Skocz do zawartości
Nerwica.com

Życie współczesne, a w czasach komunistycznych...


Gość Bonus

Rekomendowane odpowiedzi

Duda i Guz chcą tego samego co "solidarność" w latach 80-tych. Wtedy chcieli zniesienia podwyżek dziś chcą wzrostu pensji minimalnej, wtedy chcieli wolnych sobót dziś są przeciwni ulastycznieniu czasu pracy, dziś jak i wtedy wzywają do obalenia rządu(wtedy tego oficjalnie nie mówiono raczej tylko marzono) czyli w gruncie rzeczy te protesty niczym się nie różnią od tych sprzed 30 paru lat. Ale wtedy walczono o wolność i w słusznej sprawie a dziś do bandyci, zadymiarze itd dla mnie nie ma między tymi protestami jakościowej różnicy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi szczerze mówiąc sytuacja społeczno- polityczna Polski jest obojętna i tak żyje że tak powiem poza systemem. W sumie jakby wybuch jakiś megakryzys 50% bezrobocie i wielka bieda to bym się poczuł pewnie lepiej, nie taki samotny w swym odizolowaniu, no ale to trochę egoistyczne myślenie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy w obecnych czasach żyję się ludziom lepiej, czy wręcz przeciwnie? A może w latach 80-tych życie było może biedne, ale równe, sprawiedliwe? Jak byście porównali tamte czasy, a czasy współczesne? Ja myślę, że czasy komunistyczne w latach, chociażby 70 i 80-tych były dużo lepsze. Był socjalizm (choć może w praktyce nie odczuwało się tego), każdy miał pracę, tak samo każdy otrzymywał pensję, ludzie żyli w podobnych warunkach, każdy znał biedę. Nie było wtedy techiki, żadnego internetu, telefonów komórkowych, a mimo to ludzie też żyli i radzili sobie. Wolałbym się cofnąć w czasie i żyć w tamtych czasach, nie mając tych nowinek techniki, żyć w gorszych warunkach, ale czuć się równym w społeczeństwie, mieć normalną pracę i poszanowanie u innych ludzi. Wtedy ludzie mieli inne myślenie o życiu, w tej chwili ludzie stają się gorsi, zawistni, egoistyczni i na to ma wpływ też dobrobyt, oraz "nierówność społeczna".

W latach 80-tych było biednie? Obecny dostęp do wszelakich dóbr wcale nie oznacza, że ludzie przez to się bogacą. Bogate są jedynie cwane jednostki, które bogaciły się także i za czasów komuny, jak np. Rydzyk, który w latach 80-tych narażał dla własnych korzyści emerytki wysyłając je do mrówkowego szlaku z reklamówkami pełnymi niemieckich marek. To kapitalizm nazwałabym raczej biedą i to w dodatku psychicznie destrukcyjną . To tak jakby ktoś dziecku pokazał kolorowego lizaka, pomachał nim mu przed nosem i oznajmił, że nie dla psa kiełbasa.

