Skocz do zawartości
Nerwica.com

WITAM , NA POCZĄTEK TROCHĘ O MNIE .


DETLEF

Rekomendowane odpowiedzi

Jaźń odzwierciedlona zaczęła mnie wpędzać w egocentryzm, na szczęście nie przepoczwarzyła się w Idiolatrię , altruizm jeszcze kiedyś mnie ruszał a teraz coraz mniej , a egotyzm w wersji negatywnej osiąga apogeum oczy bez wyrazu, twarz poczerniała, krytyk wewnętrzny nie ma zamiaru mnie opuścić , autowaloryzacja pomieszana z tym wszystkim co wyżej, to mieszanka wybuchowa, boje się bo już jakiś czas temu zaczął rodzić się we mnie efekt lucyfera, a kiedyś byłem hedonistą !

 

POZDRAWIAM !

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaźń odzwierciedlona - w socjologii i psychologii samowiedza jednostki, kształtowana przez interpretację reakcji innych ludzi w stosunku do własnej osoby. Na przykład jeśli inni często mówią mi, że jestem piękną kobietą, to w mojej samowiedzy pojawią się informacje o tym, że jestem piękną kobietą. Jeśli inni będą mi mówić, że mnie lubią, będę myślała, że jestem osobą lubianą. Można powiedzieć, że jednym ze źródeł samowiedzy jest "społeczne lustro" - interpretacja zachowań i wypowiedzi innych na nasz temat staje się podstawą tego co myślimy o sobie.

 

Egocentryzm (łac. ego - ja + centrum - środek) – tok rozumowania, który polega na centralnym umiejscowieniu własnej osoby w świecie. Przekonanie o tym, że jest się najważniejszą osobą, a świat "kręci się wokół niej".

 

Idiolatria - czczenie samego siebie, samoubóstwienie: Po ciężkiej chorobie Kaligula zaczął zdradzać obawy obłędu. Popadł w manię wielkości i idiolatrię, uwierzył do głębi, że jest bogiem, sam siebie traktował jako bóstwo i domagał się od innych oddawania sobie boskiej czci.

 

Altruizm (łac. alter – inny, drugi) – zachowanie, którego przejawem jest działanie na korzyść innych. Według J. Poleszczuka polega ono na dobrowolnym ponoszeniu pewnych kosztów przez jednostkę na rzecz innej jednostki lub grupy, przeciwstawne zachowaniu egoistycznemu.

 

Egotyzm (łac. ego – ja) – przesadne kierowanie zarówno własnej, jak i cudzej uwagi na siebie samego, nieustanne myślenie o sobie i nadmierne zajmowanie się własną osobą (niezależnie od tego, czy jest ono pozytywne, czy negatywne) przy jednoczesnym zajmowaniu swoją osobą całego otoczenia.

 

Autowaloryzacja - dążenie do obrony, podtrzymania lub podniesienia samooceny.

 

Efekt Lucyfera - termin wprowadzony przez Philipa Zimbardo. Określa on przemianę charakteru człowieka z dobrego na zły, jedynie z powodu środowiska/otoczenia, w jakim się znajduje. Wedle teorii, każdy człowiek w skrajnych warunkach może przeobrazić się w oprawcę. Termin określa się też mianem przemiany z anioła w diabła.

 

Hedonizm (gr. ἡδονή, hedone, 'przyjemność', 'rozkosz') - pogląd, doktryna, uznająca przyjemność, rozkosz za najwyższe dobro i cel życia, główny motyw ludzkiego postępowania. Unikanie cierpienia i bólu jest głównym warunkiem osiągnięcia szczęścia.

 

Mam nadzieję, że nieco rozjaśniłem. Witaj!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×