Skocz do zawartości
Nerwica.com

Rekomendowane odpowiedzi

Hej wszystkim!
Piszę z trochę nietypową sprawą, a mianowicie szukam kogoś, kto mógłby pomóc mi poprawić wypowiadanie się, być bardziej pewną siebie w rozmowie. Mam duże problemy (ze względu właśnie na lęk i niepewność) z zabieraniem głosu, a tym bardziej z dłuższym opowiadaniem czegoś (+ im większa grupa ludzi dookoła, tym gorzej). Wiem, że żeby to przełamywać muszę świadomie wchodzić w niekomfortowe sytuacje, tj. zabierać głos. Często trudno jest mi się przebić w towarzystwie, szczególnie, że dotąd zazwyczaj mało mówiłam, więc inni nie są przyzwyczajeni do długich monologów z mojej strony.
Jakakolwiek obiektywna informacja zwrotna na temat mojego mówienia byłaby dla mnie bardzo cenna,  jakiekolwiek wskazówki dot. tego na co powinnam zwrócić uwagę, co poprawić.
Mogłaby to być też pomóc wzajemna, bo w słuchaniu radzę sobie o wiele lepiej 😉

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj!

 

Powiem ci na początek, że nie od razu Rzym zbudowano. Jak rozumiem, chciałabyś być bieglejsza w kontaktach, mieć mniej lęku przed kontaktem z ludźmi, czyli po prostu chcesz mieć większą siłę przebicia, by łatwiej się otwierać przed ludźmi, no i że chciałabyś się lepiej wypowiadać. 

 

Myślę, że jest to umiejętność jak najbardziej do wyćwiczenia, nauczenia się, wprawienia. Proponowałbym ci zaczynać od małych rzeczy typu prowadzenie najzwyklejszych luźnych rozmów, typu "poznałam takiego fajnego chłopaka ostatnio..." czy jakieś tam zwracanie uwagi typu "co masz tam dobrego do jedzenia...", czasem wrzucaj jakieś poważniejsze tematy, typu "a słyszałaś w wiadomościach o tym mężczyźnie...". Po prostu zaczynaj na spokojnie i ciągnij rozmowę. Zaczynaj od rozmów 1:1 i potem próbuj z dwoma, trzema, czterema osobami itd. Nie zniechęcaj się, próbuj, ćwicz małymi krokami. Dzięki codziennym rozmowom z ludźmi poszerza się nasz zasób słów, lepiej radzimy sobie z lękiem społecznym, widzimy w sobie więcej pozytywnych cech. Jak widzisz, dużo dobrego to wnosi do życia. Człowiek nie da rady żyć bez kontaktu z drugim człowiekiem. 

 

Powodzenia! 🙂

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć 😊 

Jeśli szukasz kogoś na kim mogłabyś poćwiczyć rozmawianie to chętnie pomogę. Trochę się izoluję ostatnio, rozmowa z kimś też powinna mi dobrze zrobić. 

Jeśli masz ochotę to daj znać w wiadomości prywatnej. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, eleniq napisał(a):

Witaj!

 

Powiem ci na początek, że nie od razu Rzym zbudowano. Jak rozumiem, chciałabyś być bieglejsza w kontaktach, mieć mniej lęku przed kontaktem z ludźmi, czyli po prostu chcesz mieć większą siłę przebicia, by łatwiej się otwierać przed ludźmi, no i że chciałabyś się lepiej wypowiadać. 

 

Myślę, że jest to umiejętność jak najbardziej do wyćwiczenia, nauczenia się, wprawienia. Proponowałbym ci zaczynać od małych rzeczy typu prowadzenie najzwyklejszych luźnych rozmów, typu "poznałam takiego fajnego chłopaka ostatnio..." czy jakieś tam zwracanie uwagi typu "co masz tam dobrego do jedzenia...", czasem wrzucaj jakieś poważniejsze tematy, typu "a słyszałaś w wiadomościach o tym mężczyźnie...". Po prostu zaczynaj na spokojnie i ciągnij rozmowę. Zaczynaj od rozmów 1:1 i potem próbuj z dwoma, trzema, czterema osobami itd. Nie zniechęcaj się, próbuj, ćwicz małymi krokami. Dzięki codziennym rozmowom z ludźmi poszerza się nasz zasób słów, lepiej radzimy sobie z lękiem społecznym, widzimy w sobie więcej pozytywnych cech. Jak widzisz, dużo dobrego to wnosi do życia. Człowiek nie da rady żyć bez kontaktu z drugim człowiekiem. 

