czy nadal sie wstydzicie ze macie nerwicę?

Subforum poświęcone nerwicy lękowej.

przez anusiowa 20 lis 2011, 16:12
ja ciągle się wstydzę, mój mąż nie wie nawet że to dosłownie nerwica, wytłumaczyłam mu bardziej okrężną drogą.
poza tym ludzie jak się dowiadują to od razu stosunki się ochładzają. a przez to, ze właśnie ciągle w PL panuje przeświadczenie, że nerwica, depresja = wariatkowo, człowiek który nie potrafi myśleć racjonalnie, samobójca, głupek itp itd. Nawet jak moja mama przeszła bardzo głęboką depresję, mój tata tego nie zrozumiał, a rodzina raczej określiła to w ten sposób "no ona zawsze była inna, chorzy na depresję to głupi ludzie, za dużo myślała i się rozchorowała".... brzmi jak opis sprzed 200 lat, ale na serio tak było! a my już w 21.wieku żyjemy :>

no to Was nie pocieszyłam :] no ale cóż, dla mnie np. to bardzo osobiste rozmawiać o takich sprawach, więc 99% znajomych nie wie i nie przeszkadza mi to.

przez Stylow 20 lis 2011, 21:13
anusiowa, napisałaś dużo prawdy. Dlatego ludzie się boją i kryją się ze swoimi problemami. Każdy chce uniknąć etykietek, dzięki temu dzieje się bardzo źle z ludźmi chorymi. Wezmę chociaż siebie, gdzie mam fobię społeczną i panicznie boję się opinii, mam z tym ogromny problem. I jak mam przestać się z tym kryć? No jak?!
Stylow

przez Noopii 21 lis 2011, 00:02
anusiowa,to jest jednak okropne cierpimy,chorujemy i jeszcze czujemy się gorsi..winni..określani wariatami...za to tylko że akurat w ten sposób chorujemy....smutne.
Noopii

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez Zmęczonyyy 21 lis 2011, 01:04
Wezmę chociaż siebie, gdzie mam fobię społeczną i panicznie boję się opinii, mam z tym ogromny problem. I jak mam przestać się z tym kryć? No jak?!
Na początek należy przestać. A potem jest już z górki. ;) Kindergarten :P
Zmęczonyyy

przez dogomaniaczka 21 lis 2011, 02:39
a ja zauważyłam że ostatnio wstydzę się przed bliskimi..tzn rodzicami i chłopakiem, mimo że oni wiedzą, wspierają i rozumieją to..nie wiem wstyd mi że rodzice mają taką córkę, że nie mają córki z której mogą być dumny, którą mogą się chwalić tylko taką która siedzi w zamknięciu i wszystkiego się boi, wstyd mi i głupio że całe życie muszą się o mnie martwić i mieć ze mną problemy zamiast się cieszyć..jestem beznadziejną córką..dziewczyną dla chłopaka zresztą też..ciągle musi z czegoś rezygnować dla mnie, wybierać między mną a tym co by chciał..wstyd mi i źle z tym.. :why:

przez sebastian86 21 lis 2011, 15:00
XXI wiek niby ale stereotypy te same co w poprzednim stuleciu. ludzie chorujacy na typowe choroby maja o niebo lepiej - wsparcie , zrozumienie i szybką pomoc...
We Are The Champions 2016(L)

przez dogomaniaczka 21 lis 2011, 15:03
a ja zauważyłam że większość osób wypowiadających się nikomu o tym nie mówi, skąd więc możecie wiedzieć jak ludzie w waszym otoczeniu zareagują...

przez jasaw 21 lis 2011, 17:58
dominika92, niestety, ja spotkałam się z brakiem zrozumienia w tej sprawie...generalnie, brak życzliwości, chęci zrozumienia jest dość powszechny...
"Cierpliwość jest podporą słabości, niecierpliwość - ruiną silnych"
"Nie możesz dokonać wyboru, jak umrzeć. Ani kiedy.
Możesz tylko zdecydować, jak żyć. Teraz"
Dobra Dusza Forum

