Skocz do zawartości
Nerwica.com

Psychoterapia dziala!Czekam na każdego posta z wasza opinia


maura

Rekomendowane odpowiedzi

zgadzam się psychoterapia działa ,ja podjełam się poznawczo-behawioralnej naprawdę jest super i widzę pierwsze rezultaty leczę się prawie już 3 lata i żałuję ,że wcześniej nikt mnie na nią nie pokierował! Lęki oczywiście jeszce są i będą się jeszcze pojawiały to normalne nikt nie ma czarodziejskiej różdzki ale radzenie sobie z nimi i podejście do nich zawdzięczam terapii. Naprawdę lęki są w znacznie mniejszym stopniu ale trzeba się w to zaangażować i robić to co mówi terapeutka. Polecam jeszcze super książkę '' Pokonałem nerwicę'' Szaffer naprawdę super książka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jetodik, bardzo Cię proszę, jeśli masz tutaj szerzyć opinię, że nie wierzysz w psychoterapię, to zostań przy swoim temacie. Ten ma coś innego na celu. Rozumiem, że możesz nie wierzyć w skuteczność psychoterapii, masz do tego pełne prawo, ale to nie powód, byś wpisywał się w każdy wątek nawet, jeśli tematem przewodnim jest totalne przeciwieństwo Twoich poglądów. Tytuł wątku brzmi : Psychoterapia dziala!Czekam na każdego posta z wasza opinia i tak ma pozostać. Mam nadzieję, że nie będę się musiała powtarzać.

1. Przecież jetodik wyraźnie wymieniła przypadki kiedy psychoterapia może podziałać

2. W tytule wątku, który zacytowałaś jest napisane "Czekam na każdego posta z wasza opinia", więc chyba autor dopuszcza odmienne poglądy

 

Po przeczytaniu grubo ponad setki stron postów z wątku "Psychoterapia nie działa" zauważyłem jeszcze jeden przypadek, gdy psychoterapia "działa" - kiedy pacjent pod wpływem terapii odcina się od toksycznej dla niego osoby (przeważnie ojciec/matka).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

salvorin, Przeczytaj inne posty Usera, będziesz wiedział o czym mówi Artemizja. Oglądałeś "Adwokata Diabła"?

Hehe, niezły z niego grafoman - trudno mi się przedrzeć przez historie jego postów, ale wierzę że pisał gorsze rzeczy. Akurat post, który skomentowałem wydawał się dość stonowany.

Film oglądałem (jeden z moich ulubionych), ale nieważne: szczerze mówiąc trzymam bardziej stronę przeciwników psychoterapii i chciałem sprowokować jej obrońców. Ale niezbyt się udało, może innym razem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

szczerze mówiąc trzymam bardziej stronę przeciwników psychoterapii i chciałem sprowokować jej obrońców. Ale niezbyt się udało, może innym razem.

A po co chcesz prowokować jej obrońców? Szukasz kogoś kto Cię do terapii przekona czy po prostu po to, żeby poodbijać piłeczkę?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

salvorin, Uczęszczałeś kiedyś na psychoterapię?

Tak, najpierw 3 miesięczna intensywna psychoterapia grupowa w nurcie mieszanym, następnie indywidualna w nurcie psychodynamicznym (przerwana po 3 miesiącach), grupowa psychoterapia psychodynamiczna (przerwana po roku), obecnie jestem w trakcie indywidualnej psychoterapii behawioralno-poznawczej.

 

szczerze mówiąc trzymam bardziej stronę przeciwników psychoterapii i chciałem sprowokować jej obrońców. Ale niezbyt się udało, może innym razem.

A po co chcesz prowokować jej obrońców? Szukasz kogoś kto Cię do terapii przekona czy po prostu po to, żeby poodbijać piłeczkę?

Chciałem ich zmiażdżyć moimi argumentami, ale trochę się uspokoiłem i nie jestem już w odpowiednim nastroju ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

salvorin, Czy jednak korzystasz z psychoterapii więc mogę snuć domysły, że jej potrzebujesz, ponieważ zauważasz jej efekty.

Niestety ale właśnie nie zauważam efektów. A chodzę, bo jestem zdesperowany. Tak jak nieuleczalnie chorzy ludzie sięgają czasem w ostateczności po pomoc uzdrowicieli, czy po medycynę niekonwencjonalną, tak ja chodzę na psychoterapię.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety ale właśnie nie zauważam efektów. A chodzę, bo jestem zdesperowany. Tak jak nieuleczalnie chorzy ludzie sięgają czasem w ostateczności po pomoc uzdrowicieli, czy po medycynę niekonwencjonalną, tak ja chodzę na psychoterapię.

Ale chodzisz tylko czy chodzisz, pracujesz i stosujesz się do zaleceń. Bo jak desperat nieuleczalnie chory idzie do uzdrowiciela to wierzy ze ten mu pomoże i łyka każde świństwo, pije ziółka i stosuje się do zalecen byle by pomogło.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale chodzisz tylko czy chodzisz, pracujesz i stosujesz się do zaleceń

A to psychoterapeuta może dawać jakieś zalecenia? Bardzo bym chciał jakieś dostać, ale do tej pory tylko słyszałem, że psychoterapeuta nie jest od radzenia. Oczywiście mówię o psychoterapeutach psychodynamicznych. Na psychoterapii grupowej świętem było jak się taki w ogóle odezwał.

