Skocz do zawartości
Nerwica.com

SERTRALINA (ApoSerta, Asentra, Asertin, Miravil, Sastium, Sertagen, Sertralina Krka, Sertranorm, Seraloft, Stimuloton, Zoloft, Zotral)


shadow_no

Czy sertralina pomogła Ci w Twoich zaburzeniach?  

104 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czy sertralina pomogła Ci w Twoich zaburzeniach?

    • Tak
      60
    • Nie
      27
    • Zaszkodziła
      17


Rekomendowane odpowiedzi

Komus jeszcze pomogła sertralina na derealizacje i depersonalizacje? Bo mi chyba tak, mam ich duuuużo mniej.

 

 

Mi pomagała jak brałem. Derealizacja była (i jest) dla mnie najgoszym objawem w nerwicy. Zaraz po nieopuszczającym uczuciu strachu i trwogi. Sertalina pomogła. Dała poczucie, że "wracam doe samego siebie".

 

Teraz mam pytanie do Was na temat odstawienia (a reczej jego próby): Mineło juz dwa m-ce odkąd odstawiłęm Sertagen. Przez ponad m-c było naprawde ok. Przez pierwszy miesiąc moze ponad dłużej czułem sie jak dawniej, bez nerwicy. Od 2-3 tygodni mam kompletny zjazd. Lęki, bezsenność, ataki nerwicowe (nie tak silne na ogół, ale długo trwające). Zarzyła mi się sytuacja życiowa, której w związku z nerwicą najbardziej sie bałem, ale abstrahując od tego, chciałem zapytać:

 

- Czy ktoś po odstawieniu miał taki efekt opóźnionej ochrony, która jednak ustaje ?

- Czy ktos z Was wracał po odstawieniu do Sertagenu ? Jesli tak to po jakim czasie od odstawienia ?

 

Generalnie jestem w dołku i bije sie z myślami, czy nie zaczać brać znowu. A może zaczekać, bo może nerwica w końcu sie uspokoi. Nigdy nie myślałem wcześniej jak podstepna i ciężka to choroba. Własny umysł jest Twoim wrogiem - to chore i niesprawiedliwe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Komus jeszcze pomogła sertralina na derealizacje i depersonalizacje? Bo mi chyba tak, mam ich duuuużo mniej.

Teraz mam pytanie do Was na temat odstawienia (a reczej jego próby): Mineło juz dwa m-ce odkąd odstawiłęm Sertagen. Przez ponad m-c było naprawde ok. Przez pierwszy miesiąc moze ponad dłużej czułem sie jak dawniej, bez nerwicy. Od 2-3 tygodni mam kompletny zjazd. Lęki, bezsenność, ataki nerwicowe (nie tak silne na ogół, ale długo trwające). Zarzyła mi się sytuacja życiowa, której w związku z nerwicą najbardziej sie bałem, ale abstrahując od tego, chciałem zapytać:

 

- Czy ktoś po odstawieniu miał taki efekt opóźnionej ochrony, która jednak ustaje ?

- Czy ktos z Was wracał po odstawieniu do Sertagenu ? Jesli tak to po jakim czasie od odstawienia ?

 

Generalnie jestem w dołku i bije sie z myślami, czy nie zaczać brać znowu. A może zaczekać, bo może nerwica w końcu sie uspokoi. Nigdy nie myślałem wcześniej jak podstepna i ciężka to choroba. Własny umysł jest Twoim wrogiem - to chore i niesprawiedliwe.

 

Ja odstawiłem escitalopram w lutym/marcu i było ok do czerwca. Potem nawrót i od sierpnia znowu jestem na tym samym leku. Na razie nie zamierzam się z nim rozstawać, ponieważ będąc chorym nie potrafię dobrze funkcjonować. Bywało nawet tak, że zwykłe wyjście do zwykłego sklepu mięsnego udało się dopiero za 4-tym podejściem, ponieważ nie dawałem rady wystać w kolejce (zawroty głowy, brak tchu, myślałem że zemdleję).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie nawet bez tej podziałki można czy tabletka jest powlekana czy nie. Byleby nie CR lub XR. Ja tam zawsze odradzam krojenie tych tabletek ale niektórym jak widać pomaga. Tyle ode mnie, a odnośnie asertinu to nie mam pojęcia. Powinna być. Specjalnie przeglądałem grafike w google, ale zdjęcia są marnej jakości i nie da sie nic zobaczyć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na stronie producenta jest "specyfikacja":

 

Asertin 100, 100 mg, tabletki powlekane

Białe, powlekane, okrągłe, obustronnie wypukłe, 10 mm tabletki, z rowkiem po jednej stronie

i wytłoczoną literą C po drugiej.

Tabletkę można podzielić na równe dawki

Tak że nie będzie problemu. Zdziwiłbym się zresztą, gdyby podziałki nie było.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odstawiam ten seyf i wskakuję na stabilizator.

 

Zaznaczyłam w ankiecie "Nie", oczywiście nie mówię, że to jest zły lek, tylko akurat mi nie pomgół :) Po 3 miesiącach...

Skutki uboczne występujące: wypadanie włosów (od niedawna) oraz nadmierne pobudzenie i roztrzęsienie małe rąk.

 

Także żegnam się z Wami :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam znieczulice na wszystko, a przygnębiona cały czas jestem.

Nie mam tylko myśli samobójczych. I jakiś napadów paniki.

 

Z sertalinowego doświadczenia powiem: Zaczyna działać u Ciebie. To przygnębienie minie, jak tylko poziom serotoniny wzrośnie jeszcze bardziej. A rośnie raczej powoli.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam znieczulice na wszystko, a przygnębiona cały czas jestem.

Nie mam tylko myśli samobójczych. I jakiś napadów paniki.

