Skocz do zawartości
Nerwica.com

nietypowy problem


Thiosor

Rekomendowane odpowiedzi

witam forumowiczów

 

Proszę o wypowiedzi osób które same doświadczyły takiego problemu, bądź spotkały się z takim problemem u kogoś osobiście poznanego lub opisem takiego problemu w literaturze. Czy udało się stać zdolnym do kontaktów towarzyskich i zawodowych? Jeżeli tak, to jak udało się to osiągnąć? Czy istnieją zajęcia dla osób dorosłych z takim problemem? (tylko z takim) Czy istnieją środki psychotropowe działające na ten problem?

 

Obecnie mam 33 lata. Do 28 roku życia nie rozumiałem kontaktów społecznych, kiedy obserwowałem ludzi. Przykładowo stałem obok ludzi i nie rozumiałem, co oni mówią ani po co robią różne rzeczy. Oczywiście rozumiałem same słowa, ale jednak nie całokształt sytuacji. Dopiero z biegiem czasu zacząłem zwracać uwagę na kontakt wzrokowy, mimikę twarzy, sposób mówienia i kontekst sytuacyjny. Do chwili obecnej jednak często występowało nierozpoznawanie sytuacji między mną a drugą osobą, kiedy jestem uczestnikiem sytuacji społecznej, a nie tylko obserwatorem. Na przykład nie wiem o co komuś chodzi, kiedy do mnie mówi i na odwrót. Nierozumienie czy druga osoba tylko stara się być miła, czy też lubi moje towarzystwo, a jak znowu zachowywałaby się osoba z którą mógłbym się umówić. Jak "wychodzę do ludzi" tak jak mi radzono, to często zaznaję przykrości z powodu bycia odbieranym jako idiota lub szaleniec.

 

Zastanawiałem się czy nie mam Zespołu Aspergera. Wydaje mi się, że tego nie mam, ponieważ nie mam pozostałych z długiej listy objawów, rozpoznaję emocje po wyrazie twarzy, poza tym rozmawiałem z psychologami, psychoterapeutami i psychiatrami szukając pomocy i nic takiego nie mówili. Otrzymałem diagnozę "mieszane zaburzenia osobowości", co było najbardziej sensownym wyborem, przy tak nietypowym problemie. Moja psychoterapeutka sugeruje, że problem może byc w lękach w tym lęku przed bliskością. Ja jednak uważam, że lęk jest tylko reakcją na sytuację, kiedy nie do końca wiem, co się dzieje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×