przez linka 21 lis 2011, 20:53
Mam to szczęście, że jak doxy wyselekcjonowałam przyjaciół tak,że mogę im powiedzieć wszystko .... ale oczywiście spotkałam się z kompletnym brakiem zrozumienia, tylko czy z powodu ograniczenia innych ludzi ja mam czuć wstyd? To oni powinni się wstydzić że nie potrafią się otworzyć....
Zawsze trzeba działać. Źle czy dobrze, okaże się później. Żałuje się wyłącznie bezczynności, niezdecydowania, wahania. Czynów i decyzji, choć niekiedy przynoszą smutek i żal, nie żałuje się...
Przyjaciel forum

przez Noopii 21 lis 2011, 21:05
Ludzie z którymi pracuję wiedzą,że choruję..niby rozumieją ale gdy mam np.napad lękowy..czuje się taki samotny,bezsilny i gorszy jak dziwadło jakieś...
Noopii

przez anusiowa 21 lis 2011, 22:07
linka napisał(a):ale oczywiście spotkałam się z kompletnym brakiem zrozumienia, tylko czy z powodu ograniczenia innych ludzi ja mam czuć wstyd? To oni powinni się wstydzić że nie potrafią się otworzyć....

Zgadzam się z Tobą, tylko że problem polega na tym, że człowiek całkowicie zdrowy, który nigdy nie borykał się z takimi problemami nie zrozumie chorego. Tak samo jak głody rozmawiający z najedzonym. Głód czy sytość odczuwamy często, więc wiadomo, łatwo skojarzyć. Natomiast postawić się w miejscu chorego na nerwicę czy depresję... nie wiem czy ktoś potrafi. Dlatego podziwiam psychologów, psychiatrów, którzy jednak wydawałoby się bardzo dobrze to rozumieją.

Trzeba by było w mediach dużo o tym mówić, i przybliżać to jako każdą inną chorobę. Co z tego, że mówią w wiadomościach o tym, że depresja stała się chorobą cywilizacyjną. Ludzie nie wiedzą co to jest za choroba, na czym polega i jakie są mechanizmy wywołujące ją. Tak samo z nerwicą. Taka edukacja powinna być wprowadzana w szkole na biologii albo w trakcie godzin wychowawczych, tak jak uczysz się o tasiemcu albo cukrzycy.

przez depresyjny86 22 lis 2011, 02:12
Doxy,Linka....hmmm fajnie,że macie możliwość selekcji wśród znajomych na realu w sensie,że "ta i ta osoba nadaje się na przyjaciela"(albo żle zrozumiałem,jak coś to poprawcie)Ot chciałem tak tylko powiedzieć,że fajnie jest mieć wybór wśród ludzi ;)
Co do mnie to samej choroby się nie wstydze...tzn..no jak jest potrzeba to gadam o tym..tzn ee..no u mnie jest tak,że ja ogólnie mało mówię na realu,więc i o samej nerwicy nie mówię...ale jak wiem,że jest sytuacja w której muszę powiedzieć...to mówię wprost co mam,i dlaczego tak się zachowuje,a nie inaczej...i mam to gdzieś co sobie inni myślą,bo z założenia mojego inni już wcześniej myślą o mnie żle,więc mnie nie obchodzi czy sobie jeszcze gorzej pomyślą :mrgreen: .....wiem,pisanie tak aby ktoś to zrozumiał o 1 w nocy jest dla mnie problemem :mrgreen:
:)

przez Noopii 22 lis 2011, 02:45
człowiek nerwica,zrozumiałem..:)
Noopii

przez jasaw 22 lis 2011, 02:46
człowiek nerwica, piszesz zrozumiale, mimo późnej pory. Twoja postawa jest godna uznania, masz rację, ludzie i tak myślą co chcą, więc jeśli im się nie podobamy...ich problem.
Ja znakomicie wyczuwam, komu nie podoba się, czy drażni moje zachowanie i postępowanie.Wówczas odsuwam się, nie narzucam, nie zabiegam o względy.
Grono przyjaciół mam zawężone...moimi prawdziwymi Przyjaciółmi są Mąż i moi Synowie...nigdy mnie nie zawiedli, wytrzymują wszystkie moje dziwactwa, a tak
naprawdę - kto ich nie ma????
"Cierpliwość jest podporą słabości, niecierpliwość - ruiną silnych"
"Nie możesz dokonać wyboru, jak umrzeć. Ani kiedy.
Możesz tylko zdecydować, jak żyć. Teraz"
Dobra Dusza Forum

Sortuj wg