 

Powodzenia! 🙂

 

Dziękuję za odpowiedź 🙂

 

Zdaję sobie sprawę z tego, że im wiecej praktyki tj. ćwiczenia wypowiadania się w różnych sytuacjach tym powinno być lepiej. Chodzi mi też o to, że nawet jeśli już coś do kogoś mówię to nie potrafię często tej wypowiedzi ,,utrzymać" na dłużej niż 1 czy 2 zdania, bo np. kiedy ktoś inny coś dopowiada to ustępuję mu ,,miejsca", bo tak mam w nawyku albo mam w danym momencie poczucie pustki w głowie i po prostu nie wiem co dalej powiedzieć. Z obserwacji innych ludzi wnioskuję, że dla dużej części z nich budowanie narracji, nawet długiej, jest czymś raczej naturalnym, a mnie to, przynajmniej na razie, mocno blokuje 

1 godzinę temu, mienta napisał(a):

Może udawaj jutuberkę i przeprowadź sondę uliczną na jakiś luźny temat. Możesz powiedzieć, że to Twoja pierwsza sonda i jesteś trochę onieśmielona.

 

😀 ciekawy pomys i ekspozycja byłaby spora, ale obawiam się, że całkowicie nie mam aparycji youtuberki więc mogłoby to być podejrzane 😂

2 godziny temu, Monstera napisał(a):

Cześć 😊 

Jeśli szukasz kogoś na kim mogłabyś poćwiczyć rozmawianie to chętnie pomogę. Trochę się izoluję ostatnio, rozmowa z kimś też powinna mi dobrze zrobić. 

Jeśli masz ochotę to daj znać w wiadomości prywatnej. 

 

Super 🙂 odezwę się 

Edytowane przez therese_88

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 2.02.2024 o 19:42, therese_88 napisał(a):

Hej wszystkim!
Piszę z trochę nietypową sprawą, a mianowicie szukam kogoś, kto mógłby pomóc mi poprawić wypowiadanie się, być bardziej pewną siebie w rozmowie. Mam duże problemy (ze względu właśnie na lęk i niepewność) z zabieraniem głosu, a tym bardziej z dłuższym opowiadaniem czegoś (+ im większa grupa ludzi dookoła, tym gorzej). Wiem, że żeby to przełamywać muszę świadomie wchodzić w niekomfortowe sytuacje, tj. zabierać głos. Często trudno jest mi się przebić w towarzystwie, szczególnie, że dotąd zazwyczaj mało mówiłam, więc inni nie są przyzwyczajeni do długich monologów z mojej strony.
Jakakolwiek obiektywna informacja zwrotna na temat mojego mówienia byłaby dla mnie bardzo cenna,  jakiekolwiek wskazówki dot. tego na co powinnam zwrócić uwagę, co poprawić.
Mogłaby to być też pomóc wzajemna, bo w słuchaniu radzę sobie o wiele lepiej 😉

Mam podobnie. Chętnie pomogę Tobie a zarazem sobie:) 

 

Życzę miłego dnia:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 2.02.2024 o 18:42, therese_88 napisał(a):

 

Hej wszystkim!
Piszę z trochę nietypową sprawą, a mianowicie szukam kogoś, kto mógłby pomóc mi poprawić wypowiadanie się, być bardziej pewną siebie w rozmowie.

 

A jakie masz wyobrażenie o innych ludziach , czy traktujesz innych jako równych sobie , nie lepszych ani gorszych ale równych ? Takich których słowa są równe Twoim słowom . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×