 

Z sertalinowego doświadczenia powiem: Zaczyna działać u Ciebie. To przygnębienie minie, jak tylko poziom serotoniny wzrośnie jeszcze bardziej. A rośnie raczej powoli.

 

Zaczyna działać, bo przygnębiona jestem?

Jakos zaczynam wątpić by mi pomogła....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej, biorę ten lek od około pół roku. Wcześniej jedna tabletka (50mg), teraz pół tabletki (25mg).

Mój lekarz uważa, że podawanie Sertraliny w dalszej perspektywie może stymulować nawrót psychozy. Najbardziej obawiam się właśnie, że jak całkowicie odstawię Setaloft to złapię doła. Będę się widział z lekarzem w styczniu i zastanawiam się jak rozwiązać kwestię tego leku. Boję się odstawienia, zostawiłbym już te pół dawki tak jak jest.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sertralina nie jest lekiem prokognitywnym. Z tego co czytalem jakis czas temu, najlepiej na derealizacje sprawdzaja sie srodki obnizajace poziom kortyzolu, normalizujace os HPA oraz antagonisci NMDA. Z pierwszych dwoch narzuca sie od razu mirtazapina, aczkolwiek powoduje tycie i zamulke (ale to rowniez skuteczny antydepresant). Mozna by sie zastanowic tez nad tianeptyna, jako, ze jest adaptogenem oraz blokuje NMDA, aczkolwiek agonizuje dwa receptory opioidowe, ktorych to pobudzenie nie jest korzystne. Z ostatniej polki nie ma latwo dostepnych i silnych srodkow, ale jest wiele slabszych i latwo dostepnych, jak np. magnez, cynk, DXM (niskie dawki jednak), tauryna. Wydaje mi sie, ze ktorys z racetamow mial tez taka wlasciwosc, aczkolwiek nie przypomne sobie juz jaki.

 

Nie napisales jakie masz objawy depresji, a sam ten termin dla mnie nic nie oznacza, takze nie podpowiem o co mozna by zapytac lekarza.

 

Tutaj gdybys chcial poczytac wiecej

http://zdrowiebeztajemnic.pl/odrealnienie-depersonalizacja-widze-lustrze-czlowieka-ktorego-poznaje/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sertralina nie jest lekiem prokognitywnym.

A dokładniej jest antagonistą rec. sigma-1, co prawdopodobnie negatywnie wpływa na funkcje kognitywne:

 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24508523

 

ale jednocześnie jest inhibitorem DAT, co prawdopodobnie pozytywnie wpływa na funkcje kognitywne:

 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12692706

 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12647451

 

Z tego co czytalem jakis czas temu, najlepiej na derealizacje sprawdzaja sie srodki obnizajace poziom kortyzolu, normalizujace os HPA oraz antagonisci NMDA. Z pierwszych dwoch narzuca sie od razu mirtazapina, aczkolwiek powoduje tycie i zamulke (ale to rowniez skuteczny antydepresant). Mozna by sie zastanowic tez nad tianeptyna, jako, ze jest adaptogenem oraz blokuje NMDA, aczkolwiek agonizuje dwa receptory opioidowe, ktorych to pobudzenie nie jest korzystne. Z ostatniej polki nie ma latwo dostepnych i silnych srodkow, ale jest wiele slabszych i latwo dostepnych, jak np. magnez, cynk, DXM (niskie dawki jednak), tauryna. Wydaje mi sie, ze ktorys z racetamow mial tez taka wlasciwosc, aczkolwiek nie przypomne sobie juz jaki.

W aspekcie glutamatolitycznego warto pomyśleć o fluwoksaminie i opipramolu, które działając agonistycznie na rec. sigma-1 działają przeciwlękowo (plus inhibicja SERT przez fluwoksaminę):

 

http://ac.els-cdn.com/S1347861314000267/1-s2.0-S1347861314000267-main.pdf?_tid=ffebcd24-c907-11e6-8062-00000aab0f26&acdnat=1482494867_f9f0dbb88b27977fd5e3e0cb7e059687

Activation of sigma-1 receptors has also been shown to attenuate the release of glutamate following ischemia, and under certain conditions inhibit NMDA receptors, which, among the glutamate receptor subtypes, appear to be the principal mediators of excitotoxic damage. The exact mechanisms by which sigma-1 receptors modulate the activity of NMDA receptors is unclear, but may involve direct interaction with specific subunits of the NMDA receptor or indirect effects of other ion channel modulation.

Póki co najlepiej udokumentowanym zastosowaniem w depersonalizacji/derealizacji są SSRI i lamotrygina oraz oczywiście benzodiazepiny (oczywiście klonazepam):

 

http://apt.rcpsych.org/content/aptrcpsych/11/2/92.full.pdf

 

Od siebie dodam, że depresonalizacją/derealizacją zmagałem podczas występowania bardzo silnego lęku wolnopłynącego (pierwsze 3 miesiące choroby), którego nie znosiła nawet dawka 5 mg diazepami, ale 0.5 mg alprazolamu już tak, dlatego uważam, że najskuteczniejszymi lekami w tym zaburzeniu są benzodiazepiny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witajcie lecze sie na depresje boje sie mysli samobojvczych i ze zwariuje albo zrobie komus krzywde, nie mam w ogole czucia w palcach trzesa mi sie dlonie nie czuje w ogole czasu mam problemy z zoladkiem czasami czuje ze sie dusze i ze zejde z tego swiata, dzisiaj na ulicy jak wyszedlem mialem takie zwidy ze widzialem aktora z pierwszej milosci Bartka Miedzianowskiego mam problemy z bezsennoscia normalnie masakra jak z tego wyjsc stanu?????

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×