 

Może na behawioralno-poznawczej będzie lepiej, jestem dopiero po kilku spotkaniach. Prace domowe póki co odrabiam, choć mam co do nich pewne zastrzeżenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A to psychoterapeuta może dawać jakieś zalecenia? Bardzo bym chciał jakieś dostać

:D:D:D:D

Prace domowe póki co odrabiam, choć mam co do nich pewne zastrzeżenia.

a od radzenia nie jest to fakt :D

 

-- 22 mar 2015, 09:47 --

 

Dodam jeszcze już kiedyś to pisałam . Mnie nigdy nie interesowało jaka terapia w jakim nurcie, ile ma trwać, jakie zaburzenia, choroby czy co tam jeszcze mi zdiagnozowali - ja sie skupiałam na zaufaniu i pracy nad sobą. Raz było lepiej raz gorzej, raz pod górkę raz z górki ale celem moim zawsze było poprawa mojego samopoczucia. Ja nie jestem psychoterapeutą i nie wiem nawet jak poczytałam pełno mądrych książek w jakim nurcie powinien mnie prowadzić, jaka terapia jest korzystniejsza dla mnie w tym aktualnym stanie bo w tym aktualnym stanie jestem zaburzona i poszłam sie leczyć a nie kontrolować, sprawdzać mojego terapeutę. Jak idę do kardiologa i mi powie że mam migotanie przedsionków, komór i musi mi wszczepić kardiowerter i daje mi takie leki to czy ja z nim wchodze w dyskusję? Dopytuję się ogólnie co i jak ale chcę być zdrowsza, poprawić sobie komfort życia i nie mówię mu jak ma mi wszczepić to urządzenie albo ze tego czy tamtego nie będę łykać. Mogę potem mu powiedzieć ze coś mi nie służy ale to on decyduje ja ufam. On się na tym zna i ja się sama nie zoperuję nawet jakbym przeczytała wszystkie książki na ten temat. Moja rada: odpuścić kontrolę a zająć się sobą, wtedy efekty są bardziej widoczne i szybsze.

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja już chyba gdzieś pisałam o tym, że terapią poznawczo-behawioralną (a dokładnie metodą przedłużonej ekspozycji) wyleczyłam się z PTSD. Skutecznie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a od radzenia nie jest to fakt :D

A czym się różni radzenie od dawania zaleceń? Jak dla mnie prawie niczym, jak zwał tak zwał. Tak czy inaczej psychoterapia psychodynamiczna - niestety najbardziej popularna w Polsce - nie jest ani od radzenia ani od dawania zaleceń. W ogóle tę sektę moim zdaniem powinni zdelegalizować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czym się różni radzenie od dawania zaleceń? Jak dla mnie prawie niczym, jak zwał tak zwał. Tak czy inaczej psychoterapia psychodynamiczna - niestety najbardziej popularna w Polsce - nie jest ani od radzenia ani od dawania zaleceń. W ogóle tę sektę moim zdaniem powinni zdelegalizować.

Jak nie widzisz różnicy :bezradny: ale masz rację powinni tę sektę zdelegalizować. Bądź pierwszym co się wypisuje, po co włazić w coś bez sensu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czym się różni radzenie od dawania zaleceń? Jak dla mnie prawie niczym, jak zwał tak zwał. Tak czy inaczej psychoterapia psychodynamiczna - niestety najbardziej popularna w Polsce - nie jest ani od radzenia ani od dawania zaleceń. W ogóle tę sektę moim zdaniem powinni zdelegalizować.

Jak nie widzisz różnicy :bezradny:

Śmiało, spróbuj mi wytłumaczyć istotną różnicę między radzeniem a dawania zaleceń. Tak, żeby jasno wynikało, że psychoterapeuta nie może radzić ale może dawać zalecenia i, że są to dwie zupełnie różne rzeczy.

ale masz rację powinni tę sektę zdelegalizować.

Widzę, że na żarcikach się znacie, ale na przejaskrawionych pod wpływem emocji porównaniach to już nie bardzo. Mam czasem tak jak jeden znany polityk co lubi coś dobitnie nazwać a potem się dziwi, że nie jest poważnie traktowany. Oczywiście nie twierdzę na serio, że jest to sekta, chociaż dostrzegam pewne istotne podobieństwa (pół żartem - pół serio o psychodynamicznej psychoterapii grupowej):

 

- rozbudowany system przekonań, który wydaje się absurdalny dla niewtajemniczonych, jednak niepoddający się racjonalnym argumentom - nie da się udowodnić, że psychoterapia na kogoś nie działa, zawsze można powiedzieć, że delikwent "za mało pracuje", "nie chce się zmienić", czy że "na efekty trzeba poczekać jeszcze kilka lat",

- psychoterapeuta to trochę taki "guru",

- członkowie grupy są namawiani przez bliskich i znajomych do przerwania terapii, psychoterapeuta i pozostali członkowie zalecają ignorowanie takich sygnałów;

- stan członków grupy często ulega pogorszeniu, jednak "guru" twierdzi, że to normalne i że wszystko zmierza w dobrym kierunku;

- "wszystko co wydarzyło się na grupie ma pozostać na grupie" - nie wolno opowiadać (ani spisywać, nagrywać) na zewnątrz co się działo na grupie,

- własna terminologia niezrozumiała dla niewtajemniczonych (spodobało mi się porównanie użyte przez jedną forumowiczkę do grypsery :) ), patrz wszechobecne "pracować",

- pod wpływem terapii dochodzi do zrywania kontaktu z bliskimi, jako z osobami toksycznymi

 

Bądź pierwszym co się wypisuje, po co włazić w coś bez sensu.

Z psychodynamicznej wypisałem się już dawno

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×