Skocz do zawartości
Nerwica.com
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki które...
Znajdź wyniki...
DOMINIKKKK

"Tamte dzieci są lepsze, wy jesteście gorsze" .

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie. Czy w waszych rodzinach też zdarzały się takie przypadki, kiedy wasz rodzic chwali cudze dzieci a was w ogóle a nawet ośmieszał?

Jak się przed tym broniliście? Co z waszą samooceną?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Witajcie. Czy w waszych rodzinach też zdarzały się takie przypadki, kiedy wasz rodzic chwali cudze dzieci a was w ogóle a nawet ośmieszał?

Jak się przed tym broniliście? Co z waszą samooceną?

Przez cale moje dziecinstwo i okres dojrzewania bylam osmieszana. Porownywana do moich kolezanek i pytana dlaczego nie moge byc taka jak one. Np. gdy cos mi sie stalo, rozbilam kolano czy zachorowalam zawsze mama miala pretesnje, ze mi to sie przydarzylo a nie komus innemu... Non stop porywnywali mnie do kogos innego przez co czulam sie jak zero, bo nie potrafilam sprostac ich wymaganiom. A gdy juz cos mi sie udalo to nigdy nie bylam chwalona. Jak sie bronilam ? Nie bronilam sie. Bylam dzieckiem, nie potrafilam sie bronic. Zamknelam sie w sobie i uciekalam w swiat fantazji. Z moja samoocena dalej jest kiepsko ale nad tym pracuje. Najgorzej jest gdy wracam w rodzinne strony, bo musze nauczyc sie stawiac rodzine granice i nie pozwolic, by znowu mnie gnoili. A roznie z tym bywa

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość flossy

Tak. Teraz wiem, że te porównania miały służyć zmobilizowaniu mnie, a ośmieszanie było "działaniem uprzedzającym" zanim ktoś inny - w ich mniemaniu - mnie (albo ich jako moich rodzicieli!) ośmieszy, ale...skutki okazały się odwrotne od zamierzonych. Wtedy w ogóle się nie broniłam. Myślałam, że jeśli tak mówią, to znaczy, że tak jest. Nie przyszło mi do głowy, że "dorośli ludzie" mogą być niezbyt mądrzy ;) A teraz? Po prostu "śmiertelnie poważnym tonem" oznajmiam im co robią i dlaczego to robią. Kiedy wystrzelony pocisk wrócił kilka razy i uderzył celnie, zaczęli się pilnować ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

W domu ojciec potrafił mi naubliżać, że ludzie mnie palcami wytykają bo nie udaję lepszej i mądrzejszej niż jestem.

Jak się broniłam? Moja matka mówiła, że nie ma na mnie mocnych a ja jej udowadniałam, że ma rację. Albo musieli mi dać spokój albo moje będzie na wierzchu. Teraz w pewnym stopniu trzymają dystans bo wiedzą, że mogę im zaszkodzić.

Niestety kończy się to samotnością wśród ludzi. Samoocena jest dobra, ale potrzeba kontaktu z drugim człowiekiem znacząco zmalała w stosunku do średniej.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Niestety. Porównywali mnie i do córki znajomych, z którą chodziłam do tej samej klasy (a X to sobie lepiej poradziła, dlaczego nie możesz być taka sumienna jak X...) i do rodzeństwa (a on/ona jest grzeczniejsza, czemu się nie słuchasz tak jak...). Podejrzewam, że tak, jak u flossy miało mnie to jakoś zmotywować. Ale w rzeczywistości czułam, że mnie nie kochają, że woleliby mieć tę koleżankę za córkę. Byłam bardzo rozgoryczona. Zupełnie nie umiałam się przed tym bronić. W końcu byłam tylko dzieckiem. Pamiętam, jak kiedyś w szkole coś mi nie poszło i oczywiście była gadka, że się nie przyłożyłam, że wolałam się obijać. A kiedy powiedziałam, że X też nie poszło, to usłyszałam "ale Ty nie jesteś X!!"...

Wynik tego wszystkiego jest taki, że moja samoocena leży i kwiczy. Podobnie, jak stan moich relacji z rodziną. :(

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

U mnie niestety też było to samo. Wieczne porównywanie mnie z innymi, ośmieszanie, krzyczenie, obwinianie o wszystko a i nawet bicie na oczach innych. Wieczny stres, wstyd ta niepewność co go wyprowadzi z równowagi spowodowały, że dużo z tego wyparłam ale niska samoocena została. Bronić się nigdy nie potrafiłam. Zawsze znosiłam wszystko w milczeniu i tak jest do tej pory. Dosyć szybko zaczęłam uciekać w alkohol i inne używki żeby jakoś to w sobie zagłuszyć.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi