Skocz do zawartości
Nerwica.com

Duloksetyna czy Escitalopram na brak chęci i motywacji


persona-non-grata

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

od roku leczę się na depresję i lęki. Psychiatra zapisała Asertin, najpierw  50 mg, potem 100 mg. Na początku (po tygodniu ogromnej senności) czułam się bardzo dobrze, miałam dużo energii do życia, nie czułam zmęczenia, chciało mi się wstać z łóżka, nastrój dużo lepszy. Ale jakoś od początku tego roku mój stan zaczął się pogarszać. Dzisiaj znowu na nic nie mam ochoty, całymi dniami mogłabym się gapić w ekran komputera albo leżeć w łóżku, do pracy nie mam siły wstać i boję się że mnie zwolnią, bo albo się spóźnię albo nie przyjdę wcale, straciłam zainteresowanie rzeczami, które mnie interesowały... Psychiatra zaproponował zmianę leków na SNRI - Duloksetynę albo SSRI - Escitalopram. Zdecydowałam na SNRI (dzisiaj wzięłam pierwszą tabletkę 30mg), jednak teraz czytam forum i wielu z was chwali Esci... Boję się skutków ubocznych SNRI, zwłaszcza utraty libido, no i wyczytałam w ulotce że Dulo może pogorszyć wzrok XD 

Jak oceniacie Duloksetynę? Jak się czujecie? Czy po niej zachce mi się żyć czy jednak powiedzieć psychiatrze że lepiej spróbować Esci?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, persona-non-grata napisał:

Cześć,

od roku leczę się na depresję i lęki. Psychiatra zapisała Asertin, najpierw  50 mg, potem 100 mg. Na początku (po tygodniu ogromnej senności) czułam się bardzo dobrze, miałam dużo energii do życia, nie czułam zmęczenia, chciało mi się wstać z łóżka, nastrój dużo lepszy. Ale jakoś od początku tego roku mój stan zaczął się pogarszać. Dzisiaj znowu na nic nie mam ochoty, całymi dniami mogłabym się gapić w ekran komputera albo leżeć w łóżku, do pracy nie mam siły wstać i boję się że mnie zwolnią, bo albo się spóźnię albo nie przyjdę wcale, straciłam zainteresowanie rzeczami, które mnie interesowały... Psychiatra zaproponował zmianę leków na SNRI - Duloksetynę albo SSRI - Escitalopram. Zdecydowałam na SNRI (dzisiaj wzięłam pierwszą tabletkę 30mg), jednak teraz czytam forum i wielu z was chwali Esci... Boję się skutków ubocznych SNRI, zwłaszcza utraty libido, no i wyczytałam w ulotce że Dulo może pogorszyć wzrok XD 

Jak oceniacie Duloksetynę? Jak się czujecie? Czy po niej zachce mi się żyć czy jednak powiedzieć psychiatrze że lepiej spróbować Esci?

Trudno przewidziec moze i Esci dobre ale Duloksetyna tez nie gorsza,skoro juz na nia weszlas to wyprubuj.Moim zdaniem ma mniej skutkow ubocznych niz Esci,a przynajmniej sa do przezycia.A Esci jak Esci troche szarpie,choc moze akurat u ciebie nie koniecznie.Kazdy znosi leki inaczej.Powodzenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie duloksetyna jest lepsza jeśli chodzi o motywację. Bo SSRI dużo częściej mogą powodować anhedonię. Duloksetyna wzrusza też noradrenalinę i dopaminę. Także mniejsze ryzyko utraty libido. 

 

A że można stracić wzrok przy duloksetynie, yyy... pierwsze słyszę! Niby w jakim mechanizmie? Duloksetyna nie działa cholinolitycznie, także nie ma potencjału wywoływania zaćmy czy jaskry. Chyba że naprawdę boisz się utraty wzroku to polecam beta-karoten i witaminę B2.

Edytowane przez MarekWawka01

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, MarekWawka01 napisał:

Wg mnie duloksetyna jest lepsza jeśli chodzi o motywację. Bo SSRI dużo częściej mogą powodować anhedonię. Duloksetyna wzrusza też noradrenalinę i dopaminę. Także mniejsze ryzyko utraty libido. 

 

A że można stracić wzrok przy duloksetynie, yyy... pierwsze słyszę! Niby w jakim mechanizmie? Duloksetyna nie działa cholinolitycznie, także nie ma potencjału wywoływania zaćmy czy jaskry. Chyba że naprawdę boisz się utraty wzroku to polecam beta-karoten i witaminę B2.

A to ci ciekawostka z tym libido😆ale ja tez jeszcze nie czuje tej motywacji na dulo,ale cierpliwie zaczekam i  zwieksze wkoncu dawke

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 12.04.2022 o 20:37, persona-non-grata napisał:

@Lucy32 czemu ciekawostka? mówisz że nie poprawia się>?

Ale odnosnie czego?libido czy motywacji?Bo libido jest spoko,biore jeszcze Mirtazapine w duecie z  Dulo wiec hula,😆a motywacja pomalutku,ale nastroj sie polepsza ,a jestem na 60mg Dulo 10ty dzien.Pozdrawiam🤗

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 28.04.2022 o 13:25, Wiśniówka napisał:

Można sobie spekulować, ale pewnie najlepiej byłoby sprawdzić pod okiem psychiatry, ponieważ ja biorę duloksetynę już ponad pół roku i nie odczuwam żadnego jej działania 🤪

To znaczy nie pomaga?na depresje czy nerwicę?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×