Wg. mnie jednak lepiej uczyć się żyć w biedzie kapitalistycznej, ale za swoje niż w równowadze komunistycznej ale za cudze. Co z tego, że za czasów komuny ludzie mieli pracę skoro to nie Polska za te etaty płaciła. Byliśmy światowymi żebrakami na łasce bogatych, całkowicie tracąc swój honor.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wg. mnie jednak lepiej uczyć się żyć w biedzie kapitalistycznej, ale za swoje niż w równowadze komunistycznej ale za cudze. Co z tego, że za czasów komuny ludzie mieli pracę skoro to nie Polska za te etaty płaciła. Byliśmy światowymi żebrakami na łasce bogatych, całkowicie tracąc swój honor.
za rządów Tuska zadłużyliśmy sie daleko bardziej niż za Gierka, który chociaż wybudował miliony mieszkań, zakłady pracy, szkoły itp a Tusk tylko stadiony i kawałek najdroższej autostrady w dziejach ludzkości. No i w jaki sposób byliśmy żebrakami na łasce innych, zresztą dziś też nimi jesteśmy bo bierzemy więcej z UE niż dajemy. Polska to dziś rynek zbytu i źródło taniej siły roboczej zarówno wewnątrz kraju jak i przez emigrację.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wg. mnie jednak lepiej uczyć się żyć w biedzie kapitalistycznej, ale za swoje niż w równowadze komunistycznej ale za cudze. Co z tego, że za czasów komuny ludzie mieli pracę skoro to nie Polska za te etaty płaciła. Byliśmy światowymi żebrakami na łasce bogatych, całkowicie tracąc swój honor.
za rządów Tuska zadłużyliśmy sie daleko bardziej niż za Gierka, który chociaż wybudował miliony mieszkań, zakłady pracy, szkoły itp a Tusk tylko stadiony i kawałek najdroższej autostrady w dziejach ludzkości. No i w jaki sposób byliśmy żebrakami na łasce innych, zresztą dziś też nimi jesteśmy bo bierzemy więcej z UE niż dajemy. Polska to dziś rynek zbytu i źródło taniej siły roboczej zarówno wewnątrz kraju jak i przez emigrację.

Skoro wg. Ciebie każdy w/w ustrój to żebractwo, to chyba mimo wszystko lepiej żyć poza klatką mogąc wybrać swoją własną formę wolności niż w środku niej, na łasce lub niełasce tylko własnego kraju (jak kukiełka na sznureczku).

Kaczyńscy też np. obiecywali wybudować miliony mieszkań dla młodych małżeństw, ale J. zamienił je na pomniki i kryptę. Dostali Polskę w rozkwicie po Kwaśniewskim, z pierwszymi dotacjami, a po dwóch latach doprowadzili kraj prawie do ruiny. Całe rządy kapitalizmu są siebie warte. Polacy rozpoczęli emigracje, gdy tylko granice innych państw zostały otwarte(bez względu na to, czy było to za rządów PiS, czy PO). I będą nadal emigrować nawet gdyby premierem został sam Franciszek, a prezydentem Grodzka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

detektywmonk, przeszłość to nasze dziedzictwo. Życie jest nudne i ludzie zawsze będą szukać rzeczy by wypełnić pustkę, a przeszłość pełna jest różnych rzeczy, dlatego ludzie lubią ją przywoływać. Do tego jakieś ubarwianie itd.

Ja, jestem zwolennikiem budowania przyszłości.Polska Ludowa, nie wróci, umarła i nie ożyję.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

EmInQu, Wcale nie uważam że Polska to żebraczy kraj tylko nie rozumiem dlaczego za komuny rzekomo nimi byliśmy a dziś już nie. Dotacje unijne to forma wyrównywania szans a nie żebractwo. Wcale nie jestem zwolennikiem Kaczyńskiego, to czy rządzi on czy Tusk ma raczej niewielki wpływ na nasza gospodarkę. A Polacy emigrują bo jesteśmy zacofani ekonomiczne, mi.n przez 44 lata rządów komuny i nawet przy idealnych rządach po 1989 roku wciąż zarabialibyśmy dużo mniej niż zachodnia Europa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najbogatsze kraję świata, to kraje wolnorynkowe.Stany, Kanada,Australia,Japonia,Szwajcaria.Taka jest prawda,komunistyczne kraję są biedne-Laos,Korea Północna,Mjanma.

Indie, wszystkie kraje Afrykańskie, większość Ameryki Łacińskiej też jest wolnorynkowa a w większości panuje bieda i skrajne nierówności społeczne. Oczywiście w komunizmie też raju nie ma ale sam tylko wolny rynek nie gwarantuje niczego a najłatwiej to się żyje w krajach socjalnych czyli wolny rynek plus opieka socjalna i wysoka redystrybucja dochodów. Nawet w takich jak u nas się mówi mocno wolnorynkowych i kapitalistycznych Stanach kilkadziesiąt milionów ludzi żyje z zasiłków, jest tam mnóstwo progów podatków także USA jest w pewnych aspektach bardziej lewicowe od Polski.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ala1983, No ale w czasach PRL prześladowano tak drogi Ci Kościół :mrgreen: choć z drugiej strony ludzie wtedy głębiej wierzyli i częściej uczestniczyli w mszach niż teraz w tzw demokracji. A co do tego zdjęcia to ciekawe czy gdyby komuna trwała nadal za tym ogrodzeniem by stały takie auta. :?:

