Skocz do zawartości
Nerwica.com

SERTRALINA (ApoSerta, Asentra, Asertin, Miravil, Sastium, Sertagen, Sertralina Krka, Sertranorm, Seraloft, Stimuloton, Zoloft, Zotral)


shadow_no

Czy sertralina pomogła Ci w Twoich zaburzeniach?  

104 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czy sertralina pomogła Ci w Twoich zaburzeniach?

    • Tak
      60
    • Nie
      27
    • Zaszkodziła
      17


Rekomendowane odpowiedzi

Witam, jak ocenicie wchodzenie na sertraline w porownaniu z wchodzeniem na cital? Oraz ogolnie co lepiej brać? Czy dzialanie obu lekow rozni sie czy jest takie samo? Ja mialem keotkie epizody z tymi lekami ostatnio oraz w nisjich dawakach. Sertralina 100 mg zadzialala dobrze ale ze wzgledu ze jwst to duza ilosc mg postanowilem przerzucic sie na cital i 10 mg bralem. Ale nigdy nie ugrzalo mnie to jak 100 mg sertry. Na 100 mg sertry raczki sie zaraz pocily i czulem sie bardzo dobrze i libido tak jakby nie siadalo. A na citalu zaraz libido siada. Prosze o jakies konkretne odpowiedzi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 28.09.2021 o 19:55, oko.grzegorz napisał:

Witam, jak ocenicie wchodzenie na sertraline w porownaniu z wchodzeniem na cital? Oraz ogolnie co lepiej brać? Czy dzialanie obu lekow rozni sie czy jest takie samo? Ja mialem keotkie epizody z tymi lekami ostatnio oraz w nisjich dawakach. Sertralina 100 mg zadzialala dobrze ale ze wzgledu ze jwst to duza ilosc mg postanowilem przerzucic sie na cital i 10 mg bralem. Ale nigdy nie ugrzalo mnie to jak 100 mg sertry. Na 100 mg sertry raczki sie zaraz pocily i czulem sie bardzo dobrze i libido tak jakby nie siadalo. A na citalu zaraz libido siada. Prosze o jakies konkretne odpowiedzi

 

Z tego co pamiętam na cital wejście było lżejsze ale ten lek na mnie praktycznie nie działał przeciwlękowo dlatego moim zdaniem sertralina jest lepsza. Co prawda nie niweluje lęków jak np. paroksetyna ale w wyższych dawkach działa też na noradrenaline i nie ma po niej wielkiego zamulenia. Co do libido to prawda że na citalu jest zerowe a na sertralinie osłabione ale jest.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, snilek napisał:

 

Z tego co pamiętam na cital wejście było lżejsze ale ten lek na mnie praktycznie nie działał przeciwlękowo dlatego moim zdaniem sertralina jest lepsza. Co prawda nie niweluje lęków jak np. paroksetyna ale w wyższych dawkach działa też na noradrenaline i nie ma po niej wielkiego zamulenia. Co do libido to prawda że na citalu jest zerowe a na sertralinie osłabione ale jest.

No to jak widać prakrycznie kazdy ma inne doswiadczenia.  Bo cital jwst uznawany za bardziej przeciwlękowy lek od sertry. 

Co do jednego natomiast nie ma watpliwosci cital bardziej kasuje libido

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 30.09.2021 o 09:58, oko.grzegorz napisał:

No to jak widać prakrycznie kazdy ma inne doswiadczenia. 

 

Niestety z tymi lekami tak jest że na każdego mogą działać inaczej. W mojej ocenie sertralina jest bez szału , działanie przeciwlękowe tak sobie a przeciwdepresyjnie uważam że słabo (dawka 200mg) . Zastanawiam się czy nie zamienić tego leku na coś innego i poruszę ten temat z lekarzem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 9.08.2009 o 19:12, aree1987 napisał:

A. Inhibitory wychwytu monoamin (NA, 5HT, DA)

inhibitory wychwytu NA i 5HT nieselektywne (wywierające również wpływ na inne rodzaje neuroprzekaźnictwa)

amitriptylina

amoksapina

dezipramina

dibenzepina

doksepina

dotiepina

imipramina

klomipramina

lofepramina

nortriptylina

trimipramina

inhibitory wychwytu NA i 5HT (SNRI) niewywierające znaczącego wpływu na inne rodzaje neuroprzekaźnictwa (względnie selektywne)

duloksetyna

milnacipran

wenlafaksyna

inhibitory wychwytu NA (NRI)

maprotylina

reboksetyna

inhibitory wychwytu 5HT (SSRI)

citalopram

s-citalopram

fluoksetyna

fluwoksamina

paroksetyna

sertralina

inhibitory wychwytu NA i DA (NDRI)

bupropion

B. Leki głównie o receptorowych mechanizmach działania

antagoniści receptora alfa2

mianseryna

inhibitory wychwytu 5HT, blokujące receptor 5HT2 (SARI)

nefazodon

trazodon

antagoniści receptorów: adrenergicznego alfa2, 5HT2, 5HT3

mirtazapina

C. Inhibitory monoaminoksydazy (IMAO)

nieselektywne, nieodwracalne

fenelzyna

izokarboksazyd

tranylcypromina

selektywne odwracalne (IMAO-A, RIMA)

moklobemid

D. Leki o innych mechanizmach działania

tianeptyna

 

5HT - serotonina, DA - dopamina, NA - noradrenalina

 

Może coś znajdziesz dla siebie. :lol: A tak serio lekarz powinien wiedzieć najlepiej..

