poprawiło z koncentracja ...moge zrobic więcej.

Natomiast napady lękowe mnie wkurzają ....głównie to z nich chciałem sie wyleczyć a z deprechy przy okazji też.

Ze snem jet u mnie róznie ....wieczorami ze wzgledu na owe lęki biore jeszcze benzo wiec możę to po nich ostatnio tak dobrze śpię.

Ale miałem 3 dni bezseności totalnej.

Wiem że to dopiero 3 tygodnie ....7.04 ide znowu do psychiatry ...zobaczymy czy coś pozmienia czy przedłuzy te leki co mam .

Chciałbym żeby ekstra zapisał mi na lęki cos innego niz benzo ale żeby podobnie działało ... czyli 1 tableta ..i po lękach na kilka godzin.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miko - a jaką dawkę bierzesz ? Ja mam dokładnie jak Ty tzn. lęki znacznie się zmniejszyły chociaż nie mam jeszcze odwagi na testowanie sytuacji dla mnie ekstremalnych jak np. samotny wypad do lasu ale mogę normalnie funkcjonować. Przedtem lęki napadały mnie nawet w domu na samą jakąś myśl. Natomiast z nastrojem a raczej chęcią do robienia czegokolwiek jest bez zmian czyli nic mi się nie chce. Popęd seksualny u mnie zanikł. Zastanawiam się nad podniesieniem dawki choć Esci 10 mg biorę dopiero 28 dzień. Imipramina to mi dawała kopa prawie do granicy manii ale niestety przestała działać.

 

-- 31 mar 2011, 19:11 --

 

Allah - na dziś nie ma takiego leku ale niemcy z Ludwig--Maximilians-Universität w Monachium mają go już w fazie badań klinicznych pod nazwą białko XBD173 i nie jest to benzo i nie uzależnia. Więc może się doczekamy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

robert_53, e...zanim zakoncza testy kliniczne i wprowadza do produkcji to bedziemy mieli po 80 lat pewnie :D

A u mnie popęd sexualny bez zmian raczej .... najgorzej z tymi lękami ...

Współczuję Ci ...ja uwielbiam uciekac do lasu i tam znikają moje lęki , depresja, i wszystko to co mnie na co dzień przytłacza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja biorę 10 mg. Może i to za mało na depresję, ale nie podnoszę skoro nadal występują efekty uboczne. Logiczne dla mnie, że z czasem powinny minąć. Jak podniosę dawkę to się nasilą a ta niechęć do działania i lęk przed aktywnością są dobijające - i to jest ewidentnie od leku, bo wcześniej tego nie miałem. Biorę więc 10 mg, pobiorę z 8 do 12 tyg i jak nie będzie ustąpienia efektów ubocznych to jedna wielka KUPA. I będę musiał dołożyć jakiegoś antagonistę 5-ht2c, np mirtazapinę, a nie chcę bo strasznie przymula.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam i pozdrawiam wszystkich. Zaczynam lexapro, na razie 5mg przez tydzień. Od jutra 10mg. Mój problem to lęki i trochę agorafobia. Tak sobie myślę, że te lęki jakoś można by znieść (oczywiście nie mówię o jakimś super-nasileniu), ale w moim przypadku chyba zawsze jest to związane ze zwyżką ciśnienia, tętna. No i wtedy trudno funkcjonować (chwiejność, zawroty głowy itp. wzmagane lękiem). Na nadciśnienie też zacząłem brać lekarstwo. A jak jest u Was? Czy nadciśnienie to nieodłączny element lęku?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich. Od 6 dni biorę Escitil w dawce 5mg, lekarka kazała mi go łykać przez miesiąc a potem przyjść na konsultację. Zastanawiam się czy taka dawka wystarczy aby lekarstwo zadziałało. Zdiagnozowano u mnie depresję.Od wielu lat mój stan się pogarszał ale radziłam sobie z tym jakoś próbując wzbudzać w sobie optymizm, nakręcając się myślami, że są ludzie w jeszcze gorszych sytuacjach niż ja. Ostatnimi czasy doszło jednak do tego,że przestałam pawie cokolwiek robić w domu i zmuszałam się do wykonania najprostszych czynności. Nawet przymus załatwienia np.sprawy urzędowej nie był mnie w stanie postawić na nogi. Odkąd zaczęłam łykać tabletki nie mam żadnych skutków ubocznych, no może w pierwszy dzień po zażyciu leku kiedy zamknęłam oczy i przez chwilę miałam wrażenie szybkiego przesuwania się trójwymiarowych i bardzo kolorowych obrazków:). Ponoć lek zaczyna działać po co najmniej dwóch tygodniach. Ja mam wrażenie,ze już przybyło mi energii do pracy,w sobotę cały dzień sprzątałam naokoło domu, czym sama siebie strasznie zaskoczyłam, nie jestem śpiąca i nie padam ze zmęczenia popołudniu. Nie wiem czy to możliwe, żeby lekarstwo już działało czy to może jakieś chwilowe ożywienie spowodowane świadomością, ze nareszcie moje życie ma szansę się zmienić? Jak myślicie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja tez miałem tak że praktycznie od pierwszej tabletki miałem wrażenie jej działania w organiźmie ....ale czy pozytywnego ?? róznie to było .

