Skocz do zawartości
Nerwica.com

FLUOKSETYNA(Andepin, Bioxetin, Fluoksetyna EGIS, Fluoxetin Polpharma, Fluoxetine Aurovitas/ Vitabalans, Fluxemed, Seronil)


shadow_no

Czy fluoksetyna pomogła Ci w Twoich zaburzeniach?  

242 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czy fluoksetyna pomogła Ci w Twoich zaburzeniach?

    • Tak
      155
    • Nie
      69
    • Zaszkodziła
      38


Rekomendowane odpowiedzi

17 godzin temu, Lilith napisał:

U mnie fluoksetyna zniosła wszystkie blokady i hamulce. Stałam się agresywna, śmiała i nad wyraz emocjonalna. Odstawiłam ją z miesiąc temu, bo stłumiona agresja zaczęła wychodzić na wierzch i miało to opłakane konsekwencje. 

 

To troszeczkę dziwne, bo fluoksetyna podobno powinna tłumić tą agresję, a nie wyzwalać. Ale też zdarzają się takie paradoksalne reakcje szczególnie jeśli chodzi o antydepresanty. Jedna znana mi osoba z ciężką nerwicą (ma orzeczenie o niepełnosprawności) bierze właśnie dożywotnio fluoksetynę na zmniejszenie napadów agresji. 

Edytowane przez MarekWawka01

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, Lilith napisał:

U mnie to jak zwykle. Zawsze jakieś dziwne efekty uboczne przy lekach.

Współczuję. Sam miałem okropne jazdy po niektórych lekach. Najgorsze, że trzeba było sobie samemu z tym jakoś poradzić. Ale na szczęście ostatnio jest coraz lepiej. Najgorsze chyba już za mną. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Lilith napisał:

W sumie, to z tego, co pamiętam najgorzej było po wortioksetynie i olanzapinie. Ale to już na szczęście należy do przeszłości ;) Teraz się cieszę, że  mam tylko 2 leki i w sumie mimo wszystko z samopoczuciem mogło być gorzej.

No u mnie w zasadzie na każdym antydepresancie było słabo, z wyjątkiem Fevarinu ale ten Fevarin działał do czasu. Na olanzapinie i arypiprazolu były uboki nie do zniesienia. Tylko kwetiapina jest jak dotąd dobra, no i hydroksyzyna doraźnie. 

 

I racja. Najlepiej brać 1-2 leki psychiatryczne, nie więcej ;) Chyba, że są ktoś akurat jest w jakichś okropnych porywach, to na pewien czas można coś tam dorzucić. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Biorę 6 tygodni bioxetin i czuję się normaknie ale na lęki działa słabiej niż sertralina. Sertralina działa na mnie świetnie ale bardzo tyję na nim. Brałem wenlafaksynę słabe działanie zero motywacji a miała aktywizować. Brałem wellbutrin ale działał słabo i potęgował moje lęki ponoć na nim się chudnie u mnie czegoś takiego nie było a zawsze na tych lekach tyje. O dziwo świetnie czułem się na tenuate retard lek na chudnięcie zawiera pochodną amfetaminy. Czułem się wreszcie spokojnie nie było lęków jasność umysłu i wyluzowanie myślę że taki stan jest idealny dla mnie i tak powinienem się czuć jako osoba zdrowa. Sertralina też dobrze na mnie działa ale to tycie... Nie wiem w co celować raczej w snri nie bo wenlafaksyna na mnie słabo działala i wellbutrin które to działają na noradrenaline. Czy z waszego doświadczenia pokecacie coś co mogę zasugerować kekarzowi bo on woli zmieniać leki i próbować reakcji ale 6 tygodni a ja na bioxetinie czuje się ok ale lęki tak jakby zostały budzę się wystraszony kołatanie serca.. jest coś co podnosi i serotoninę i dopaminę? Myślę że lek tenuate retard podnosił mi dopaminę i dlatego tak czułem się świetnie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, felek007 napisał:

Myślę że lek tenuate retard podnosił mi dopaminę i dlatego tak czułem się świetnie

Ale ten lek nie jest dopuszczony do obrotu w Polsce. Inna sprawa, że to jest lek stosowany w leczeniu otyłości, a nie na zaburzenia lękowe.

Na dopamine działa Welbutrin na pewno, ale mówiłeś, że brałeś. No i takie leki mogą jak najbardziej potęgować lęki.

Edytowane przez acherontia styx

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 18.05.2022 o 17:52, MarekWawka01 napisał:

Na fluoksetynie tyjesz? Ile przytyłeś?

 

Przez pierwszy miesiąc plus 5kg i widzę że występuje u mnie duża retencja wody spuchnięta twarz i większe gabaryty jakbym pił przez tydzień w dużych ilościach piwo...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 18.05.2022 o 08:59, acherontia styx napisał:

Ale ten lek nie jest dopuszczony do obrotu w Polsce. Inna sprawa, że to jest lek stosowany w leczeniu otyłości, a nie na zaburzenia lękowe.

Na dopamine działa Welbutrin na pewno, ale mówiłeś, że brałeś. No i takie leki mogą jak najbardziej potęgować lęki.

