Skocz do zawartości
Nerwica.com

IQ


grb1

Rekomendowane odpowiedzi

...Swojego czasu usilnie poszukiwałem w necie polskiej implementacji tego testu, tzn. chodziło mi o część zadań z sekcji werbalnej*, bo klocki i puzzle to wiadomo, że nie wyskoczą z portu usb niczym z teleportu....

Wydaje mi się, że to się "prosi" o przeład na e-wersję. To znaczy nie widzę przeciwskazań, choc nie wykluczam ich istnienia.

 

... Moje poszukiwania zakończyły się fiaskiem, a prześledziłem sporo warezów, chomików, torrentów itp. Może zbyt pobieżnie przekopałem neta, nie wiem. W każdym razie- jak już kolega powyżej wspomniał ten test jest ściśle reglamentowany, trzeba się wykazać cała papierkologią i słono za niego zabulić.

No tak, ale domniemam z pierwszego przytoczonego pytania, że jest to test stricte polski - co nie znaczy, że może być najlepszy na świecie. W tym przypadku faktycznie może trzeba by się wysilać.

Myśle jednak, że istnieją też dobre testy obce, niekoniecznie wikłające w to naszych narodowych władców. (kto wie, może odpowiedz brzmi: Kaczyński. :mrgreen: [czy raczej wkrótce będzie brzmiała] )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W skali werbalnej jest to o czym mówiłem:

- pytania z wiedzy ogólnej,

+

- powtarzanie cyfr z pamięci (spycholog wymienia np. ciąg 894121847 i trzeba go powtórzyć, albo powtórzyć go na wspak),

- potem definicje- np. pada słowo inkryminacja czy prerogatywa i masz książkowo opisać osochodzi,

- działania arytmetyczne,

- rozumienie- tutaj nie bardzo pamiętam o co chodziło, ale opis na stronce podaje, że "test bada wiedzę dotyczącą reguł społecznych,moralnych, rozumienie i ocenianie sytuacji społecznych, świadomość zdarzeń świata zewnętrznego",

- no i na koniec jeszcze podobieństwa- np. w czym jest podobny Kim Dzong Un i Jarosław Kaczyński.

 

W skali niewerbalnej:

- braki w obrazkach- np. spycholog pokazuje obrazek na którym po szynach pomyka tramwaj czy pociąg a nie ma żadnego połączenia z siecią trakcyjną- trzeba to zauważyć. Niestety test nie uwzględnia mędrkowania, że ciapąg jest inaczej zasilany, :D

- porządkowanie obrazków- jest sobie jakaś historyjka a la prymitywny komiks, porozrzucane obrazki należy uporządkować w ten sposób, aby historyjka miała chronologię, jakiś ciąg przyczynowo-skutkowy,

- masz kilka klocków które są sześcianami, mają zabarwione ścianki- na czerwono, biało, biało-czerwono, dostajesz wzorzec i musisz z klocków ułożyć identyczny obrazek,

- dostajesz jakieś puzzle które na pierwszy rzut oka ni kupy ni dupy się nie trzymają, każdy fragment ma inny kształt i musisz z nich ułożyć jakąś znajomą figurę,

- symbole cyfr- dostajesz klucz wg. którego 1 to ziemniak, 2 to rower, 3 to broszka, 4 to plakietka KODu, a potem wzorzec Ci zabierają, dostajesz ciąg cyfr 4231112234121 no i musisz zastąpić go symbolami- plakietka KODu, rower, broszka, ziemniak, ziemniak, ziemniak itd.

 