 

Ciekawe czy ja i inni tu wypowiadający się i tęskniący za komuną gdyby byli w pełni zdrowi psychicznie i mieli względnie udane życie to by nadal tęsknili, bo ja czasem mam wrażenie że raczej nie, choć z drugiej strony ogrom tzw zdrowych psychicznie marzy o powrocie do tych czasów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ala1983, Nie tylko Ty byś chciała ja także moja rodzina za pracę i za bycie członkami partii (ojciec i dziadek) mieli mieszkanie Fiacik do nich sam przyjechał nie musieli się za bardzo o niego starać mieszkanie które akurat jest teraz moje dziadek załatwił po jednej wizycie w Łódzkiej filii PPS Do tego kawał ziemi na wsi i duża chałupa z wygodami :). Tak się żyło w PRL jak wiedziało się jak pracować by było to efektywne a narzekają tylko bumelanci którzy słowo praca znają tylko z gazetki.

 

-- 05 maja 2014, 19:02 --

 

carlosbueno, Może nie takie jak te ale czasy motoryzacyjne w PRL przebiją współczesne jednym: w żadnym okresie polskiej motoryzacji nie mieliśmy takiej ilości samochodów zaprojektowanych bądź w dużym udziale stworzonych przez Polaków: przykłady to np polonez (tzw borewicz),Syrena (wszystkie modele)Żuk,Nysa, itp: oraz wiele projektów wyprzedzających swoje czasy. Auto o nazwie Beskid stworzone w wyprzedzająccej swoje czasy konstrukcji jednobryłowej która została później wprowadzona przez Francuzów jako Renault Twingo oczywiście po wykupie patentu od Polaków, Syrena 110 jako jeden z pierwszych hatchbacków na świecie oraz Syrena Sport którą kazali zniszczyć władze komunistyczne bo była za nowoczesna względem Radzieckiej mysli technicznej. No i motocykle Junak,SHL,WSK,WFM i skuter Osa :). I nie mów mi dalej że jest teraz lepiej:P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O ja bardzo dobrze pamietam te czasy, tym bardziej ze mieszkałem po sasiedzku przy Bazarze Rozyckiego. Ten bazar to było całe nasze zycie. Pamietam jak mój sasiad grał tam w trzy kólka i brał nas na obcinkę, p.Halinka czestowała nas pyzami z tłuszczem ech kuzwa to byly czasy....guma donald, andruty, spodnie mawiny i pumpy z lampasami, laski grały w gume a chłopaki w kwadraty.

A teraz dzieciaki bez neta przez dwa dni i kurwa nie wiedza co ze soba zrobic.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Semir, Mój ojciec a zwłaszcza reszta jego rodziny b. ucierpieli za komuny bo nie dość że kułacy to jeszcze Niemcy. Ale w sumie też nie widziałbym mojego ojca w realiach dzisiejszego rynku pracy, to co oni wtedy robili w tych robotach to dziś by nie przeszło jakieś machlojki, połowę 8 godzinnego dnia pracy to byli po za nią, bo to było normalne, mój ojciec jak słyszy jak dziś traktuje się pracowników to mówi że kiedyś było dużo lepiej mimo że antykomunista z niego zatwardziały. On w partii nigdy nie był i nie pił w pracy to kariery( a jak on mówi bez picia z przełożonymi awansów nie było) nie zrobił, ale i tak miał pewnie większe zadowolenie z tej pracy niż większość dziś, wiadomo zarobki tez wbrew opiom niektórych nie były wysokie ale kupę rzeczy było za darmo. Dla robotników zwłaszcza niewykwalifikowanych albo pracowników niższego szczebla na pewno PRL był lepszy niż dzisiejszy system.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co do tego zdjęcia to ciekawe czy gdyby komuna trwała nadal za tym ogrodzeniem by stały takie auta. :?:

I co z tych aut dzisiaj? Szybciej i wygodniej dojedziesz do celu, no ale dla wielu to wazniejsze niz cokolwiek innego, a i przy okazji mozna sie szybciej zabic :roll:

 

-- 05 maja 2014, 20:48 --

 

mieszkałem po sasiedzku przy Bazarze Rozyckiego. Ten bazar to było całe nasze zycie.

ja mieszkalam za plotem ogromnego PGR-u i pamietam jak ludzie byli wtedy zadowoleni, ze maja cos takiego. Teraz mieszkam 10 km od tego miejsca i sporadycznie zagladam. Serce pęka co z tego zostalo.. :cry: a co w zamian dostalismy to juz wogole.. :cry:

 

-- 05 maja 2014, 20:54 --

 

połowę 8 godzinnego dnia pracy to byli po za nią, bo to było normalne, mój ojciec jak słyszy jak dziś traktuje się pracowników..

no ja w mojej ostatniej pracy nie miałam prawa nawet do przerwy... i to niby ciągle ten sam naród :shock:

 

-- 05 maja 2014, 21:01 --

 

Jeden tylko minus był dla tych co w biurach pracowali i nie palili papierosów jak np. mój ojciec. Nie mieli innego wyjścia, jak znosić ten dym..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ala1983, No z tym paleniem to była wtedy porażka, ale wtedy paliło ponad 80% facetów i ten kto nie palił uchodził za dziwaka tak jak dziś nie pijący. Kobiety w miastach też zwykle kopciły, na wsiach to mniej zwłaszcza tych zacofanych wciąż uważano to za nie kobiece( może na pgr-ach akurat mniej). Kiedyś mi jedna kobieta pedagog studiująca w latach 70-tych mówiła że wtedy wszyscy palili na studiach, nawet nie zadawano takich pytań czy palisz, bo to było jak oddychanie- oczywista oczywistość, wśród klasy robotniczej podobnie, w wojsku też. No ale papierosy były tanie nie to co dziś ktoś kto pali paczkę dziennie buli 400 zł na miesiąc, nie wiem jak osoby zarabiające minimum mogą palić( a mnóstwo ich pali) 1/3 wypłaty z dymem idzie, ale i tak fajki są u nas tanie w porównaniu do cen na zachodzie, tam za cenę fajek możesz się przyzwoicie wyżywić w Polsce to raczej nie możliwe.

 

A co do PGR-ów to mieszkam w okolicy gdzie było ich sporo i teraz w wielu miejscach tam straszy bo wiadomo budynki poniszczały totalnie a ludzie w dużej części pogrążyli się w alkoholizmie choć chyba ogrom ich już powymierało ale dzieci( zwłaszcza faceci) idą też tą alkoholową drogą i tylko ucieczka z tamtąd często jest wyjściem. Widać spore różnice między wsiami postpgrowskimi a rdzennymi kaszubskimi typowo chłopskimi z dziada pradziada, w tych drugich pełno wypasionych willi i dobrych aut a w pierwszych wiadomo choć też chyba jakaś poprawa jest względem tego co było 10-15 lat temu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie popieram komuny, wiele złego się wtedy działo, ale miała swoje pozytywne strony,

prawda jest taka, że nie było wtedy tylu chorych i zaburzonych co dziś,

to kapitalizm zwariował ludzi, obiecując widmo mamony kosztem utraty człowieczeństwa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi w tamtych czasach podoba się głównie to, że nie było wtedy takiego pędu jak dziś. Nawet lata 90'. Choć pewnie to całe poczucie pędu siedzi we mnie, a nie na zewnątrz. Kiedyś spróbuję wyeliminować z mojego życia net i tv to może będzie tak jak dawniej.

 

A czy wtedy było tak pięknie? Nie wiem, ale rzeczywistość z PRL'owskich komedii wydaje mi się okropna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×