Skocz do zawartości
Nerwica.com

Życie współczesne, a w czasach komunistycznych...


Gość Bonus

Rekomendowane odpowiedzi

Moja ciocia, dziś 76 lat, była polonistką, uczyła w liceum w Krakowie.Mogła wykładać na UJ lecz nie chciała należeć do PZPR.Druga ciocia lat 70 była wykładowcą w szkole dla pielęgniarek, musiała być w partii, choć czerwonych nie kochała zbyt bardzo.Czasy takie były.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pamiętajcie też o tym, że nie było internetu, komórek, telefon na wsi miał tylko sołtys a w telewizji był 1 a gdzieniegdzie 2 programy. No i samochody mieli tylko wybrańcy.

Akurat internetu i komórek nie było wtedy nigdzie. Ciekawe jakby wyglądała Polska jakbyśmy dalej tkwili w komunie, pewnie komórki by były internet też tylko że cenzurowany bardziej. No ale to takie gdybanie komuna upadła bo była niewydolna, a komuniści najwięcej skorzystali na jej upadku uwłaszczając dobro państwowe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tylko pamiętam kolejki , kolejki, kolejki( nawet społeczne i całonocne po pralke , telewizor ,odkurzacz, etc,) do sklepów mięsnych , po cukier , proszki do prania , rowery i wiele innych. Ludzie mieli owszem pracę , ale towarów nie było za wiele w sklepach . Teraz kota odwrócili ogonem , mało pracy , dużo towarów głównie z Zachodu i od Chińczyków tanie buble). Poza tym jeszcze jakość towarów była na bardzo niskim poziomie. I teraz też nie jest najlepiej , ale już wolę czasy obecne niż komunistyczne. A nawet za chlebem pamiętam ,żeby kupić na weekend musiałem wstawać już o 6 rano ( jako 10 letni chłopak) ,żeby było co jeść przez te trzy dni. Lipa!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mówimy tylko o komunie.Jakby Polska to tylko okres 45-89.A mi się by marzyło chociaż zobaczyć, jak się żyło w latach 1918-1939.Dla komunistów, to okres bardzo zły.Jestem ciekawy,dlaczego.Przecież przed wojną była demokracja, była partia komunistyczna,były partie socjalistyczne.I narodowe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

carlosbueno,

Aż się rozmarzyłem, szkoda że urodziłem się z 20-30 lat za późno i mnie to ominęło.

Jak to cię ominęło? Trochę jednak przeżyłeś w tamtym okresie (chyba mój roczniki jesteś) i powinieneś znać te rzeczy, do których dałeś linka. Ja pamiętam albo korzystałem ze wszystkich tam ukazanych przedmiotów (niektóre mam do dzisiaj, gdzieś w szpargałach), jako, że za komunistycznego dzieciaka, co roku wyjeżdżałem na morze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

carlosbueno,

Rozumiem, ale np. w takie "jajeczka" to grałeś, jako, że ten produkt komunistyczny był wykorzystywany w całej Polsce. To była moja pierwsza i ostatnia konsola do gier ;) Z latarki na R12-stki albo z tego radyjka też chyba kiedyś korzystałeś?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi jeszcze trochę mebli z PRL w domu zostało ale z XIX wieku też mam jeszcze. Ogólnie cały dom pełen staroci, antyków po dziadkach.

A co do PRL to z jednej strony tęsknie a z drugiej gdyby nie było komuny to Polska by była dziś na wyższym poziomie, a przede wszystkim może coś bym uszczknął z wielkiej fortuny pradziadka i trochę mniejszej dziadka, a tak to wszystko poniszczało, zostało zabrane itd. i tylko ziemie zwrócili nam.

No ale nawet o to są boje, wojny rodzinne a co by było jakby majątek był większy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi jeszcze trochę mebli z PRL w domu zostało ale z XIX wieku też mam jeszcze. Ogólnie cały dom pełen staroci, antyków po dziadkach.

Nie wiem czy jesteś sentymentalny czy nie, ale nie myślałeś czasem, żeby "pogonić" je komuś. Amatorów staroci nie brakuje przecież. Wszak na bezrobociu jesteś, a pieniążki z tego mogłoby być całkiem niezłe. Choć nie wiem czy masz możliwość podjęcia decyzji co do przyszłości tychże antyków.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Komuna wraca do łask (w sensie marketingowym), bo do pieniędzy zaczyna dochodzić pokolenie ludzi urodzonych u schyłku komunizmu w Polsce, którzy pamiętają grę w jajka, jakieś teksty z filmów itd. A wiadomo, że najlepiej i z największym rozrzewieniem wspomina się dzieciństwo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

. Choć nie wiem czy masz możliwość podjęcia decyzji co do przyszłości tychże antyków.
Nie mam, chyba że zrobiłbym to w ukryciu.

 

Ja to najbardziej z jedzenia tęsknie za blokiem chałwowym dziś już takiego nie ma a ta turecka chałwa to jakiś syf, no ale w tamtych czasach i dzieciństwie nawet wyroby czekoladopodobne smakowały, także może już mi by dziś ten blok nie smakował. Kiedyś to zwykła oranżada to było coś, a pepsi to był luksus o niezapomnianym smaku i wielkie przeżycie do 1989 r chyba tylko kilka razy ją piłem, a dzisiejsze napoje wydają mi się o wiele gorsze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko ja jestem tu prawdziwym antybolszewickim,anty-czerwonym,anty-populistycznym Polakiem.

Coraz bardziej w swoich tekstach nie różnisz się od retoryki Rydzyka czy Kaczyńskiego którzy siebie i swoich zwolenników uważają za jedynych prawdziwych Polaków. Za dużo TVN robi taka samą wodę z mózgu jak za dużo Radio Maryja.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdzie tam Kaczyński wolnorynkowiec :roll: to socjalista.Jak Duda i Ikonowicz.

A gdzie ja twierdzę że Kaczyński to wolnorynkowiec, każdy wie że to maryjny socjalista a jego zwolennicy chcieli by powrotu do czasów Gierka tylko że role przewodnią partii przejąłby Kościół.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i rozpoczęły się protesty "solidarności" i innych związków zawodowych przeciw polityce rządu i ogólnie kapitalistycznemu wyzyskowi. Marzy im się socjalizm a przecież "solidarność" ma udział w obaleniu socjalistycznego raju jakim był PRL. Kiedyś chcieli obalić komunę a dziś chcą jej powrotu dla mnie się totalnie skompromitowali. Jak związek zawodowy z natury socjalistyczny mógł chcieć obalenia socjalizmu, wiadomo było jak się to skończy dziś dawni protestujący górnicy i stoczniowcy marzą o powrocie do tak przez nich kiedyś znienawidzonej komuny, a od Wałęsy wolą Gierka i Jaruzela.

 

Polska wymiera w pierwszym półroczu tego roku urodziło się 180 tyś dzieci a zmarło 200 tysięcy osób to najgorszy wynik od czasów wojny, komuno wróć wtedy nie było przynajmniej problemów demograficznych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×