Aha- praktycznie wszystkie zadania na czas się wykonuje. Ten stoper kur.wa rozprasza. :evil:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Są różne wersje np. u psychologa rozwiązywałem to z klockami ale nie było tam pytań np. z historii jesli chodzi o królów polski czy jakiś noblistów.Za to w klinice psychiatrii przy badaniu przez psychologów te pytania z takiej wiedzy były ale nie było układania klocków.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla odmiany znalazłem w necie komplet pytań z MMPI (po angielsku, ale lepszy rydz niż nic). To jest test, który w założeniu ma stwierdzać zaburzenia osobowości+ inne zaburzenia psychiczne. Dostaje się grubo ponad 500 pytań zamkniętych, na które można odpowiedzieć twierdząco, przecząco, lub pominąć udzielenie odpowiedzi- ale liczba "ślepaków" do wykorzystania na cały test jest ograniczona. Należy odpowiadać zgodnie ze stanem faktycznym, tak jak "czuliśmy" w przeciągu ostatnich 3 miesięcy. Oczywiście odpowiada się w obecności psychologa, nie można testu wynosić, kserować, fotografować. Jest kilkanaście skali klinicznych, które łatwo powiązać z konkretnymi zaburzeniami. Np. jest jasne jak słońce, że pytania "czy fascynują Cię noże?" albo "czy lubisz bawić się ogniem?" dotyczą psychopatii/ osobowości dyssocjalnej. :mrgreen: Co ciekawe w v2 tego testu wyrzucono z niego pytania dotyczące szeroko pojętej religijności. A pamiętam te pytania- "czy wierzysz, że to co napisano w Biblii to prawda?", "czy wierzysz, że Jezus jest Mesjaszem i zbawi ludzkość?", "czy Bóg do Ciebie przemawia?", "czy nadejdzie Apokalipsa?" itp. Co jeszcze ciekawsze te pytania NIE liczyły się do skali psychotycznych (schizofrenia, paranoja). :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czy wierzysz, że to co napisano w Biblii to prawda?", "czy wierzysz, że Jezus jest Mesjaszem i zbawi ludzkość?", "czy Bóg do Ciebie przemawia?", "czy nadejdzie Apokalipsa?"

 

Takimi pytaniami to do dzisiaj jechowi pukając do drzwi potrafią uraczyć.Np. po wstaniu na kacu człowiek zaspany wstaję otwiera dzwi słoneczko świeci na oczy a ty dostajesz pytanie''Czy czy Bóg do Ciebie przemawia?" albo coś typu czy to słońce naprawdę świeci czy nam się tylko wydaję że ono świeci.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W skali werbalnej jest to o czym mówiłem:

- pytania z wiedzy ogólnej,

+

- powtarzanie cyfr z pamięci (spycholog wymienia np. ciąg 894121847 i trzeba go powtórzyć, albo powtórzyć go na wspak),

- potem definicje- np. pada słowo inkryminacja czy prerogatywa i masz książkowo opisać osochodzi,

- działania arytmetyczne,

- rozumienie- tutaj nie bardzo pamiętam o co chodziło, ale opis na stronce podaje, że "test bada wiedzę dotyczącą reguł społecznych,moralnych, rozumienie i ocenianie sytuacji społecznych, świadomość zdarzeń świata zewnętrznego",

- no i na koniec jeszcze podobieństwa- np. w czym jest podobny Kim Dzong Un i Jarosław Kaczyński.

 

W skali niewerbalnej:

- braki w obrazkach- np. spycholog pokazuje obrazek na którym po szynach pomyka tramwaj czy pociąg a nie ma żadnego połączenia z siecią trakcyjną- trzeba to zauważyć. Niestety test nie uwzględnia mędrkowania, że ciapąg jest inaczej zasilany, :D

- porządkowanie obrazków- jest sobie jakaś historyjka a la prymitywny komiks, porozrzucane obrazki należy uporządkować w ten sposób, aby historyjka miała chronologię, jakiś ciąg przyczynowo-skutkowy,

- masz kilka klocków które są sześcianami, mają zabarwione ścianki- na czerwono, biało, biało-czerwono, dostajesz wzorzec i musisz z klocków ułożyć identyczny obrazek,

- dostajesz jakieś puzzle które na pierwszy rzut oka ni kupy ni dupy się nie trzymają, każdy fragment ma inny kształt i musisz z nich ułożyć jakąś znajomą figurę,

- symbole cyfr- dostajesz klucz wg. którego 1 to ziemniak, 2 to rower, 3 to broszka, 4 to plakietka KODu, a potem wzorzec Ci zabierają, dostajesz ciąg cyfr 4231112234121 no i musisz zastąpić go symbolami- plakietka KODu, rower, broszka, ziemniak, ziemniak, ziemniak itd.

 

Aha- praktycznie wszystkie zadania na czas się wykonuje. Ten stoper kur.wa rozprasza. :evil:

Miałem wszystko oprócz symboli cyfr. Mnie stoper na początku trochę rozpraszał, potem już nie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×