Chyba sie zgadzam z toba,te wszystkie ssri i inne to do dupy,chyba tez musze wyprobowac jakis mocny stary antydep,te to w czaszce chyba predzej zrobia porzadek ,mam  taka nadzieje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Brałam sertralinę ponad pół roku. Doszłam do dawki 200 mg. W pierwszych tygodniach leczenia odczułam pozytywny efekt, który ustąpił i już później nie odczułam go wcale, depresja nawracała. Jedyne co, to pogorszyły się problemy ze snem. Odstawione i nie wracam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja biore na rqzie 100 mg setraliny i bardzo ale to bardzo kastruje.... mam zamiar zwiekszyc do 200 mg. Na dopamine podobno dziala od 150 mg wiec sie na razie nie wypowiem. Z lagodniejszych lekow to tylko fluwoksamina bylaby dobra ale ona jet toksyczna ze wszystkim praktycznie...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Próbował ktoś z was łączyć sertralinę z wenlafaksyną? Przymierzam się do takiego mixu w nadziei że sertra wpłynie na poprawę nastroju i napędu, bo wenlafaksyna owszem bardzo dobrze działa przeciwlękowo ale nastroju nie chce ruszyć mimo zwiększania dawki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, zburzony napisał:

Próbował ktoś z was łączyć sertralinę z wenlafaksyną? Przymierzam się do takiego mixu w nadziei że sertra wpłynie na poprawę nastroju i napędu, bo wenlafaksyna owszem bardzo dobrze działa przeciwlękowo ale nastroju nie chce ruszyć mimo zwiększania dawki.

Ja. Gorsza anhedonia i wszystko dla mnie gorsz . Ale Na Ciebie może zadziałać .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Pawel.770 napisał:

Dziwne ze fluo podnosi libido? Biore 100 mg setry i jest bardzo kiepsko. Myslisz ze zmiana na fluo cos pomoze?

Dlaczego bo : Dowiedziono, że fluoksetyna jest także antagonistą receptorów 5-HT2C. Antagonizm wobec tych receptorów prowadzi do odhamowania uwalniania noradrenaliny i dopaminy i nasilenia przekaźnictwa noradrenergicznego i dopaminergicznego (stąd fluoksetyna może być dodatkowo określana jako dysinhibitor noradrenaliny i dopaminy). 

 

https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Dysinhibitory_noradrenaliny_i_dopaminy

 

Pomoże.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

58 minut temu, Petek napisał:

Dlaczego bo : Dowiedziono, że fluoksetyna jest także antagonistą receptorów 5-HT2C. Antagonizm wobec tych receptorów prowadzi do odhamowania uwalniania noradrenaliny i dopaminy i nasilenia przekaźnictwa noradrenergicznego i dopaminergicznego (stąd fluoksetyna może być dodatkowo określana jako dysinhibitor noradrenaliny i dopaminy). 

 

https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Dysinhibitory_noradrenaliny_i_dopaminy

 

Pomoże.

 

to wygląda dobrze, ale czy ktos potwierdzi że fluoksetyna >20 mg działa na anhedonię tak jak sertralina > 150mg.

Mi lekarka proponuje dojście do 60 mg fluoksetyny.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, marcinzen napisał:

 

to wygląda dobrze, ale czy ktos potwierdzi że fluoksetyna >20 mg działa na anhedonię tak jak sertralina > 150mg.

Mi lekarka proponuje dojście do 60 mg fluoksetyny.

 

Też mam anhedonię Wybrałbym fluoksetyne. Sertralina będzie mulić. Brałem . Mój przyjaciel który jest zarówno psychologiem bez magistra i bierze fluo 60 mg . Anhedonie ma odkąd pamięta ale  dzięki fluo do przeżycia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na anhedonie nie ma dobrych leków psychiatrycznych. Ani sertry ani fluoksetyny dlugo nie pobierzesz. W dodatku fluoksetyna cie wymeczy w wieksYch dawkach...tzn sertre mozna brać dlugo jak ktos lubi wujałowienie z emocji. Ssri moim zdaniem powinno sie brać tylko i wylacznie wtedy kiedy zachodzi taka potrzeba i nie są to leki do zwapczania anhedonii, jesli lekarz tak twierdzi to gada głupoty. Są to leki glownie do leczenia lęków. Sa zarejestrowane rowniez do leczenia depresji ale zalezy co kto rozumie pod pojexiem depresja. W kazdym badz razie ssri sluza do leczenia deprwsji przebiegajacych z lękiem i z brakiem energii...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×