Wróciłem do palenia i zmniejszył mi się apetyt i zastopowałem tycie obecnie jak przyjmuję fluo.

Tenuate retard kupiłem w Niemczech. Trochę schudłem na nim ale działał pięknie jeśli chodzi o nastrój. Nie potęgował u mnie lęków a chyba mocno podbił mi dopaminę stąd to świetne samopoczucie. Wellbutrin niby podobnie działa ale ja tylko uświadczyłem na nim większych lęków i też przybierałem na wadze co prawda wolniej niż np na sertralinie czy fluoksetaminie ale jednak. Szukam leku który działa silnie przeciwlękowo. Fluo działa jednak to delikatny lek ale na lęki już nie działa tak dobrze jak sertralina. Teraz pozostaje mi spróbować escitalopran którego jeszcze nie brałem. Paroksetyne nawet nie ruszam wiem że silnie blokuje lęki ale bardzo tuczy a ja jestem jakoś podatny na to jak przyjmuje takie leki więc ten lek odpada podobnie jak mianseryna itp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Pawel.770 napisał:

Jak to jest z ta fluoksetyna..? Ona poteguje lęki caly czas czy tylko na poczatku brania? W koncu to SSRI wiec powinna dzialac przeciwlękowo i tak tez jest opisane w specyfikacji leku.

 

Działanie SSRI na lęki może być bardzo różne. U jednych będą nasilały lęki, a u drugich tłumiły. To jest zależne od indywidualnych skłonności, czasem nie da rady tego po prostu przewidzieć. Fakt, że na początku SSRI nasilają lęki i jeśli jest to nieznośne dla pacjenta, to lekarz wdraża pomocniczo leki przeciwlękowe takie szybko działające np. hydroksyzynę albo benzodiazepiny. 

 

Jednak zdarzają się też sytuacje, że nawet leki przeciwlękowe niewiele mogą wtedy pomóc, ale to już troszkę inna historia... U mnie na przykład było tak, że każdy antydepresant nasilał mi lęki. Dlatego musiałem je zupełnie odstawić raz na zawsze. Za to moja mama miała tak, że biorąc paroksetynę i mianserynę była wyczyszczona z lęków na maxa. Ale przy okazji była też wyczyszczona z wszelkich emocji, a nawet chwilami taka wręcz zupełnie odcięta od świata. Choć do psychozy w przypadku mojej mamy to daleko... Mi zaś znacznie bliżej. Mój tata zaś nigdy nie miał jakichś poważnych problemów z psychiką, zawsze zaradny i energiczny. Także jak widać nie musi to być genetyczne. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś brał obok  fluoksetaminy kiedyś też oddzielnie  escitalopran? Przyznam że w moim wypadku fluo słabo działa na lęki (sertralinę kiedyś brałem i dużo lepiej działała na lęki niż fluo)  Czy escitalopran dużo lepiej działa na lęki bo rozważam zmianę leku..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, felek007 napisał:

Czy escitalopran dużo lepiej działa na lęki bo rozważam zmianę leku.. 

Osobiście nie brałam i nei biorę escitalopranu ale znam osobę, która bierze na stany lękowe i czuje poprawę. Ale oczywiście każdy organizm inaczej reaguje na lek. Możesz spróbować, a skoro fluo nie działa to pogadaj z lekarzem, który cię prowadzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, felek007 napisał:

Chcę zmienić lek na sprawdzoną sertralinę. Biorę już fluo bioxetin 2 miesiące czy mogę na drugi dzień przyjąć zamiast fluo sertralinę 50mg? Czy muszę odczekać dwa tygodnie i dopiero wtedy mogę zacząć brać sertralinę?

Zdecydowanie musisz odczekać. Biologiczny czas półtrwania norfluoksetyny to nawet 16 dni - czyli nie czekając i biorąc pod razu drugi lek można łatwo przedawkować oba leki czyli ryzyko zespołu serotoninowego + złe samopoczucie gwarantowane

Edytowane przez ProstyUser

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Krzysztof 93 napisał:

Czy fluoksetyna jest dobra na leki w szczególności napady lęku i nerwicę lękową? I to dość silną. Czy tyjecie na tym leku? 

 

2 godziny temu, Hooded Spirit napisał:

Nie. Fluoksetyna często podnosi lęki.

 

Znam osobę z dość ciężką nerwicą (z orzeczeniem o niepełnosprawności), która przyjmuje właśnie fluoksetynę i jest nawet ustabilizowana. Choć dalej ma różne swoje histerie, to są one takie dużo słabsze. 

 

Z antydepresantami sprawa jest jakby dwojaka. Jednym te antydepresanty bardzo pomogą, zniwelują skutecznie lęk i depresję, a drugim będą wzmagały lęki i pogłębiały depresję. Na lęki stosuje się też kwetiapinę, pregabalinę oraz doraźnie hydroksyzynę.

 

Tu już lekarz powinien to ocenić, bo on zna całą twoją historię. Co do tycia, to słyszałem, że od fluoksetyny przeważnie się tyje, ale nie zawsze. Choć ja np. mam tak, że chudnę przy braniu leku powodującego skłonność do tycia. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×