Skocz do zawartości
Nerwica.com

SERTRALINA (ApoSerta, Asentra, Asertin, Miravil, Sastium, Sertagen, Sertralina Krka, Sertranorm, Seraloft, Stimuloton, Zoloft, Zotral)


shadow_no

Czy sertralina pomogła Ci w Twoich zaburzeniach?  

104 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czy sertralina pomogła Ci w Twoich zaburzeniach?

    • Tak
      60
    • Nie
      27
    • Zaszkodziła
      17


Rekomendowane odpowiedzi

elfrid,

No to wlasnie mowie o min dawce ale terapeutycznej a nie minimalnej nie wiadomo jakiej

 

-- 22 lut 2014, 14:32 --

 

http://journals.psychiatryonline.org/data/Journals/AJP/3760/826.pdf

It is interesting that the daily doses of SSRIs that are convincingly distinguishable from placebo in the clinical setting — 20 to 40 mg for citalopram, 20 mg for fluoxetine, 50 mg for sertraline, 20 mg for paroxetine, and 75 mg for ex- tended-release venlafaxine — were also the doses that obtained an 80% occupancy in the striatum. The occupancy data indicate that with these doses, the blockade at the 5-HTT is fairly equivalent across SSRIs. It also suggests that an 80% occupancy of the 5-HTT is a necessary minimum for SSRI treatment of depressive episodes.

 

Podsumowując po polsku dawki które różniły się od placebo blokowały wychwyt serotoniny w ok.80% i były to minimalne dawki lecznicze każdego SSRI. Blokada na tym poziomie to minimum do osiągnięcia skutecznosći SSRI. A ze znajdą się jakieś wyjątki które odbiegają od schematu to czymś takim każde badanie można poddać w wątpliwość i to nie tylko z tej dziedziny.

 

-- 22 lut 2014, 14:42 --

 

chociaż oni tu akurat nie uzywają sformułowanie blokada wychwytu serotoniny tylko zajmowanie pewnych części mózgu przez serotonine, ale jak sie przeczyta cały artykuł to odnosi się to do tego samego

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się że takie "miareczkowanie" jest bezsensu. Wolę pocierpieć krócej i wiedzieć, że lek działa już jak powinien a nie jak placebo.

Zauważyłam że najgorzej się czuję około 2h pl wzięciu tabletki. Potem jest lepiej. Dziś mam bardziej otwarty umysł, a najbardziej przeszkadzają mi fizyczne odczucia nijakości i słabości.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a czy sertra w dawce 50 mg, działa źle na libido i ogólnie na pozytywne emocje jak wenla? bo na wenli to bywało różnie :/ i obawiam się, że znowu tak może być

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja już brałam wenlę z mirtą i ona mi nie poprawiała, jedynie wellbutrin pomagał, ale nie będę tego dokładać ze względu na lęki

to głupio, że też zmniejsza, bo w skrajnych przypadkach to nic mi nie sprawia przyjemności

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sertrę zaczynam od jutra, brałam ostatnio wenlę i jak zwykle byłam w ciemnych czterech literach,obecnie najbardziej mi lęki dokuczają, nawet xanax i hydroksyzyna nie pomagają mi, lęki trwają większość dnia, od kilku tygodni codziennie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

lunatic "Sub-Therapeutic Doses in the Treatment of Depression:The Implications of Starting Low and Going Slow"

 

"...General practitioners, moreover, tend to prescribe low, even sub-therapeutic, maintenance doses of antidepressants. Indeed, some patients report clinical improvements even while taking extremely low-dose medication. Several meta-analytic findings suggest a negligible clinical benefit of antidepressants over placebos for the treatment of mild-to-moderate depression; of note, both interventions improve depression ratings compared to no-treatment..."

 

http://razlab.mcgill.ca/docs/SubtherapeuticDoses.pdf

 

Akurat jak widzisz badania wykazują, że w przypadku lekko i średnio nasilonych depresji i lek i placebo powodują podobną poprawę. W ciężkich przypadkach depresji być może są potrzebne wyższe dawki by osiągnąć poprawę. Niestety w przypadku SSRI zachodzi prosta zasada - im wyższa dawka tym gorsze skutki uboczne.

 

Tu jest ciekawy artykuł z New York Timesa: http://www.nytimes.com/2002/09/17/health/caution-that-dose-may-be-too-high.html

 

"Caution: That Dose May Be Too High"

 

"These findings by Georgetown University researchers, along with similar data from Europe, support longstanding concerns among some experts that drugs are being studied at excessively high doses to emphasize their effects, and then marketed at the same high doses to maximize profits.

 

Some experts say these patterns may contribute to the high frequency of serious and life-threatening drug side effects."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chodziło mi o to, że nie jest wykluczone, że niska dawka pomoże i nie każdy musi od razu wchodzić na wyższą. W lekkich i średnio nasilonych depresjach leki przeciwdepresyjne nie różnią się od placebo. Jest też sporo lekarzy którzy stosują dawki poniżej terapeutycznych z dobrym skutkiem, unikając przez to skutków ubocznych, bo jak już pisałem w przypadku SSRI zależność dawka - skutki uboczne jest bardzo wyraźna. Poza tym jak już o badaniach mówimy to akurat sertralina nie wykazuje zbytnio zwiększonej skuteczności np. powyżej 50 mg (nie mówimy o ZOK).

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja sam sie przyznaje ze chciałem coś takiego zrobić z sertraliną, myślałem ze skoro po całej dawce mam różne silne dolegliwości to pomyślałem ze jak zacznę od minimalnej to dojdę pomału do jakiejś mniejszej która będzie i coś działała i nie będzie tego typu efektów, to sie okazało ze nawet po 1/8 wszystko mnie boli i czuje sie jak zdechły pies, to jest wrecz niemozliwe zeby po tak małej dawce były takie objawy, nie miałem czegos takiego na zadnym innym leku

 

-- 23 lut 2014, 10:24 --

 

miko84,

a o tym to wiem ze im bardziej nasilone objawy depresyjne tym leki są skuteczniejsze, tylko dlaczego

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czemu tak jest, ale właśnie podobno najgorzej się leczy przewlekłe i mniej nasilone depresje. Myślę, że w ciężkich przypadkach zaburzona jest już dość mocno "chemia" mózgu i leki przeciwdepresyjne mają "łatwiej".

 

Twoja reakcja jest dość dziwna, być może masz jakąś alergię na ten lek, rozumiem, że próbowałeś różnych generyków sertraliny? Niektórzy są bardzo wrażliwi na leki typu SSRI i małe dawki mogą być ich jedynym wyjściem by brać ten lek. Z drugiej strony na miejscu lekarzy nie upierałbym się przy SSRI jeśli występuje taka mocna negatywna reakcja bo leki mają leczyć a nie pogarszać stan chorego. Jest sporo leków z innych grup które można spróbować gdy SSRI zawodzą. Nie każdy dobrze toleruje nawet największe zmniejszanie serotoniny - to powinno dać do myślenia, że być może to nie "braki" serotoniny leżą u podstaw choroby u tej osoby.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×