Czasem czułem sie świetnie, wysypiałem sie, czułem że tabletki działaja ale za tydzień znowu dolina na maxa , zero snu i duza potliwość i tak na zmianę. Biore od 3,5 tygodnia 10mg dziennie. Może jest tak że dla tych co maja dodatkowo jeszcze stany lękowe zapisują większe dawki.

Ale skoro działa to świetnie ...i nie wazne czy to efekt leku czy placebo. Ważne że działa.

Mi tez lekarz powiedział że lek zacznie działać tak po 2 tygodniach ale w po 2 tygodniach czułem sie najgorzej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

miko84, a mierzyłeś ciśnienie gdy masz przyśpieszoną akcję serca?

 

-- 06 kwi 2011, 09:00 --

 

A jeszcze jedno zauważyłem. Moje złe samopoczucie, ataki paniki, przyspieszona akcja serca najczęściej idą w parze ze zmianami pogody, ciśnienia barycznego. Kiedy jest taki dzionek: trochę słońca, deszczu, chmur, to prawie pewne, że będę czuł się źle. Też tak macie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hejka. Escitil siódmy dzień, no i chyba jednak się za wcześnie pochwaliłam brakiem skutków ubocznych. Wczoraj padnięta chciałam zasnąć i cóż, dziwne uczucie w klatce piersiowej, przyspieszone bicie serca. Miewałam tak jak się objadłam na wieczór no ale nie wczoraj. Odwracałam się z boku na bok, kiedy już przysypiałam budziło mnie i tak kilka razy. W nocy obudziłam się dwukrotnie. Głupie uczucie, bo serce łopotało jak przestraszone, jednocześnie nie czułam lęku usiłując znaleźć dogodną pozycję do zaśnięcia.Ogólnie ostatnimi czasy najlepiej zasypia mi się na brzuchu. Jestem raczej niskociśnieniowcem, bez trzech kaw dziennie nie żyję, choć robię je bardzo słabe z łyżeczki kawy rozpuszczalnej i piję je z mlekiem. Czasami rano po obudzeniu miewam ciśnienie 90/45. Tętno utrzymywało się ostatnio na poziomie około 90. Za dużo, ale też stresu mi na co dzień nie brakuje.

Mam wrażenie, że po Escitilu zwolniło. Mam do Was pytanie, czy zażywanie leków z tej grupy wpłynęło jakoś na waszą wagę i apetyt? Ja jestem dość puszystą osobą a w ostatnim okresie deprecha doprowadziła mnie do napadów obżarstwa i w krótkim czasie dobyło mi jeszcze parę kilo. Teraz jak łykam tabletki, te napady ustąpiły. Ale czy samo zażywanie lekarstwa nie powoduje np,większego odkładania się wody w organiźmie albo innych sensacji? Z kobietami jest pewnie inaczej niż z mężczyznami ale ciekawi mnie Wasza opinia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co ja mogę Was powiedzieć od siebie: bierzcie jak nadłużej ten lek, bo czasami zaczyna późno działać. Nie skakać z leku na lek bo to zły pomysł :)

 

Margolka mi się na początku apetyt zmniejszył a teraz wraca do normy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×